Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss

Patrick Rothfuss, serinin ikinci kitabı Bilge Adamın Korkusu ile maceraya devam ediyor. Diğer bir adı ile Kralkatili Güncesi: 2. Gün diye geçen bu fantastik kurgu romanında, kahramanımız Kvothe’nin Üniversite sürecinde yaşadığı sıkıntılar ve maceralara tanıklık ediyoruz.

Ailesinin ölümüne sebep olan Chandrialılar hakkında sorular sormaya devam eden Kvothe, bu süreçte kendisini geliştirecek ve merakını giderek bir sürü farklı kültür ile karşılıyor. Saraylardan bambaşka bir dünya olan Ademre’ye kadar uzanan zorlu yolculuklar devam ederken, bir yandan da Kvothe’nin çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecini gözlemliyoruz.

Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.

Kitabın 88. Dinlemek adlı Bölümünde, ay ile ilgili bir hikaye anlatılıyor. Bu hikaye de ayın neden her gün başka bir şekilde olduğunu ve sahip olduğumuz isimlerin hayatımızdaki önemi vurgulanıyor. Kitaptaki en sevdiğim bölüm olduğunu söyleyebilirim.

Bu uçsuz bucaksız yolculuklarında, nadir de olsa Kvothe’nin büyük aşkı Denna ile de karşılaşıyoruz. Denna kurguda çözemediğimiz ve asla aslında kim olduğunu bilemeyeceğimiz bir karakter olarak kalıyor.

Her şeyi unutuyorum yanında. Hayatımın bütün kötü kısımlarını. Kim olduğumu. Arada bir kendimden ayrı kalabilmek iyi geliyor. Sen bunu yapmama yardım ediyorsun. Uçsuz bucaksız, fırtınalı bir denizdeki güvenli limanımsın. 

Maalesef şunu söylemeliyim ki, elimden bırakamadığım bu denli sürükleyici ve bu denli güzel kurgulanmış bir kitabın sonu beni hüsrana uğrattı. Her ne kadar bir kitapta aklımda soru işaretleri kalmasını sevsem de, bu kadar havada bırakılmış bir kurguyu özensiz olarak değerlendirmek durumundayım. Kitabı keyifle okuyacağınızın garantisini veriyorum ancak sonuna fazla bağlanmamanız hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir.

Yüz kilometre yürümeyen hiçbir insana cesur denemez. Kim olduğunla ilgili hakikati öğrenmek istiyorsan adını b,ilen kimse kalmayana dek yürü. Seyahat büyük bir eşitleyici ve öğretmendir. İlaç kadar acı, ayna camı kadar zalimdir. Uzun bir yol sana kendini yüz yıl boyunca düşünmekten daha iyi anlatır. 

Keyifle okumanız dileğiyle…

keyiflekeşfet 


Kitap Adı:
 Bilge Adamın Korkusu, Kral Katili Güncesi : 2. Gün

Kitap Yazarı: Patrick Rothfuss

Yayın Evi: ithaki Yayıncılık

Basım yılı: 2011

Sayfa Sayısı: 1139

Good Reads Puanı: 4,58

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir