Yükselen İç Mimari ve Dekorasyon Trendi: Houzz

Houzz2

Dekorasyon hepimizin hayatına bir yerlerden dokunuyor. Kimimiz  sevdiğimiz için kimimiz de fikirlere ihtiyaç duyduğumuz için dekorasyon, iç mimari ve tasarım dergilerini takip ederek mimari alanda fikirlerimizi taze tutmaya çalışıyoruz. Belki evimizde bir alanı düzenlemek için fikirlere ihtiyaç duyuyoruz, belki de çok kullanışsız bir alanı nasıl kullanışlı bir hale getirebileceğimiz konusunda alternatifler arıyoruz. Ev dekorasyonu ile yakından ilgilenen biri olarak düzenli olarak aylık takip ettiğim dergiler var, bu dergilerin yanı sıra muhteşem bir platform olan HOUZZ vazgeçilmezlerim arasında.

Aslında 2009 yılında California’da hayata geçirilen iç mimarlık, tasarım ve dekorasyon platformu olan Houzz, bir kaç yıldır ülkemizde de aktif olarak kullanılıyor. Ama duymayan bilmeyen de çok kişi var. Onun için bahsetmeden geçemedim.

Houzz mimarlık, dekorasyon, iç mimari, peyzaj tasarımı ve ev dekorasyonu ile ilgili olarak kurulmuş, bilgi alışverişini kolaylaştıran aslında çevrimiçi bir sosyal platformdur. İçerik olarak da çeşitli uzmanlar tarafından yazılan makaleleri, ürün ve alan alternatiflerini, kullanıcı forumunu barındırır. Houzz platformuna katılmanın iki yöntemi var. Web sitesine girebilir veya tabletinize, akıllı telefonunuza Android ve IOS için uyumlu olan uygulamalarını indirebilirsiniz.  Uygulamalar çok başarılı, arayüzü çok güzel zaten görsel ağırlıklı bir olay olduğu için adamlar özenerek tasarlamış. Web üzerinden girdiğinizde veya uygulamaları indirdiğinizde kendinize bir hesap açın. Hesap açmadan da uygulamadan faydalanabilirsiniz fakat açtığınızda beğendiğiniz fikirleri, görselleri notlar alarak listenize ekleyebiliyorsunuz ki bence bu çok güzel bir özellik yaptığınız bütün araştırmalar not defterinizde gibi olacak.

Uygulamanın ana fonksiyonu evin her alanı ile ilgili farklı farklı mimarlar, uzmanlar veya son kullanıcılar tarafından paylaşılmış binlerce görsel sunmak. Bu görselleri de aramak istediğiniz şekilde filtreleyebiliyorsunuz. Örneğin; rustik tarzda bir mutfağı; yerlerini ahşap, mutfak yerleşimini ada mutfak şeklinde yapmak istiyorsunuz. Bunun gibi daha fazla özelliği filtreleyerek hayal ettiğiniz mutfak için alternatif fotoğraflar içinde gezinebilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafları listenize ekleyebilir; mail, mesaj veya link olarak paylaşabilirsiniz. Ve uygulama üzerinden bunları yapabilmeniz gerçekten çok kolay.

Houzz

Uygulamanın diğer bir güzel özelliği ise deneyimlerinizi, sorularınızı paylaşabileceğiniz  aynı şekilde başkalarının sorduğu sorulara profesyonellerin verdiği cevapları okuyabileceğiniz bir kullanıcı forumunun bulunması. Ayrıca bulunduğunuz lokasyona göre bu platformda aktif olan mimarlara veya alan ile ilgili profesyonellere ulaşabiliyorsunuz.

Bir de işin alışveriş kısmı var ki maalesef Türkiye’ye ulaşamıyor ama fikir edinmek açısından güzel ürünler bulabilirsiniz.

Houzz1

Ev yaptıran, evini yenilemek isteyen, farklı fikirlere ihtiyaç duyan veya sadece güzel tasarımlardan, ev dekorasyonundan, iç mimariden hoşlanan herkes için vizyona vizyon katacak bir uygulama Houzz. Bir an önce kurcalamaya fikir listenizi oluşturmaya başlayın. Bağımlılık yapacak benden söylemesi..

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir