Yeni Seyahat Planlayıcınız: UTRIP

Özellikle yurt dışı seyahatleri öncesinde birçoğumuz nerede kalmalı, nereleri gezmeli, ne yemeli, ne almalı gibi soruları sorup bir seyahat planı çıkarıyoruz. Tabi eğer spontane gezileri tercih edenlerden değilseniz. Şahsen ben gideceğim şehirde nerede ne var araştırıp bir plan yapmayı tercih edenlerdenim. Çoğu zaman da seçtiğim yerlerin birbirlerinden uzaklıklarına göre günleri az çok planlarım. İşte bu işleri yapmanıza yardımcı olacak fevkalade bir uygulamadan bahsedeceğim bugün: UTRIP.

UTRIPEntry

UTRIP uygulaması özetle şunları yapıyor:

 • Gün gün, saat saat tatil planlama
 • Kullanıcının profiline ve tatil tercihlerine göre tatil planı önerileri
 • Uygulama üzerinden otel ve restoran rezervasyonu yapabilme
 • Planlanan tatil bölgesindeki müze, restoran, park ve bahçeler gibi turistik yerlere ilişkin açıklamalar
 • Yapılan tatil planına göre harita üzerinde rota belirleme

Genel özelliklerinin içerisine çok kullanışlı detay özellikler eklendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Uygulamayı daha iyi tanımak için UTRIP ile kısa bir tatil planı yapalım:

 1. UTRIP hesabı oluşturma ve seyahat edilecek yeri seçme:

Uygulamayı kullanabilmeniz için öncelikle kendinize bir hesap oluşturmanız, sonrasında ise gideceğiniz şehiri veya ülkeyi seçmeniz gerekiyor.Bu noktada en dikkat çekici özellik sizin seyahat profilinizin oluşturulması. Seyahat önceliklerinizi belirleme amaçlı size bazı seçimler yaptırılıyor. Örneğin lüks tatil seven biri misiniz yoksa bütçenize uygunluk önemli mi? Tarihi yerleri mi yoksa doğası mı sizi daha çok cezbediyor? Seyahatlerinizde alışveriş yapmayı ne kadar cok seversiniz? Gittiğiniz yerin kültürü ve sanatından ne kadar keyif alırsınız? Gibi birkaç soruya cevap veriyorsunuz. Korkmayın bu bir sınav değil, oldukça basit ve fazla vaktinizi almayacak kısa bir bölüm.

 • Utrip
  Destinasyon Seçimi

Peki bu ne işe yarıyor? Seyahat etmeyi planladığınız yer ilk kez gideceğiniz bir yer ise UTRIP’in size örnek bir tatil planı yapmasını isteyebilirsiniz. İlerleyen adımlarda göreceğimiz öneriler, yaptığınız bu tercihlere göre getiriliyor. Örneğin seyahat planlarındaki bir boşluğu doldurmaları için eğlence odaklı tatilcilere güzel barlar öneriliyor. Veya tarih meraklılarına planlarında olmayan bir müze önerisi yapabiliyor. İşte bu yüzden bu adımı atlamayın derim.

 1. Program oluşturma:

Eğer seçtiğiniz destinasyon için ilk adımdaki seçimleri yaptıysanız, uygulama size seçimleriniz doğrultusunda bir planı otomatik olarak oluşturuyor. Gün gün saat saat hazırlanmış bir planı size hazır olarak sunuyor. Tabiki size özel hazırlanmış bu seyahat planı en mükemmel tatil planınız olmayacak. Bundan sonra gideceğiniz yerleri değiştirmek, yeni aktiviteler eklemek tamamen size kalmış.

5. Start

Seyahat planınızı revize ederken UTRIP size gidilebilecek favori mekanları listeliyor. Park ve bahçeler, müzeler, oteller, restoranlar, barlar gibi birçok alanda çok sayıda alternatif sunuyor. Hatta bu alternatiflerin bir kısmı için (otel, restoran ve barlar) uygulama üzerinden doğrudan rezervasyon yapma imkanı sağlıyor.

 • Utrip
  UTRIP Aktivite Ekleme

Uygulama, seyahat planınızı günlük veya haftalık olarak görüntülemenize olanak sağlıyor. Günlük görüntüleme içerisinde saatlik programın yanı sıra, yapılan plana göre günlük rota, harita üzerinden otomatik olarak hazırlanıyor. Haftalık görüntülemede ise seyahat planınıza eklediğiniz aktivitelerin yerleri sürükle-bırak yöntemi ile kolayca değiştirilebiliyor.

8. Günlük görün

Peki biraz da mobil uygulamadan bahsedelim. Yukarıda bahsettiğimiz detaylı seyahat planı maalesef mobil uygulama üzerinden yapılamıyor. Ancak seyahat öncesinde yaptığınız planının detayları mobil uygulama üzerinden takip edilebiliyor veya seyahat süresince o anda yakınınızda bulunan diğer mekanlar sorgulanabiliyor.

utrip mobile

Uygulamanın güzel yanlarından biri hazırladığınız planı yol arkadaşlarınızla facebook, twitter veya email yoluyla paylaşabilmeniz. Hatta seyahat planınızı PDF olarak indirebiliyorsunuz. (Bu arada PDF formatı oldukça başarılı, gidilecek yerlerin detaylı açıklamaları, varsa giriş ücretleri, günlük rota, vb. raporlanıyor.)

Uygulamanın URL adresine buradan ulaşabilirsiniz, üstelik tüm fonksiyonları ücretsiz. Henüz tüm ülke ve şehirler kapsama alınmış değil, yine de çoğumuza büyük faydasının dokunacağı kanısındayım. Şimdiden iyi tatiller..

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir