Vivino Wine Scanner

Şarap içmekten keyif alıyor ve şaraplar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu aplikasyon tam size göre. Ücretsiz ve kullanımı da oldukça kolay olan Vivino Wine Scanner, bir bakıma şarapların “Shazam”ı. Shazam ile aynı mantıkla çalışıyor, nasıl Shazam’da müziği dinletiyorsunuz ve size o şarkının kime ait olduğunu ve ismini veriyor,  Vivino’da da  şarabın resmini yolluyorsunuz ve o şarap hakkındaki gerekli tüm bilgilere ulaşıyorsunuz.

imageYapmanız gerekenler oldukça basit. Önce akıllı telefonunuzdan Vivino aplikasyonunu indirin ve profilinizi oluşturun.
İçmek ya da hakkında yorum almak istediğiniz şarabın şişesinin üzerindeki etiketin resmini çekin ya da varsa telefonunuzda kayıtlı resmi kullanın.

Resmi ortama koyduktan hemen sonra, Vivino sizin için o şarabı analiz ediyor ve şarap hakkında bilmeniz gereken her şeyi ekranınıza getiriyor.

Şarabın ortalama fiyatı, hangi ülke menşeli olduğu, tadı hakkında bilgiler yer alıyor.image Şarabın hangi üzüm çeşitlerinden yapıldığı, o şarabın kullanıcılardan aldığı puan, şarabın üretildiği bölgede ve ülkede aldığı puan gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
imageAyrıca şarabın hangi seneki üretimi ne kadar puan almış bunu da görebiliyorsunuz. Örneğin, 1983 yıl üretimi 4.0, 1981 üretimi 3.7 ve 1980 üretimi 3.0 puan almış gibi.
7 milyondan fazla olan Vivino kullanıcıları tarafından o şarap hakkında yapılan yorumlar ve kullanıcıların o şaraba verdikleri puan da ekranınızda yer alıyor.

En güzeli ise seçmiş olduğunuz şarabın ne şekilde, hangi sıcaklıkta servis edilmesi gerektiği konusunda ipuçlarının olması. O şarabın hangi yiyeceklerle uyumlu olduğuna da bakabilirsiniz. Kırmızı et mi, beyaz et mi, peynir mi?image

Uygulama ile kendi şarap listenizi oluşturabiliyor ve seçtiğiniz şarapları listenize ekleyebiliyorsunuz. Bunun dışında, tadımladığınız şaraba puan verebilir, yorum yapabilir, o şarabı nerede içtiğinizi ve yanında ne yediğinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bu şarabı şu mekanda içtim, yumuşak içimliydi, o gece şu şarkıda dans ettim gibi küçük notlar da alabilirsiniz. Artık o şarabı içtiğiniz andaki yorumunuz kayıtlı olacak ve bir sonraki şarap seçiminizde size yardımcı olacak. İçmekten keyif aldığınız bir şarabı hatırlamaya çalışmak yerine listenizden bakabileceksiniz.image

Puan verdiğiniz şaraplardan, kendi damak tadınıza göre listenizi oluşturmanız konusunda da Vivino size yardımcı oluyor. Sizin ne tür şaraplardan keyif aldığınızı dikkate alarak sizin için bir “taste profil” oluşturuyor. Siz bir kaç şarap hakkında puan verdikten sonra, sizin beğendiğiniz şaraplara göre bir değerlendirme yapılıyor ve aplikasyon size, sizin zevkinize göre şarap tavsiyesinde bulunuyor. Örneğin, son 5 değerlendirmenize bakarak size “Casillero del Diablo, Syrah 2012” yi tavsiye ediyoruz diyebiliyor. 80 milyon scan, 7 milyon kullanıcı 5 milyon şarap çeşidinin yer aldığı aplikasyon, bu konudaki en geniş database’e sahip.

imageİçmek istediğiniz şarabı online olarak satın almak isterseniz, Vivino bu konuda da sizi yalnız bırakmıyor. O şarabı en uygun fiyata nereden satın alabileceğiniz konusunda bilgiler de Vivino’da yer alıyor.

Ayrıca arkadaşlarınızı takip edebilir, arkadaşlarınızın listelerini inceleyebilir, listeler ve şarapları hakkında yorumda bulunabilir ve onların keyif aldığı şarapları deneyebilirsiniz. Ya da sizinle aynı şarabı listesine eklemiş ve sizinle benzer puanları vermiş şarap severleri takip edebilir ve onların listelerini görebilirsiniz. Aplikasyonu internet sitesinden indirebilir ve şaraplarla ilgili öğrenmek istediklerinizi, farklı bilgi ve tavsiyeleri bu web sitesinden okuyabilirsiniz.

Şaraplarınızı ve listenizi Facebook’da, Twitter’da, Instagram’da paylaşabilir ve e-mail atabilirsiniz.
Resmini çekip koyduğunuz şarap database’e kayıtlı değil ve bulunamıyorsa, bu işin de çözümü var. Şarap o sırada bulunamıyorsa ekranda “queud for team recognition” şeklinde bir yazı beliriyor. Bu da Vivino takımının sizin şarabınızı araştırdığı anlamına geliyor. Takım en fazla 1-2 gün içerisinde bulunamayan şarabı araştırıyor, şarap hakkında bilgi topluyor ve size gönderiyor.

Şarap içmekten keyif alıyorsanız ve bu konuda kendinizi geliştirmek farklı tatlar denemek istiyorsanız başlangıç için mükemmel bir aplikasyon sizi bekliyor…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir