Tripadvisor Çevrimdışı Şehir Rehberi

Yaz geldi ve önümüzde gezilecek, görülecek bir sürü yer var. Özellikle yurt dışı tatilleriniz için olmazsa olmaz bir uygulamadan bahsetmenin tam zamanı diye düşündüm. Bir çoğumuzun bildiği ve sıklıkla kullandığı Tripadvisor uygulamasının içinden de ulaşabileceğiniz ‘Offline City Guides‘, ayrıca mobil aplikasyon olarak akıllı telefonlarınızda olmazsa olmaz uygulamalardan biri olacak bence. Yurtdışına çıktığınızda 3G bağlantı sorunu yaşayıyor olabilirsiniz, telefonunuzu kabaracak faturalardan ötürü yurtdışında kapalı tutmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ama ne olursa olsun internete muhtaç kalıyoruz. Gittiğiniz şehir ile ilgili bir bilgiye ya da haritasına ulaşmak istiyorsunuz ama bunun için Wi-Fi olan bir yer bulmaya çalışıyorsunuz. Henüz Wi-Fi teknolojisinin sokaklarda kullanımı söz konusu olmadığı için, bir kafe veya restoran bulmak ya da otelinizden çıkmadan her şeyi planlamak ve elinizde kağıt haritanızla maceraya atılma durumunuz kaçınılmaz. O da ayrı bir zevkli tabi ama elinizin altında her an imdatınıza yetişecek bir rehber olmasının fikri bile güzel değil mi?

imageTripadvisor’ı seyahat planlamalarınızda aktif olarak kullanıyorsunuzdur. Gideceğiniz şehir ile ilgili kalınacak otellerden tutun da, gidilecek turistik yerlere, kafelere, restoranlara kadar bizler gibi seyahat eden insanların puanlama ve yorumlarını da dikkate alarak bir sıralama sunuyor. Özellikle restoran seçimlerinde filtreleme işinde Tripadvisor’ın başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bahsedeceğim uygulama ile Tripadvisor’dan internet ile yaptığınız bütün aramaları internetiniz olmadan da yapabileceksiniz. Nasıl mı? 2 seçeneğiniz var: Eğer akıllı telefonunuzda veya tabletinizde mevcutta kullandığınız Tripadvisor uygulamanız ve hesabınız varsa yurtdışına çıkmadan önce gideceğiniz şehri aratıyorsunuz ve sağ üst kısımda çıkan indir seçeneğini tıklıyorsunuz. Şehir rehberini indirmeniz yaklaşık 6-7 dakikanızı alacaktır. Bu seçenekte Türkçe dil desteği mevcut.

İkinci seçeneğiniz ise ‘Tripadvisor City Guides‘ aplikasyonunu Applestore‘dan veya Google-Play‘den ücretsiz indirerek istediğiniz şehrin rehberini indirmeniz. İndirdiğiniz şehirlerle ilgili bütün bilgiler artık çevrimdışı olarak cebinizde. Bu uygulamada da Tripadvisor hesabınızı kullanabilirsiniz. Önerim özellikle çevrim dışı şehir rehberi kullanacaksınız bu uygulamayı edinmeniz, arayüzü gerçekten çok kullanışlı ve kolay ama henüz türkçe dil desteği yok. Peki neler var bu rehberin içinde?

image

image

En kurtarıcı şeylerden biri haritası, olduğunuz yeri göstererek gitmek istediğiniz yönü bulmanızı kolaylaştırıyor. Bluetooth’unuz açık olursa bulunduğunuz yeri daha kesin bulabildiğine yönelik bir söylenti var ama açmasanız da sonuçlar başarılı, denedim gördüm. Bulunduğunuz yere yakın neler var, aradığınız kriter doğrultusunda bulabiliyorsunuz. Mesela bir noktasınız ve çok acıktınız hemen rehberinize girip çevrenizdeki restoranları aratıyorsunuz. Haritanızda pinleniyor bu restoranlar. Restoran ile ilgili yorumlara, fiyat dengesi, mutfak tipi vs. Kriterlerine göz atarak seçiminizi yapabiliyorsunuz. Özellikle yorumlar insanı etkiliyor ve yanıltıcı olmuyor diye düşünüyorum. Gidip görmek istediğiniz yerleri favorilerinize atabilir, bu favori listenize her zaman ulaşabilirsiniz.

image imageBulunduğunuz yerlerde ‘check in’ yaparak, sonrasında gittiğiniz ve check in yaptığınız bütün yerelere My TripJournal tabından ulaşabiliyorsunuz.
Bir güzel özelliği de özellikle Avrupa’da çok yaygın bir ulaşım aracı olan metrolar ile ilgili bilgileri sunuyor olması. Gideceğiniz yere hangi metro ve aktarmaları ile ulaşabileceğiniz bilgisi de yer alıyor.

İçinde bir çok özelliğin bulunduğu ancak tüm ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabileceğiniz basitlikte bir uygulama, öğrenmek için biraz kurcalamak yeterli….

Seyahat planlarken birçok şeyi aynı anda düşünmemiz gerekiyor. En azından planlama, nereye nasıl gidilir konularının çözümünde omzumuzdan büyük bir yükü alacaktır.

En iyisi siz seyahatinizin tadını çıkarın, detayları teknoloji düşünsün:)

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir