Telefon Bağımlılığına Çözüm Getiren Uygulama: Moment

Uzun süredir kendim de dahil olmak üzere insanları en çok eleştirdiğim ve eleştirim sonucu kurduğum cümle: ‘Bırak artık elinden şu telefonu’…

Iphone’lar hayatımızdan girdiğinden beri elimiz, kolumuz oldular. Düşünün ki evden çıkarken telefonunuzu evde unuttunuz. İş yerine telefonunuzu yönlendirmeyi başardınız. Yani isteyen herkes sizi aradığında ulaşabilecek. Kendinizi Iphone’suz nasıl eksik hissedersiniz bir hayal edin:) Instagram, twitter, facebook elinizin altında yok, toplantı masasında elinizin yanında sadece ekranını aydınlatıp bakmanın güven verdiği bir şey yok, whatsap grupları yok, arkadaş buluşmalarında hemen bir selfie çekilip, dakikalarca fotoğrafın kusurlarını örteceğiniz photoshop programları yok, bu fotoğrafları anında paylaşabileceğiniz hikayeler, snapler yok, birilerini beklerken sizi oyalayacak oyunlar yok.

Biraz ürkütücü geliyor değil mi:) Tamam o kadar da teknolojiden uzak kalmayalım ama azaltmak için birşeyler yapalım. İşte bu noktada MOMENT uygulaması bize yardımcı olacak.

Bir grup insana göre kesinlikle daha az telefon kullanan biri olsam da, bu yine de zaman zaman şikayetçi olduğum bir konu. Özellikler Moment Uygulaması ile günde ortalama 2 saatimi telefon ile geçirdiğimi görünce olayın ciddiyetini anladım. Kendimce bana zaman kaybettiren uygulamaları telefonumdan silerek çözüm buluyordum önceden bu soruna, ama şimdi bu güzel uygulama ile telefonum ile arama mesafe koyabiliyorum.

Nedir Bu Moment?

Amerikalı Kevin Holesh’in öncelikle kendisi için geliştirdiği, Iphone kullanıcılarına telefonla geçirdikleri vakit konusunda farkındalık yarattırmayı amaçlayan Moment, günlük telefon kullanımınızı takip ediyor ve arka planda çalışarak süreleri kayıt altına alıyor. Kendinize zaman kısıtları belirleyebiliyor ve bildirimlerle uyarı almanızı sağlayabiliyorsunuz. Günlük, haftalık raporlarla toplam kullanım oranlarını gördüğünüzde duyacağınız rahatsızlık bile telefonu elinize her alışınızda bir düşündürecek sizi. Ayrıca aile bireylerinin kullanımını da takip edebiliyorsunuz. Uygulama bazlı kullanım oranlarını görmenizde mümkün. Bazı özellikler premium olarak sunulan uygulama IOS için geliştirilmiş olup Android telefonlarda kullanılamamaktadır. Ama Android için de benzer uygulamalar mevcut, siz yeter ki isteyin.. IOS için geliştirilmiş Moment’i buradan ücrertsiz olarak indirebilirsiniz.

Hiç bir şeye vakit bulamıyorum demek yok artık. Hedefini koy ve telefonundan çalacağın zamanı hobine, sevdiklerine, kaliteli vakit geçirmeye ayır.

Ben bir haftada, günlük 30 dakika telefonumdan kısarak, 210 dakika yani 3,5 saat kazandım. 3,5 saat demek ayda fazladan 1 kitap okumak ya da sevdiklerinle keyifli bir akşam yemeği demek hatta fazladan haftada 2 gün spor yapmak demek..

Hayatınızda sizi daha çok mutlu edecek şeylere zaman yaratmak adına bir adım atın..

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir