Teknolojik Define Avı: GEOCACHING

Geocaching,  GPS özellikli cihazları kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde yapılan “Geocache” ya da “Cache” adı verilen kutuları saklama veya bulma aktivitesidir. 2000’li yılların başlarından beri oynanan bu oyun bir tür spor olarak da algılanıyor. Çünkü kutular her zaman kolay ulaşabileceğiniz yerlerde olmuyor ve sizi bir şekilde trekking’e zorlayabiliyor.

official_cacheGenellikle su geçirmeyen ve hava koşullarına dayanıklı bir kutu kullanılıyor ve içerisinde bir nevi ziyaretçi defteri olan kayıt defteri bulunuyor. Bunun yanında tabiki başarınızı bu deftere kaydedebilmek için bir kalem ve bir önceki ziyaretçinin sizin için bıraktığı ufak tefek hediyeler bulunuyor.

Günümüzde milyonlarca insan bu kutuları GPS özellikli cihazları ile arıyor, buluyor, yenilerini saklıyor. Türkiye’de şuanda gizlenmiş binlerce kutu var. Akıllı telefonlardan önce GPS cihazları ile oynanan bu oyun artık mobil cihazınıza indireceğiniz Geocaching uygulaması ile oynanabiliyor.

 

Seçilen kutu için belirtilen koordinatlara ulaşıldığında kutunun içerisinde yer alan kayıt defterine bilgilerin yazılmasının yanında Geocaching uygulaması üzerinden ulaşılan kutu bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Tabi maceranın hikayesi ve fotoğrafları ayrıca eklenebiliyor.

Kutularda “trackable” olarak isimlendirilen nesneler de çıkabiliyor. Bu nesneler için uygulama üzerinde ayrı sayfalar açılıyor, çünkü isminden de anlaşılacağı gibi buradaki amaç nesnenin nereye kadar gidebildiğini görebilmek. Her trackable nesnenin tekil bir kodu bulunuyor ve eline geçen katılımcı tarafından bir sonraki durağının ne olduğu uygulama üzerinden giriliyor. Nesneyi kutuya koyan katılımcı bunun belirli bir lokasyona ulaştırılmasını bekleyebilir veya belirli bir  yöne doğru gitmesini isteyebilir. Geocaching’de ‘sorumluluk’ en önemli unsurlardan bir tanesi, bu yüzden nesnenin sahibinin beklentisi karşılanamayacak ise kutunun kapağını sessizce kapatmak gerekiyor. Kilometrelerce ilerleyen hatta ülke değiştiren bu nesnelere denk gelindiğinde heyecanlanmamak elde değil..

Aşağıda bugün itibariyle Türkiye’de bulunan kutuların bir kısmının harita üzerindeki yerleri bulunuyor. Haritada komşu ülkelere bakıldığında, kutu sayısı farkından Türkiye’nin bu konuda henüz gelişmekte olduğu görülebiliyor.

geocachemap

Bu heyecana katılabilmek için öncelikle uygulama üzerinden bir hesap açmak gerekiyor. Zaten web sitesi birçok açıklayıcı video ve yazılarla dolu. Şuanda iki tane uygulama versiyonu mevcut: ücretsiz olarak indirilebilen Geocaching Intro ve ücretli olarak edinilen Geocaching.

Geocaching Intro ile bulunulan lokasyona en yakın kutular görülebiliyor, bu kutuların özellikleri ve detayları sorgulanabiliyor. Tabiki kutuya ulaşıldığında yine bu uygulamadan kayıt altına alınabiliyor.

geocache_app

Ücretli olan Geocache uygulamasında ise diğerinden farklı olarak saklanan kutular belirli filtreler kullanılarak aranabiliyor ve yine filtreler kullanılarak sıralanabiliyor. Bunun yanısıra ücretsiz uygulamadan yararlanan katılımcılara gösterilmeyen zorluk derecesi yüksek veya daha kıymetli denilebilecek kutular (örneğin trackable kutular), premium katılımcılara gösteriliyor.

Bu heyecanı denemek için ücretsiz olan versiyon yeterli, kendinizi çok kaptırırsanız küçük bir ücret karşılığı daha zorlu hedefler sizi bekliyor olacak…Birbirini tanımayan binlerce insanın, birbirlerinin kutularını bulmaya çalışmasının ne kadar keyifli olduğuna inanamayacaksınız…

cache

P.S: Bu arada kutuyu saklarken veya yerini tespit etiğiniz kutuyu göz önüne çıkarırken dikkatli olmanız gerekiyor… Malum burası Türkiye…

 Woman!nTouch

5 thoughts on “Teknolojik Define Avı: GEOCACHING

 1. ozgehan dedi ki:

  Geocaching hakkında süper yazı teşekkürler.

  Oynadınız mı oyunu nereden ogrendiniz?
  2007 den beri geocaching yapan oynayan biri olarak cok sevindim. Ayrıca geocaching sayfasında da yayımlandı yazınız.
  bilginize olsun

  ozgehan

  1. Woman!nTouch dedi ki:

   Çok teşekkürler:) Buaralar sık sık duymaya başladığımız treasure hunt türü oyunları araştırırken farkettik geocaching’i. Biz de henüz bu konuda çok yeniyiz, Türkiye’de de bu tür aktiviteler ile ilgilenenlerin olması da ayrıca çok sevindirici..

 2. shndeniz7 dedi ki:

  Merhaba,
  Geocaching güvenli bir site midir? Oynamaya devam eden var mı?

  Selamlar.

  1. womanintouch dedi ki:

   Merhaba,
   Bu uyguluma birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor ve şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık, çevremizden de duymadık. Ama tam olarak güvenlik açısından endişenizi bize iletirseniz tecrübemiz doğrultusunda yardımcı olmak isteriz..

 3. ozgehan dedi ki:

  Geocaching Türkiye Oyuncuları – Facebook grubumuz aktif oyunculardan olusuyor. Eger sorunuz varsa orada sorabilirsiniz. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir