Stop, Breathe & Think

Dur..
Nefes Al..
Düşün..
Hadi biraz rahatla..
İhtiyacın var değil mi?

Günlük koşturmaca içerisinde kendini unutan, bunu farkeden ve değiştirmek isteyenlere yardımcı olacak güzel bir uygulamadan bahsedelim bugün: Stop, Breathe and Think. Genel bir tanıtım yapmak gerekirse; sizi 5 dakikalığına bulunduğunuz andan uzaklaştırıp rahatlamanıza yardımcı olacak farkındalık ve nefes egzersizleri sunan bir meditasyon uygulaması olduğunu söyleyebiliriz.

stop-breathe-think-meditationStop, Breathe & Think’in temel amacı farkındalık ve motivasyonunuzu artırmak. Bu iki olgunun stres, anksiyete ve depresyona karşı olumlu etkilerinin yanında; meditasyonun beynin empati yapmanızı sağlayan bölümünün gelişimi ve özgecil davranış* olarak isimlendirilen davranış biçimini arttırdığını da şöyle bir kenara not edelim.

Uygulama ile bilinçli bir şekilde nefes alma yeteneğinizi geliştirirken, düşünce, duygu ve fiziksel hislerinizle ilgili daha derin bir farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Bu da bakış açınızı genişletmenize, kendi kendinize sakinleşmeyi öğrenmenize, hareket ve tepkilerinizi proaktif olarak yönetebilmenize kadar götürüyor sizi.

Peki farkındalık derken ne kastediliyor?

Açık fikirlilikle ve yargılamadan kendi içinde ve dışında neler olduğunun farkına varmaktan bahsediyoruz aslında. Kendi içimizdekilerden kasıt duygu, düşünce ve fiziksel hisler iken, dışımızdakiler kendi hareket ve tepkilerimizi ifade ediyor.

STOP: Yaptığın şey neyse yapmayı bırak. Ne düşündüğüne ve ne hissettiğine odaklan.
BREATHE: Duyguların, düşüncelerin ve davranışların arasında boşluk yaratmak üzere bilinçli nefes alma egzersizlerini yap.
THINK: Bakış açını genişletmeyi ve barış ve sakinlik ile ilgili güçlerini artırmaya yönelik meditasyonlardan birini uygula.

Stop, Breathe & Think’in kullanımı oldukça basit. Uygulamanın ana sayfası üzerinden egzersiz listelerine ulaşabilir veya bu güne kadar yaptığınız egzersizlere ilişkin geçmiş bilgilere erişebilirsiniz. Herhangi bir egzersiz seçimi yapmadan kendi meditasyonunuz için sizin seçeceğiniz süre boyunca telefon üzerinden sizi rahatsız edebilecek uygulamaları kapatmasını ve süre bitiminde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bunların dışında o anki fiziksel ve ruhsal durumunuza göre size hangi egzersizin uygun olduğunu da uygulamadan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca uygulamayı sizin belirleyeceğiniz bir saatte her gün meditasyon yapmanızı hatırlatacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

O anki ruhsal ve fiziksel durumunuza uygun egzersizi size önerir.

Egzersizlerin bir kısmı uygulamanın ücretsiz versiyonunda mevcut ancak daha fazla egzersize ulaşmanız için PREMIUM üye olmanız gerekiyor.

stop-breathe-think-sessionsKulaklığınızı takıp, kısa bir süreliğine de olsa kendi içinize dönmenize yardımcı olacak olan bu uygulamayı bence her zaman, her yerde kullanabilirsiniz.

Kimse sizin o an ne yaptığınızı bilemeyecek..

Woman!nTouch

*Gönüllü olarak çıkar düşüncesi, karşılık beklentisi olmadan birine yardım etmektir. Diğergamlık, alturistik davranış olarak da bilinen özgecil davranışı yaparken; göze girme, karşılık bekleme gösteriş yapma gibi düşünceler yoktur.

2 thoughts on “Stop, Breathe & Think

  1. Büşra Gözde Balı dedi ki:

    bayıldım ben bu uygulamaya, harika bir paylaşım olmuş ??

  2. Nil dedi ki:

    Teşekkür ederiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir