Portatif Pikap: Crosley

Son yıllarda giderek artan nostalji merakını sanırım farketmeyen kalmadı. Belki de elimizdekileri tükete tükete yedik bitirdik, önümüze bakıp yeni hevesler göremedikçe nostaljik ürünleri yeniden raflarımıza koyar olduk. Pikaplar da sanırım buna en güzel örnek. Açıkçası ben kasetçalar ve cd çalarların her evin köşesinde yer almaya başladığı bir dönemde algılamaya başladım hayatı. Babamın zaman zaman çaldığı pikaptan gelen cızırtılı sanat müziği nağmeleri o zamanlar beni pek cezbetmiyordu.

crosley4Şimdi mi? Hayatımız o kadar yapay şeylerle doldu ki ben de o nostalji meraklılarından biri olup çıktım..

Yeni çıkan albümlerin bile pikaplarının satışa sunulmaya başladığı geçtiğimiz günlerde, bende bir plak çalar markası ile tanışma fırsatı buldum: CROSLEY.

Taşınabilir pikapların ön planda tutulduğu marka, müzik kutuları ve radyolar da üretiyor. Ancak kapağını kapattığınızda ufak bir bavul şeklini alan bu portatif pikap yurtdışında da birçok kişinin gözdesi.

Pikaplar arasında kalite ve performans açısından en ön sıralarda yer almadığını belirtmekle başlamak gerekir, nitekim pikap hayranlarının eminim bu konuda tartışacak çok şeyi vardır. Ancak kısaca özelliklerinden bahsetmek gerekirse modellerin çoğu 33’lük, 45’lik ve 78’lü pikapları okuyabiliyor. Stereo hoparlörlere sahip bu cihazlar için ayrıca kulaklık girişi de bulunuyor.crosley1_conc

Bir de çok gerekli olduğunu düşünmesem de aux girişi sayesinde farklı cihazlar da bağlanarak stereo hoparlörleri kullanılabiliyor.

Bu cihazların boyutları ortalama 35cm x 30 x 15 cm civarlarında, ağırlıkları ise ortalama 7-8 kilogram.

Teknik özelliklerinden çok tasarımı ile cezbeden bu cihazların yeni modellerine https://www.crosleyradio.com/Index sitesinden, görsellerde bulunan modellere ise http://www.urbanoutfitters.com sitesinden erişmeniz mümkün (ben yurtdışından urbanoutfitters mağazasından edindim, taşıması oldukça kolay olduğu için el bagajı olarak uçağa almanız oldukça kolay). Ayrıca amazon.com sitesinden de farklı modellere ulaşabilirsiniz. Crosley pikap fiyatları 75 -150 $ arasında, tabi ki modellerine göre değişiyor.

crosley3-horz

Sizin de içinizden alıp evin en sevilen köşesine koymak gelmedi mi? :)

Almayı düşünenlere şimdiden keyifli dinlemeler…

Woman!nTouch

3 thoughts on “Portatif Pikap: Crosley

  1. irem dedi ki:

    ben de yukarıdaki resimlerde olan siyah pikaptan almayı istiyorum türkiyede çok pahalı urban outfitters da uygun fakat nasıl alabillirim amerikaya gidecek olan tanıdığım da yok

  2. Admin dedi ki:

    Merhaba.. Evet Amerika kısmı biraz sorun oluyor. Türkiye’de vakkoroma’da satışı mevcut ama fiyatları biraz yüksek. Alternatif olarak Ankara’da Ran Audio da bu ürünü satıyor ve fiyatları daha uygun. Oraya bir göz atabilirsiniz.

  3. Deniz dedi ki:

    Merhaba, benzeri ürünler record master diye bir markada da var sanırım. O ürünlere de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir