Parrot MiniDrones: Hafif… Çevik… Hızlı…

Bir oyuncak düşünün ki akıllı mobil cihazınızdan hareketlerini kontrol edebiliyor, üzerindeki kamera sayesinde video kaydı alabiliyor ve fotoğraf çekebiliyorsunuz. Piyasada bu özelliklere sahip birçok ürün bulabilirsiniz… Ama manevra kabiliyeti bu kadar yüksek ve bir o kadar da küçük Parrot MiniDrones ile kıyaslamayın derim.

Parrot MiniDrones iki farklı çalışma prensibine sahip ürünle karşımıza çıkıyor. Biri uçuyor, biri zıplıyor.

Parrot Jumping Sumo:

JumpingSumoİsminden de anlaşılacağı gibi bu arkadaş zıplayangillerden. Google Play veya AppleStore’dan indirebileceğiniz ücretsiz FreeFlight 3 uygulaması ile Wifi üzerinden kumanda edilebiliyor. Yaklaşık 20 dakikalık pil ömrü bulunan Jumping Sumo, 80 cm’lik yüksekliğe zıplayabiliyor. Tabi haraket kabiliyeti yalnızca zıplamaktan ibaret değil, iri tekerlekleri sayesinde düz veya engelli platformlarda rahatlıkla ilerleyebiliyor.

Jumping Sumo’nun 180 derecelik hızlı dönüş kabiliyetinin yanında 90 derecelik ani dönüşleri ürünü öne çıkaran özellikleri.

Sumo1Cihazın iki yanında bulunan tekerleklerin birbirlerinden uzaklıkları iki farklı seviyede tutulabiliyor. Birbirlerine yaklaştırıldıkları sağlam dönüşler ve sıçrama performansını artırıyor. Tekerlekleri birbirinden uzak tutan seviyeye getirildiğinde ise Sumo düz zeminde daha hızlı ilerliyor.

Bir kötü yanı; Jumping Sumo’nun açık alanlarda kullanılması önerilmiyor. Su, kum ve toz gibi dış etkenlere dayanıklılığı çok düşük ve bu etkenlerden dolayı ortaya çıkan arızalar garanti kapsamı içerisinde değil.

Parrot Rolling Spider:

RollingSpider2Rolling Spider, firmanın uçma yeteneğine sahip kameralı cihazlarından yalnızca biri. Ancak hafifliği ve küçüklüğü ile MiniDrone kategorisinin içerisinde yer almaya hak kazanmış. 8 dakikalık bir pil ömrü bulunan Rolling Spider, çıkarılabilir tekerleri sayesinde yerde ve tavanda ilerleyebiliyor. Jumping Sumo’ya benzer şekilde yine FreeFlight 3 uygulaması ile Wifi üzerinden kumanda edilebiliyor.

Rolling Spider tek tuşla 180 derece arkaya veya dikey düzlemde baş aşağı 360 derece dönebiliyor. Yine uygulama üzerinden ani 90 derecelik dönüşler yakalanabiliyor.

Rolling Spider eğimini ve konumunu düzenlemek amacıyla her hareketini ölçen ve inceleyen sensörler ile kuşatılmış. Üzerindeki dikey kamera yardımıyla da 16 milisaniyede aldığı yerin görüntüsü ile bir öncekini karşılaştırarak hız tespiti yapılıyor.

RollingSpider55 gram ağırlığındaki bu cihaz yalnızca fotoğraf çekebiliyor. Sahip olduğu bu hafiflik her zaman avantaj sağlamıyor, rüzgarlı havada bu hafiflik savrulmalara neden olabiliyor.

Parrot MiniDrones ile yaptığın şovları Parrot Cloud üzerinden paylaş..

Parrot MiniDrones (Jumping Sumo ve Rolling Spider) ile çekilen video ve fotoğraflar Parrot Cloud üzerinden Parrot Academy’de yer alan diğer 175.000 parrot pilotu ile paylaşılabiliyor. Ayrıca anında Youtube ve Facebook üzerinden paylaşım yapılabiliyor.

Bu küçük canavarların kameraları 300.000 piksel görüntü kalitesine sahip. Daha büyük ve hantal modellerin HD kalitesinde görüntü alabilen kameralarının yanında geliştirilmesi gereken bir özelliği olduğu aşikar. Tabi bu cihazların hareket kabiliyetlerinin öne çıkarıldığını unutmamak lazım, görüntü almak ana fonksiyon olarak vurgulanmıyor.

Parrot MiniDrone model ve renkleri DR ve AppleStore’da da satışa sunulmuş durumda. Rolling Spider’ın fiyatı ortalama 350-650 TL arasında değişiyor. Jumping Sumo ise 550-800 TL fiyat aralığına sahip.

Birden fazla renk seçeneği ve kişiselleştirebilmeniz için kutu içerisinden çıkan farklı yapışkanlı etiketleri ile akıllı oyuncak tutkunları için eğlenceli bir seçenek..

Yarışmaya var mısınız?

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir