Montreal Bisiklet Ağı-BIXI Mobil Uygulama

Montreal’e iş veya turistik amaçla planladığınız bir seyahatiniz varsa, bir de bahar veya yaz ayına denk geliyorsa seyahatiniz, şehrin en keyifli aktivitelerinden biri sizi bekliyor olacak, bisiklete binmek.. İster sadece bir yerden bir yere ulaşım için, ister gezi veya spor amaçlı kullanın bütün şehre yayılmış bisiklet ağının tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik ödeme yapma, bisiklet kilidini açma, konumunuza göre en yakın istasyonu bulmak gibi birçok kolaylık BIXI’nin mobil uygulamasıyla, cep telefonunuzda elinizin altında olacak.

Şehrin tamamında, özellikle merkezde konumlanmış yüzlerce noktada bisikletinizi hemen alabileceğiniz istasyonlar mevcut. Mobil uygulamayı kullanmıyorsanız, bisikletinizi alacağınız istasyonda kredi kartı ile kiralama yapabilmeniz mümkün. Ama sıklıkla bisiklet kullanmayı planlıyorsanız BIXI uygulamasını mutlaka edinmelisiniz.

Uygulamaları indirmek isterseniz: Android için buradan, IOS için buradan BIXI uygulamasını indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra, genel bilgilerinizi gireceğiniz kolay bir sisteme kayıt aşamasına geliyorsunuz. Sonrasında ödeme yapacağınız kart bilgisini de kaydediyorsunuz. Bundan sonra sıra, kullanım sıklığınıza göre kiralama opsiyonlarından size uygun olanını seçmeye geliyor. Eğer bir gün boyunca şehri bisikletle gezmek istiyorsanız sadece bir günlük pass alıp, bütün gün şehirdeki tüm istasyonlardan faydalanabilirsiniz. Tek yönlü bir ulaşım için kullanacaksanız tek kullanımlık pass edinebilirsiniz. Uzun süreli kullanım sağlamak istiyorsanız farklı alternatifler de mevcut. Burada önemli bir nokta araba kiralamada olduğu gibi ilk kiralamanızda kartınızdan 100 CAD civarı bir miktar provizyonda tutuluyor, bisiklet çalınma kaza vs. durumlarına karşı. Sıkıntılı bir durum olmadığı takdirde kartınıza 1 hafta içinde geri yatırılıyor.

Pass inizi de aldıysanız artık size en yakın istasyona gidip bisikletinizi alabilirsiniz. Harita üzerinden bütün istasyonlardaki uygun bisiklet ve dock sayısını görebilirsniz. Bisiklet almak istiyorsanız, gideceğiniz istasyonda bisiklet olması önemli bunu da uygulama sayesinde görebiliyorsunuz. Aynı şekilde bisikletinizi bırakmak istediğini istasyonda boş dock olması önemli. Tamamen dolu olan bir istasyonda bisikleti kilitleyemeyeceğiniz için başka istasyona ilerlemek zorunda kalıyorsunuz. Harita açıkken bikes/docks seçeneğini seçerek harita görünümünü ayarlayabilirsiniz.

Bisikletinizi alacağınız en yakın istasyona gelip haritadan o istasyonu seçtiğinizde bisikleti alabilmeniz için gerekli olan şifre telefonunuza gelecek, o şifreyi bisikletinizin dock undaki şifre alanına girdiğinizde yeşil bir ışık yanacak, ışık yandığı an bisikleti çekerek alabilirsiniz. Biraz sertçe çekmeniz ve bu işi yeşil yanarken yapmanız gerekiyor. Eğer uzun süre çekmezseniz tekrar kitleniyor bisiklet. Bir daha tekrarlamanız gerekiyor işlemi.

İşte bu kadar.. İlk seferden sonra çok pratik gelecek emin olun. Kritik bir nokta var onu da belirtmek istiyorum. Bir dock tan bisiklet aldığınızda 30 dakikalık süre içinde mutlaka o bisikleti herhangi bir dock a geri bırakmanız gerekiyor, aksi takdir 30 dakikayı geçtiğiniz her dakika için cüzi bir ceza ödemek durumunda kalıyorsunuz. Yani 1 saatlik bir rotanız varsa, ilk istasyondan 30 dakika sonrasında bir istasyona uğrayarak bisiklet değişimi yapmanız gerekir ceza yememek için.

Uygulamanın bir başka güzel özelliği ise, bütün bisiklete binme geçmişinize erişebiliyor olmanız. Özellikle spor amaçlı kullanıyorsanız; haftalık, aylık kaç km ya da kaç saat bisiklete bindiğinizi ya da kaç kalori yaktığınızı da takip edebilirsiniz. Bence gerçekten motive edici bir özellik.

Montreal’de yaptığım en güzel aktivitelerden biri bisikletle bütün şehri dolaşmaktı, umarım sizin de böyle bir fırsatınız ve zamanınız olur.

Yazımı da şöyle güzel bir sözle bitirmek istedim:)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance, you must keep moving

keyiflekesfet

One thought on “Montreal Bisiklet Ağı-BIXI Mobil Uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir