Akustik Performans: iphone / ipad Gramafon

Matt Richmond_gramofonSon yıllarda mobil telefonlar üzerinden evde, iş yerinde, sokakta kulaklık kullanmadan müzik dinleme keyfini artıran birçok speaker ve docking cihazları türedi de türedi. Şahsen ben evde, bu aralar D&R’da satışına başlanan Marshall Stanmora Brown’u kullanıyorum. Bluetooth özelliği sayesinde kablo kullanmadan mobil telefonum, tablet veya bilgisayarımla cihaza bağlanarak istediğim müziği yüksek perfomansta dinleyebiliyorum. Vintage görünümü ile de evin en görünen köşesine koyulmaya layık. Zaten günümüzde de eskiye dönüş modası ile vintage görünümlü yeni teknoloji ürünler raflarda giderek daha fazla yer ediniyor.

Ancak bugün pil, elektrik,  kablo, kısaca bir güç kaynağı gerektirmeden muhteşem ses kalitesine ulaşmanızı sağlayacak bir tasarımdan bahsedeceğim. Akustik ses performansı sağlayabileceğiniz Iphone Gramofonlar..Bu ürünlerin birçoğu da fazlasıyla vintage diyebilirim ..

Bu cihazlarda yer alan gramafon mantığı, bizim bildiğimiz gramafon mantığı ile aynı, küçük boşluklu bir uçtan verilen ses genişleyen kısımda artarak yayılıyor. İphone’nun hoparlöründen çıkan sesin bu küçük uca ulaşması ile birlikte gramafondan şahane bir ses performansı alıyoruz.

Bu tasarımı uygulayan bir kaç tasarımcı ve marka var:

ReAcoustic

ReAcoustic markası satışa sunulan tasarımlarda antika denilebilecek gramofon başlıkları kullanılmış, neredeyse her bir başlık birbirinden farklı. Gramofon başlığının oturduğu stand ise genellikle meşe veya kızılçamdan yapılmış. İpod veya ipad ile kullanılamayan bu tasarım 2. Nesilden itibaren tüm iphone’lar ile uyumlu.

ReAcoustic

ReAcoustic, aynı zamanda bu cihazların bluetooth özellikli olanlarını satışa sunmuş ancak bu özelliği nedeniyle bir batarya eklenmiş, az da olsa sizi bir güç kaynağına muhtaç ediyor. Yine de tam dolu bir batarya ile 4-5 saat kesintisiz müzik dinlenebiliyor.

wireless gramofon2-horz

ReAcoustic İphone gramofonlarının fiyatları 399$ ile 800$ arasında değişiyor.

Matt Richmond

Aynı Gramofon mantığı ve ahşap standı kullanan tasarımcı Matt Richmond,  eski teknolojiyi yenisi ile birleştirerek bu fonksiyonel tasarımı üretenlerden. Tasarımı İphone’dan alınan sesi yaklaşık 4-5 katına çıkartıyor, yine akustik bir performans ile tabi. Aynı gramofon ve ahşap stand kullanılarak İphone ve İpad için farklı modeller tasarlamış. Ahşap stand için ceviz ağacı kullanan tasarımcının ürünleri 250$ dan başlıyor.

GramophoneMatt

www.restorationhardware.com adresinden tasarımcının ürünlerine ulaşılabiliyor. Sitede belirli dönemlerde indirim yapıldığından 250 $’lık ürünler 99$’a kadar düşebiliyor.

 

Bu tasarımı deneyen bir kullanıcı yukarıdaki video ile her şeyi anlatmış aslında..

Gramovox

Gramovox1-horzChicago merkezli bir şirket olan Gramovox ise yine aynı Gramofon tasarımlarını kullanarak bluetoothlu modeller üretiyor. İçerisindeki Li-on batarya sayesinde 15 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca bu markanın ürünlerinde mikro USB girişi mevcut. Ahşap stand için ceviz ve akçaağaç kullanılmış. 399$’a satışa sunulan ürün, markanın kendi sitesinden satın alınabiliyor.

EN & IS Design

ENIS0EN & IS Design markası ile satışa sunulan ürünler yine bir Gramofon mantığı ile üretilmiş ancak diğerlerine göre çok daha modern bir görünüme sahip. Doğrudan gramofonun küçük boşluğu iphone’nun oturtulabileceği şekilde tasarlanmış. Ses, bu tasarımda ahşap içerisinden değil doğrudan gramofunun içerisinden geçiyor. Söz konusu gramofon başlığı seramik malzeme kullanılarak üretilmiş, bu açından yukarıdaki ürünlerden farklı ancak aynı gramofon mantığı kullanılarak benzer bir tasarım ortaya konulmuş. Ürün tüm iphone ve ipod’lar ile uyumlu.

Fiyatı yaklaşık 500 Euro civarında..

ENIS2-horz

Aynı modelin taşınabilir boyutta olanları Megaphone Mini olarak piyasaya sunulmuş. Bu boyutların fiyatı da 200 Euro..

ENISMini2

EN & IS Design tarafından tasarlanan iphone gramofonları doğrudan firmanın kendi sitesinden satın alınabilir. Türkiye’de ise shopigo.com adresi yine bu ürünleri satan bir alışveriş sitesi.

Kısacası geçmişin akustik kahramanları gramofonlar, yeni teknoloji ile birleştirilerek yeniden gündemimize taşındı. Bence çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.. Ben özellikle bluetooth özellikli olmayan versiyonlarının ömürlük olduğu görüşündeyim… İlk fırsatta edinip, gözümün önünde bir yerlerde tutmayı planlıyorum.

Siz de bir göz atın derim…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir