Bence Not: Evernote

evernote4Kalemlerin defterlerin benim için önemi büyük, her zaman her yerde benimleler. Küçük yaştan itibaren not tumaya, aklıma gelen şeyleri bir kenara yazmaya alıştım. Farklı farklı yerlere yazdıkça da neyi nereye yazdığımı hatırlamaya çalışmakta da oldukça zorlandım. Keşke bir güç bütün defterlerimi senkronize edebilse dedim.. Defterlerim için bu mümkün olmasa da ipadim, telefonum bilgisayarım için notlarımı senkronize eden bir uygulamayla tanıştım yıllar önce: Evernote.

Defterlerimden henüz vazgeçmesem de günlük hayatımda iş, ev, bireysel notlarım için evernote’ u gerçekten çok severek kullanıyorum. Peki neler var Evernote’da onu ayrıcalıklı kılan?

Öncelikle diğer uygulamalar ile kıyasladığımda gerçekten çok kullanışlı bir arayüzü var. Web için de, uygulama için de bu geçerli. Gereksiz yada göreceli gereksiz olan şeyler arka planda, öncelikli gerekli özellikler ise hemen elinizin altında. Bunun yanı sıra yazdığınız yüzlerce not arasından aradaığınıza ulaşabilmeniz de çok kolay, gerek anahtar kelime ile aramayla gerekse etiketlerle notlarınızı yöneterek. Diğer özelliklerine bakacak olursak…

Senkronizasyon

Artık hepimiz birden fazla cihazla hayatımıza devam ediyoruz. Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar.. Hatta öyle ki hepsinden çiftlemek zorunda olduğumuz durumlar var; iş bilgisayarımız ayrı, ev bilgisayarımız ayrı.. Evernote’u bütün cihazlarınıza kurup, aldığınız notları eşleyerek hepsinden erişim sağlama özgürlüğünüz var. Bilgisayarınızda web’de gezinirken not defterinize eklediğiniz bir şeye, cep telefonunuzdan erişebilmeniz gerçekten güzel, hatta bazen hayat kurtarıcı..

Notlara fotoğraf, ses kaydı ekleme

Hatırlatmalarımızı bazen fotoğraflarla veya ses kaydıyla tutmak işimizi kolaylaştırabiliyor. Evernote bunların hepsini içinde barındırıyor. İster yazın, ister fotoğraf ekleyin isterseniz sesli notlarınızı kaydedin..

Farklı not defterleri, farklı şablonlar

Not defterlerinizi kategorize edebilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ben bireysel, iş ve blog notlarımı ayrı defterlerde farklı şablonlarda tutmayı tercih ediyorum. Her not defterimde mutlaka bir ‘to do list’ şablonlu bir notum bulunur.

Web’den makale kırpmak – Web Clipper eklentisi 

‘Evernote Web Clipper’ eklentisiyle web’de okuduğunuz bir makaleyi not defterinize ekleyerek istediğiniz zaman notlarınızdan bu makaleye ulaşmanız mümkün.Yer imi, ekran görüntüsü ya da makale olarak alabilme imkanı sunuluyor. İster bütün sayfayı, isterseniz sadece sizin için gerekli kısmını işaretleyerek defterinize atabiliyorsunuz. Sadece bu işi yapan farklı uygulamalar da var, fakat not defterinizle entegre çalışan böyle bir özelliğin olması bence çok kullanışlı.

evernote3

Hatırlatıcı

Aldığınız bir nota hatırlatıcı ekleyerek seçtiğiniz tarihte size mail gönderiliyor.

Yukarıda belirttiğim özellikler benim severek kullandığım ve gerçekten memnun kaldıklarım. Etiketleme, lokasyona göre notları sınıflandırma, bir not üzerinde farklı kullanıcılarla birlikte çalışabilme gibi farklı bir çok özelliği de barındırıyor uygulama. Bunların yanı sıra her sürümde farklı güncellemeler geliyor ve hep iyiye gidiyor.

Not alırken kullanmak isteyebileceğiniz birçok şeyi Evernote’da bulabileceksiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak bu uygulama ile birşeyler yazmanın, not almanın teknoloji ile birleşen tadına bir bakın, bence çok seveceksiniz. Ama yine de defterlerinizden de vazgeçmeyin…

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir