Urla Şarapevi …

image       image

İstanbul ve Ankara’da yaşayan eski arkadaşlar olarak, buluşacak ortak bir yer ararken biraz da sıcak havaya kaçmak için İzmir’de buluşalım dedik. Uçakla ulaşım da kolay olunca İzmir’de bulduk kendimizi. Aramızda şarap severler de olunca Urla’ya gidelim dedik ve oldukça keyifli ve şarap dolu bir gün geçirdik. Urla Şarapevi mimarisi, manzarası ve doğasıyla huzurun yansıması diyebilirim.

imageÖnce etraftaki artık bozumu olmuş bağlarda dünya güzeli köpekle birlikte şöyle küçük bir tur attık, nefes imagealdık ve tüm stresimizi attık.
Ardındansa üretim sürecine ilişkin bilgilendirici mini bir gezi.

Urla Şarapevi ne ait bağların üzümlerinden yapılan şarapların tüm üretim sürecini de öğrenmiş olduk böylece, Urla Şarapevi nde. Saplarından ayrılan üzümler özel çatlatma yöntemiyle ayıklanıyor. Ayıklanmış ve özel olarak hazırlanmış olan üzümler borular aracılığıyla tamamen yer çekimi kuvvetiyle, hiçbir müdahale olmaksızın fermantasyon makinalarına geliyor ve ardından meşe fıçılara dolduruluyor. 228 ve 600 litrelik meşe fıçılarda 6 ay 1 yıl arasında bekletildikten sonra ise karşımızda Urla şarapları..
image

En güzel kısmı ise şüphesiz şarap tadımıydı. Şarap sunumunun zarifliği bir yana, çalışanlar da oldukça ilgili ve bilgiliydiler. Tattığımız her şarap hakkında ufak bilgiler verdiler ki bu da tüm tadımı çok daha keyifli hale getirdi ve hepimiz bavula sığmama riskini de göze alarak ellerimizde bolca şişeyle çıktık.

Şarapların detaylı listesine  buradan ulaşabilir ve online olarak da sipariş verebilirsiniz. Ancak beyaz şarap tercih eden biri olarak benim favorilerim ‘Urla Chardonnay’ ve Bornova misket üzümünden üretilmiş olan ‘Symposium’ oldu. Kırımız şarap sevenler içinse Urla şaraplarının imza şarabı diyebileceğimiz ‘Vourla’; Cabarnet Savignon, Merlot, Syrah karışımı ‘Tempus’ ve Merlot, Nero d’Avola, Cabernet Franc üzümlerinden oluşan ‘Nexus’ u tavsiye edebilirim.

 

imageBu arada Urla şarapçılığın bağlarına nazır “2Rooms” isimli ve sadece iki odadan oluşan pek bir butik otelin varlığından da haberdar olduk. Bir haftasonunuza hatta daha fazlasını bu otelde huzur içinde üzüm bağları arasında şarabınız yudumlayarak geçirmek stres atmak için iyi bir alternatif olabilir.

Sakin ve huzurlu bir haftasonu kaçamağı için Urla’yı da listenize ekleyin derim.

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir