Tas Gölü / Zonguldak Ereğli

Doğa ile kucaklaşmak istediğimiz zamanlarda, her zaman aynı soru ile yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Nereye gidelim? Tercih olarak kamp alanlarımızı genelde, ıssız ve tesis olmayan yerler yönünde kullanıyoruz. Ancak biraz keyfine düşkün bir ekip olarak eğer 2 gün ve daha fazlası konaklayacaksak, tesis olan yerleri tercih etmeye çalışıyoruz. Bu koşullar ışığında araştırma yapmaya başladığımızda Zonguldak Ereğli de bulunan Tas Gölü ile karşılaştık.

İstanbul’dan yaklaşık 320 km, Ankara’dan da yaklaşık 310 km uzaklıkta yer alan Tas Gölü, 53 dönüm arazi üzerine kurulmuş özel bir işletmeye sahip. Günübirlik piknikçilerin de kullanımına açık bu tesiste, kahvaltı, ızgara çeşitleri, alkolsüz ve sıcak içecek servisi mevcut ancak alkollü içecek satışı bulunmuyor. Ayrıca, gece tesis kapansa bile, kamp yapan insanların kullanımına açık olan bir buzdolabı bulunuyor. Bu dolapta etlerinizi, içeceklerinizi ve buzunuzu muhafaza edebilirsiniz. Kamp yapanlar bilir, bu oldukça önemli ve büyük bir lüks olarak değerlendirilir böyle bir tatilde.

Sabah erken saatlerde ulaştığımız kamp alanında, işletme sahiplerinin de yardımıyla çadır alanımızı belirledik.

Ancak şöyle bir dezavantaj var ki, hafta sonu günübirlik piknik için gelen misafirlerin sizi rahatsız etmeyeceği, ana kullanım alanından uzak bir bölge seçmeniz gerekiyor. Aksi halde, çadırınızın önünde mangal yapıp, top oynayan insanlara maruz kalabilirsiniz. Arazinin büyüklüğünden dolayı, ıssız bir bölge bulmakta da zorlanmayacaksınızdır.

Yeşil alanları ve şelalesi ile büyülendiğimiz Tas Gölü’nde, her kamp yapanın aradığı yürüyüş yolları da mevcut. Ayrıca, soğuk su beni etkilemez diyorsanız, şelalenin oluşturduğu gölette yüzebilirsiniz. Tavsiyemiz, hafta sonu ise eğer sabah erken saatlerde göle girmeniz. Aksi halde pikniğe gelen insanların kalabalığı sizi huzursuz edebilir.

İşletmede tuvalet ve duş bulunuyor. Ancak duş sadece erkekler için var, kadınlar burada pek düşünülmemiş gibi gözüküyor. Diğer bir dezavantajlarından biri de, tesise vardığımızda alkollü içeceklerimizi buzdolabına koyma talebimiz karşısında aldığımız, burada alkol içilmiyor cevabı oldu. Nedeni, günübirlik gelenlerin alkol alması yasakmış ve bize akşam saat 8 den sonra içmemizin uygun olacağı söylendi. Tabi ki gelip kimse başımızda dikilmedi ya da bir kontrol olmadı ancak bunun söyleniş biçimi pek de hoşumuza gitmedi.

Kamp alanlarının diğer sorunlarından biri de güvenlik oluyor. Burada bunun için hiç endişelenmenize gerek yok. İşletme sahiplerine ait olan 4 tane Alman Kurdu hem size harika dostluk yaşatıyor, hem de gece boyu kamp alanına inebilecek her türlü yabani hayvana karşı tüm araziyi koruyor. Kamp yaptığınız alanda telefon çekmiyor ve internette yok.

Yani doğa ile baş başa, hayvan dostları ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Biz herşeye rağmen çok eğlendik ve dinlendik. İşletmeye doğaya olan saygılarından, temizliklerinden ve hayvan dostlarını bizlere refakatçi bırakmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Keyifli tatiller dileriz şimdiden :)

keyiflekeşfet 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir