Yeni Yıl Rotamız: Paris

2016’yı geride bırakmamıza sayılı günler kala hepimizin içinde yeni yıl kıpırtıları başlıyor. Planlar, ne yapalım, nereye gidelim tartışmaları.. Evimizde oturup içkinin dibine mi vursak, yoksa yeni bir yerde kutlamanın heyecanını mı yaşasak karar veremiyoruz. Sevdiklerimizle birlikte olduktan sonra nerede olacağımızın çok bir önemi yok ama sevdiklerimizi de gideceğimiz yerlere sürükleyebiliyorsak keyfimize diyecek yok. Benim kısa vadeli bucket list’imde en az 5 farklı ülkede yeni yıla girmiş olmak var.  Hedefime ulaştıkça bu sayıyı güncelleyeceğime de eminim:)

Şanzalize (Champs-Élysées)

Çok uzatmadan yeni yıla girmek için güzel alternatiflerden biri olan Paris’ten bahsedelim. Bu yazıda Paris’te gezilecek yerlerden ziyade yeni yıl seyahati için Paris’te neler  yapılır onu anlatmak istiyorum.

Zaten çok güzel bir şehir olan Paris’i bir de noel zamanı gerçekten görmek gerekiyor. Şehir Aralık başından itibaren ışıklarla donatılmaya başlıyor, hem de kendi sanatçıları tarafından. Aslında Noel kutlamaları için yapılıyor bütün bu hazırlıklar ama yeni yıl da nasibini alıyor bu güzelliklerden. Champs-Elysées (Şanzalize)’in ışıklandırılması her yıl haberlere konu olur mutlaka, adeta magazinsel bir boyutu var bu işin.

Eğer siz de sadece yeni yıl kutlamaları için 2, 3 günlük bir seyahat planlıyorsanız unutmayın yeni yılın ertesi günü bir çok müzeyi ve mekanı kapalı bulacaksınız.Bir kaç gün öncesinde giderseniz de müzelerde inanılmaz bir kalabalıkla karşılaşacağınız için önceden internetten pass’lerinizi ayarlamanızı öneririm çünkü sokaklardaki kalabalığa inanamayacaksınız. Paris bu dönemde gerçekten çok turist alıyor. Artan kalabalıkla birlikte suç oranları da artıyor, bunu da söylemekte fayda var.

Biz, 3 gün olarak planladığımız seyahatimizde konaklamak için özellikle merkezi bir yer tercih ettik. Sokaklar milyonlarla dolduğu için ulaşım biraz sıkıntılı. Metrolar her zaman güzel bir alternatif olsa da biz yeni yıl kutlamalarından sonra otelimize yürüyerek ulaşabilmeyi tercih ettik. Açıkçası okuduğum bazı yazılarda yeni yılda metro izdihamı gözümü korkuttu. Şanzalize’de bulunan Bradford Elysées- Astotel’i tercih ettik konaklamak için. Gerek konum olarak gerekse temizlik ve personellerin yardımseverliği açısından bu oteli gözüm kapalı tavsiye ediyorum. Fransa’ya gidenlerden, genelde Fransızlar İngilizce konuşmaktan hoşlanmıyor, soğuk davranıyorlar gibi şeyler duymuşsunuzdur. Ben buna çok katılmamayı tercih ediyorum, zorlandığımız bazı mekanlar olsa da gittiğimiz birçok mekanda ve otelimizde böyle bir sorun yaşamadık. THY ile gerçekleştirdiğimiz seyahatimizden kaybolan bavullarımızı, otel personeli bizim yerimize, havaalanı çalışanları ile anlaşarak, akşamında odamıza kadar getirtmişlerdi.

Otel aynı zamanda metro istasyonuna da çok yakın. Belirlediğimiz bazı yerlere gitmek için metroyu kullandık ama genelde yürüyerek keşfettik şehri, zaten dediğim gibi şehir o kadar ışıl ışıl bir şölen sunuyor ki metroya giresiniz gelmiyor. Ama hava da donduruyor. Sokaklarda gezinmek için özellikle yeni yıla Champs-Elysées ve Eiffel Kulesi etrafında sokakta geçirecekseniz kalın giyinmeniz gerekiyor. Gündüzleri güneşli ama buz gibi, akşamları ise eksilere düşen bir soğuklukla karşı karşıyasınız, bavullarınızı buna göre hazırlayın.

Paris’te yeni yılı geçirmek için belli başlı alternatifleriniz var: İlk alternatifiniz şampanyalarınız elinizde sokaklarda havai fişekleri, ışık şovlarını izleyerek genelde yerlilerin de yaptığı gibi yeni yıla girmek. İkinci alternatif olarak dünyaca ünlü restoran/kulüplerde (çok çok önceden rezervasyon yaptırmanız şartıyla) eğlenebilirsiniz. Fiyatlar normal döneme göre gerçekten çok pahalı oluyor ki bu dünyanın her yerinde böyledir muhtemelen. Bir diğer alternatif olarak da Sein Nehri’nde dolaşan yemekli tekneler tercih edilebilir ama bazılarının çok turistik olduğunu duymuştum, bu yüzden bu alternatif bizim çok ilgimizi çekmedi.

Biz Eiffel yakınlarında güzel bir akşam yemeği yedikten sonra elimizde şampanyalarımızla sokakta yeni yılı karşılamayı tercih ettik. İlk defa sokakta ve kalabalıkla yeni yılı karşılamayı Las Vegas’da deneyimlemiştim ve gerçekten çok coşku dolu bir gece geçirmiştim. Bütün yılımızın coşkuyla geçmesi ihtimali bile bizi,  yeni yılı Paris sokaklarında kalabalığa karışarak karşılamaya itti. Akşam yemeği için önceden rezervasyon yaptırsanız iyi olabilir biraz kalabalık oluyor ama elbet yer bulunuyor. Biz plan yapmak istemediğimiz için spontane bir şekilde bir kaç yerde ayrı ayrı vakit geçirerek akşamımızı geçirdik.

Yeni yıl günü veya bir önceki gün ulaştıysanız şehre neler yapabilirsiniz?

  • Montmarte Tepesi

Eğer vaktiniz varsa noel için kurulan pazarları gezmelisiniz. Champs-Elysées, La Défense ve Montmartre Tepesindekileri gezmenizi tavsiye ederim.  Paris’e noel dışında başka zamanda geldiğinizde bulamayacağınız güzellikler olduğunu düşünüyorum. Özellikle Champs-Elysées’te kurulan noel pazarı çok keyifliydi. Üstelik yeme- içme alternatifleri de bulabiliyorsunuz.

Yeni yılı geçirdikten sonra vaktiniz kalıyorsa Galeries Lafayette’yi alışveriş yapmak daha doğrusu en azından bir binasını görmek için gezebilirsiniz. Biraz fazla pahallı ama gelmişken özellikle bayanların görmek isteyeceği yerlerden.

Meşhur makaroncu Ladurée, Champs-Elysées’de gezinirken bir durağınız olabilir, tabii önünüzde uzunca bir kuyruk olmazsa. Eğer midye ve deniz mahsullerini seviyorsanız Leon de Bruxelles’ e gitmenizi öneririm. Paris’te birkaç şubesi var ve biri Şanzalize üzerinde. Tencerede midyesini mutlaka deneyin, fiyat performans açısından bence oldukça başarılı.

2017’yi, belki de daha sonraki yılları karşılamak için Paris’e listenizde bir yer açmalısınız… Şimdiden coşkulu, tutkulu bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

keyiflekeşfet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir