Montreal Parkları

Kışın tamamen beyaza bürünen Montreal, yazın yeşilin bütün tonlarıyla kaplanıyor. Gerçekten çok yeşil bir şehir ve parkları, yazın bu güzel şehri ziyaret edenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Şehrin genelinde bisiklet ağı çok yaygın, BIXI adında bir bisiklet kiralama sistemi kullanılıyor. (BIXI ile ilgili detaylı bilgi için “Montreal Bisiklet Ağı-BIXI Mobil Uygulama yazımıza göz atabilirsiniz.) Bisiklet kiralayarak parklarda vakit geçirmek Montreal’de bahar ve yaz aylarında yapılacak en güzel aktiviteler arasında bence.

Montreal’de irili ufaklı onlarca park var. Sokaklar arasında yürürken mutlaka bir parka denk gelirsiniz. Özellikle yaza ve sıcağa hasret Montreal vatandaşları, yazın bu parklardan çok güzel faydalanıyorlar. Sıcaklar başladığı zaman parklarda güneşlenerek, piknik yaparak ailele ve arkadaşlarıyla vakit geçiren birçok insan görebilirsiniz. Sincaplar ise yaz kış farketmeksizin parktaki insanlara eşlik ediyorlar.

Gelelim büyük kategorisine giren parklar ve detaylarına..

1. Mount Royal Park:

Oldukça düz bir şehir olan Montreal’in, Mount Royal isimli tek tepesi (dağ demeye dilim varmıyor) içinde bulunan park, şehrin en büyük parkları arasında. Şehire de ismini veren Mount Royal, şehir merkezinde bulunan aslında sönmüş bir yanardağdır. Buraya ulaşım oldukça kolay. Metro, bisiklet ulaşım alternatifleri arasındadır, ama kaldığınız yer eğer şehir merkezinde ise yürüyerek de oldukça rahat ulaşabilirsiniz. Şehrin düz olması, yürüyerek ulaşımı oldukça elverişli kılıyor.

Yazın ve kışın farklı güzellikte olan Mount Royal, kışın kayaklarını, kızaklarını alıp çocukları ile vakit geçiren ya da koşmaya gelen; yazın ise yürüyüş yapan veya bisiklete binen insanlarla dolup taşıyor.

Bir de meşhur tepesi var bu dağın. Montreal şehir manzarasını kuşbakışı olarak görebileceğiniz yegane yerlerden birisi. Tepesine tırmanabilirsiniz ya da belli bir yerine kadar araçla çıkabilirsiniz. Tırmanmak deyince yine yanlış anlaşılmasın eğim çok az olduğu için, dozunda bir yürüyüş aktivitesi ile tepeye varabilirsiniz. Gelmişken şehir manzarasını görmeden dönmeyin.

Mount Royal Park içinde bir de göl bulunmaktadır. Montreal’de kışın her göl potansiyel bir buz pateni alanına dönüştüğü için, kışları burası da buz patencilere ev sahipliği yapıyor. Yazın ise çevresindeki çimlik alanlarda vakit geçirmeyi tercih eden ya da kano gibi aktivitelerle vakit geçirmeyi seven insanları ağırlıyor.

  • Mount Royal Park- Sonbahar

2. La Fontaine Park:

La Fountaine Park, yine şehrin büyük ve güzel parklarından. Şehir merkezinden buraya yaklaşık 15-20 dakikalık bisiklet yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ya da metro ile ulaşım da oldukça rahat. Kışın gittiğimde çok soluk bulduğum bu parkı, baharda ve yazın gördüğümde hayran kaldım. Ufak bir göleti var, insanlar yine diğer parklarda olduğu gibi güneşlenip, piknik yaparak vakit geçiriyorlar. Çok huzurlu bir ambiansı var. Bisikletle tur atmak veya yürüyüş yapmak için ideal bir park. Tek başınıza kitabınızı alıp vakit geçirmek bile çok keyifli oluyor. Montreal ziyaretlerinde, en uğrak adreslerimden biri oldu.

  • La Fountaine Park

3. Maisonneuve Park:

Kanada’nın en büyük botanik bahçelerinden biri olan, dünyada da önemli bir yeri olan Montreal Botanik Bahçeleri (Montreal Botanical Garden)’nin hemen bitişiğinde bulunan Maisonneuve parkı oldukça geniş bir alana yayılmış. Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, koşmak için en ideal parklardan biri. Alanı çok geniş olduğu için saydığım bu aktiviteler çok keyifli oluyor. Kalabalık olsa bile o kadar sessiz sakin, huzurlu bir havası var ki insan büyüleniyor. Benim bisiklete binmek için en çok tercih ettiğim park burası. La Fountaine ile kıyaslayacak olursam, burası bisiklete binmek veya koşmak için daha güzel. Ama La Fountaine Parkının içinde gölet olduğu için mavi ve yeşili bir arada barındırması bakımından piknik, güneşlenme aktiviteleri için daha cazip olabilir.

  • Maisonneuve Park

4. Angrignon Park:

Yine Montreal’deki büyük parklardan biri olan Le Sud Quest bölgesinde bulunan Angrignon Parkı, 97 hektarlık bir alana yayılmış. Ortasında bir de gölü var. Kuşlar, ördekler doğayı daha iyi hissetmenize yardımcı oluyor. Barbekü, piknik için çok ideal.

5. Parc Jean-Drapeau:

Biyosfer Çevre Müzesi’nin içinde bulunduğu Jean Drapeau parkı şehir merkezinden diğer parklara nazaran nispeten uzakta kalıyor. Ada üzerinde bulunan parka, metro ya da bisiklet kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Park içinde açık hava aktiviteleri oldukça zengin. Yaz, kış birçok festivalin düzenlendiği Jean Drapeu parkının bulunduğu ada, Formula yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ada üzerinde bir de kumarhane bulunmaktadır ilgilenenlere duyurulur. Aslında diğer parklarla kıyaslandığında sosyalleşmek için çok daha fazla imkanı bu parkta bulabilirsiniz. Hafta sonunu değerlendirmek için güzel bir alternatif olabilir.

Montreal’e yolu düşenler için şimdiden bol oksijenli gezmeler!

keyiflekesfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir