Milano Kalabalığından Huzura: Asil COMO

Kuzey İtalya’da Lombardiya bölgesinde bulunan Como, insanı zamanın durduğu noktada huzur içinde hissettiren bir yer. Gittiğimde yağmurlu ve sisli bir havaya denk geldim ve yağmur kokusuyla yeşilliğin bir arada olduğu bu atmosfer bence ayrı bir güzeldi . Biraz da romantikti aslında. Asalet vardı şehirde… Yeşilin her tonunu güzel binalarla kendine yakıştırmış bu şehre, güzel bir göl de eklenince ortaya gerçekten görülmeye değer muhteşem bir tablo çıkmış, . Günlük güneşlik bir havada da ne kadar farklı bir güzelliğe erişebileceğini tasvir ettim zihnimde…

Como2

Milano’ya 50 km uzaklıkta olan bu güzel şehre, Milano’dan ulaşım çok rahat. Biz otobüsle hareket ettik ama trenle ulaşım en çok tercih edilen alternatifler arasında. Cadorna tren istasyonundan kalkan trenleri kullanabilirsiniz, ortalama yarım saatte bir tren bulunmakta. Ya da araba kiralayarak Milano çevresindeki gölleri tek tek keşfederek doğayla iç içe görsel şölen sunan bir yolculuk yapabilirsiniz.

Şehre ulaştığınızda göze ilk çarpan şey doğasının çok güzel olduğu ve korunduğu… Yeşilin eteklerinde inşa edilmiş güzel evler var ama buna rağmen doğal görünüm bozulmamış. Göl kenarında yapılacak bir yürüyüş olmazsa olmazlardan. Heleki Milano’dan buraya geldiyseniz gerçekten bu yürüyüş size çok iyi gelecektir, kalabalıktan uzakta doğayla iç içe. İnce ‘y’ şeklindeki göl, adını en büyük yerleşim yeri olan Como’dan alıyor. Alp dağlarının eteğinde yer alan bu göl İtalya’nın en büyük 3. Gölü. George Clooney, Ronaldinho, Gianni Versace gibi bir çok ünlü göl kenarında güzel evlerin sahiplerinden.

Como Gölü
Como Gölü

Gölün çevresinde bulunan diğer komünülere (belediye) kara yoluyla ve vapurlarla ulaşım sağlanabiliyor. Biz kısıtlı vakitten ötürü sadece Como’ya vakit ayırabildik. Eğer 2 gün kadar bir zaman ayırabiliyorsanız Como seyahatinize, çevredeki yerleri özellikle Bellagio ve Menaggio’yu görmekte fayda var.

Göl kenarını keşfettikten sonra, füniküler ile tepeye çıkarak şehre bir de yukarından bakmanızı öneririm. Füniküler yolunda Ristronete İstanbul ile karşılaşacaksınız. Türk bir aile işletiyormuş. Demlik çay özlemi içinde olursanız bir uğrayabilirsiniz. Füniküler ile yukarı çıktığımızda biz havadan dolayı birazcık şanssızdık, yoğun sisten ötürü net bir görüntü yakalayamadık ama Como’nun büyüsü göremediklerinizi hissettirecek nitelikte. Tepeye çıktığınızda sizi Brunette kasabası karşılıyor. Tepeye çıkarken duraklar mevcut, yerlileri evlerine ulaşmak için de kullanıyor bu füniküleri. Bu duraklarda inen insanlara istemeden imrenerek bakıyorsunuz, yaşadıkları yerin ve evlerinin güzelliği karşısında.

  • Como Füniküler
    Füniküler yolu..

Şehre şöyle bir tepeden baktıktan sonra, Brunette’de bir yürüyüş yaparak, kasabadaki güzel evlere bakınarak oksijene doyabilirsiniz. Brunette gezinizi tamamladıktan sonra aynı bilet ile tekrar aşağı inerek şehir merkezinde gezintiye başlamanızın tam zamanı. Como katedralinin bulunduğu meydanda güzel restoranlar, kafeler bulunmakta. Burada bir mola verebilir sonrasında katedrali gezebilirsiniz. 1300’lü yıllarda yapımına başlanan Como katedrali , İtalyadaki son gotik tarzda inşa edilen katedral olarak biliniyor.

Katedrali de gezdikten sonra yapacağınız en güzel şey dar ara sokaklara dalarak kaybolmak. Şirin butikler, kafeler kucaklayacak sizi.

  • Como
    Como Göl Kenarı

Çok fazla plan yapmadan, gönlünüzce gezebileceğiniz hayatı biraz yavaştan almak istediğiniz bir zaman dilimindeyseniz, Como tam size göre. Alın sevdiğinizi yanınıza zamansızca gezin, dinlenin..

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir