İçinizi Isıtacak Bir Rota: Mallorca

Nisan ayında karın yağdığı dengesiz soğuk havalarda içinizi ısıtacak bir seyahat rotasından, Palma de Mallorca’dan bahsederek en azından yaza yakın olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Tatil planlarının yapıldığı günlerdeyiz ve belki ne yapacağız bu yaz diye düşünüyorsunuz, belki de bir kaç fikir var aklınızda. Bu yazıyı okuduktan sonra bir fikir daha eklenecek alternatifleriniz arasına…

Denizi, yemekleri, gece hayatıyla muhteşem MALLORCA.. Öncelikle ne tür bir tatil beklentisi içinde iken Mallorca’dan memnun kalırsınız onunla başlamak istiyorum. Biraz plajlarda dinlenerek deniz tatili tadında zaman geçirmek, biraz da “geldik ama buranın tarihini, kültürünü de tanıyalım” diyerek turistik takılmak, “ee bugün çok dinlendik bir de gece hayatına bi bakalım” dediğiniz noktada bu isteklerin hepsini bir arada bulabileceğiniz bir tercih olacaktır Mallorca. İspanya’da bulunan Ibiza, Minorka, Formantera gibi adaları barındıran Balear Takım Adalarının en büyük adası olan Mallorca isminin latince kökeni  ‘insula maior’, yani ‘büyük ada’. Balear adalarının başkenti ise Palma şehri. Hollywood sosyetesi ile de karşılaşabileceğiniz bu lüks adada genelde Alman ve İngiliz turist hakimiyeti göze çarpıyor ve adada Catherina Zeta Jones, Michael Douglas gibi ev sahibi olan  birçok ünlü oyuncu bulunuyor.

Mevsim olarak Nisan-Eylül arası tatil yapmak için uygun zamanlar ama tam bir deniz tatili yapmak istiyorsanız Temmuz-Ağustos ayları arasının daha uygun olduğu söyleniyor. Ama yine de biz Ağustos ayında gitmemize rağmen şiddetli yağmurla karşılaştık. Onun için bavulunuzda önlemlere yer açın.

Mallorca ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim detaylara..

Biz genelde son dakika insanı olduğumuz için çok önceden karar verdiğimiz Mallorca seyahatimizin biletlerini son hafta içinde aldık. Bu sebeple biraz pahallıya geldi ama tavsiyem Ankara’dan direk uçuş bulunmadığını da göz önünde bulundurarak önceden uygun fiyatlı ve az aktarmalı bilet almanız yönünde olacaktır.

Gidiş ve dönüş yolculuğumuzda bu rotaları izledik:

Gidiş: Ankara-İstanbul (THY) , İstanbul-Barcelona(THY), Barcelona- Palma de Mallorca(AirEuropa)

Dönüş: Palma De Mallorca-Bonn (Lufthansa), Bonn- Ankara(Lufthansa)

Sabah erkenden yola çıktık, THY ile gerçekten güzel bir yolculuk geçirdik, aktarmalarımızın arasını güzel ayarladığımız ve herhangi bir rötarla karşılaşmadığımız için bir uçaktan diğerine kesintisiz aktı yolculuğumuz. 2 aktarmayla gittiğimiz Mallorca’da saat farkı avantajı, bizi Türkiye’den öne geçirdi. 6 gün olarak planladığımız seyahatimizde her şey için vaktimiz olduğunu bildiğimiz için hava alanından doğruca Palma’da bulunan 4 yıldızlı otelimiz Melia Palas Atenea’ya doğru biraz dinlenmek üzere yol aldık. Otelimiz marina karşısında deniz manzaralı bir konumdaydı. Konum olarak ana cadde üzerinde ideal bir noktada olan otel, çalışanları, odaları ve temizliği bakımından gayet başarılıydı. Rahatlıkla tavsiye edebilirim. Yemekleri konusunda çok bir şey söyleyemeyeceğim, sadece kahvaltıyı bazen otelde yaptık, ki o da açık büfe güzel bir kahvaltıydı. Otelin konumu itibariyle çevresinde bolca yemek ve kahvaltı alternatifi bulabileceğiniz çok güzel kafeler ve restoranlar var, onun için yemek konusunda otele tıkılmayın derim ben.

  • Mallorca Melia Palas Atenea Otel
    'Melia Palas Atenea/Mallorca' - Otelimizden Palma Liman Manzarası

Biraz dinlendikten sonra, otelimizin yanında bulunan rent a car’dan arabamızı kiraladık. Eğer elinize haritanızı alıp nokta nokta birçok yeri gezip görmek istiyorsanız araba kiralamanızı önerebilirim. Toplu taşıma da kullanışlı ama araba kiralamak hem hesaplı hem de rahat..

Gerçi bize biraz tuzluya mal oldu araba konusu:) Ah şu park yerleri… Gerçekten park yeri konusu çok önemli. Sarı çizgili yerlere park edemiyorsunuz ve mavi çizgili yerler de paralı park anlamına geliyor. Park ettiğiniz bölgede mutlaka makineyi bulup park ücretini ödemeniz gerekiyor, yoksa bir güzel ceza yiyorsunuz. Gerçekten ne kadar kuytu, ara sokak bir yerde olursanız olun, makineyi bulamadık gibi bir bahaneniz olmuyor, arabanıza döndüğünüzde 1 metrelik bir ceza makbuzuyla karşılaşıyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da uyarı levhaları; park ederken mutlaka levhalara bir göz atın. Gündüz gittiniz herkesin park ettiği bir yere park ettiniz, herhangi bir uyarı da görmediniz. Sonra akşam bir güzel eğlendiniz, yediniz, içtiniz, sabah kalkıp haritada gidilecek yerleri işaretlerken bir bakıyorsunuz ki arabanız dün akşam üstü park ettiğiniz yerde yok. Bir yanılsama yaşıyorum galiba daha ileriye park etmiştik diye düşünüp cadde boyunca yürümeye devam ediyorsunuz ve gerçekten arabanız yok. Hatta dün tıklım tıklım olan cadde üzerinde bir tane bile araba yok. Evet ağacın arkasında kalan bir uyarı levhası bize der ki sadece akşam 5 ve sabah 6 arası park edebilirsiniz… Sabah 9’da arabanıza geldiyseniz arabanız çekilmiştir:)

Evet bunu da yaşadığımız için trafik kuralları konusunda gerçekten dikkatli davranmanızı öneririm, cezalara yatıracağınız paralarla daha fazla gezebilin.. Biraz içinize oturuyor çünkü ödenen cezalar:)

Neyse gelelim Gezilecek Yerlere…

Havanın da biraz yağmurlu ve kapalı olduğu bir günü plajlardan tam verim alamayacağımızı düşündüğümüz için şehri gezmeye ayırdık. Yürüyerek gezmenin şehri tanımak açısından önemli olduğunu düşündüğümüz için arabayı bir noktada bıraktık ve akşama kadar yürüyerek Palma’yı fethettik. Bu gezi için otobüs de kullanabilirsiniz. Gezilecek bütün tarihi yerler, alışveriş yerleri, meydanlara bir hat üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Balear takım adası, Romalılar tarafından kurulmuş ve 10-13. yüz yıllar arası Emevilerin elinde kaldıktan sonra İspanya’ya bağlanmış. Bu sebeple gezdiğiniz yerlerde Endülüs mimarisinin etkilerini görüyorsunuz. Gidilmesi görülmesi gereken yerlerden şöyle kısaca bahsedeyim.

  • Palma Sokakları
    Palma Sokakları

Mallorca Katedrali (Catedral de Mallorca):

Emeviler zamanında cami olan yapı yıkılarak, gotik tarzda bir katedrale dönüştürülmüş. Sonrasında Gaudi tarafından onarılmış bu katedral gerçekten görkemli. La Seu katedrali olarak da anılan kathedral gece o kadar güzel ışıklandırılıyor ki Palma’ya görsel bir şölen sunuyor.

Palma Almudania Sarayı:

Katedralin hemen karşısında bulunan Almudania Sarayı, İspanyol ve Katalan krallar tarafından kullanılmış. Mallorca katedralini gezerseniz burayı da gezmenizi öneririm. İçerisinde Arap hamamlarını ( Banys Arabs) da görebilirsiniz.

Bellver Kalesi- (Palma Castell de Bellver):

Yüksek bir tepede bulunan, 14. Yüzyılda inşa edilmiş gotik Bellver Kalesi’nde hem güzel bir mimariyi hem de şehrin panaromik manzarasını seyredebilirsiniz. Öncesinde kralların kullandığı bu şato sonrasında hapishane olarak kullanılmış.

Palma eski şehir:

Birçok tarihi yapıyı bulabileceğiniz daracık sokaklardan yüksek binaların arasında gezinerek, güzel kafeleri restorantları ve mağazaları keşfedebilirsiniz.

Palma Passeig del Born:

Palma’nın tam merkezi olan bölgede iki yanında güzel mağzaların, restorantların bulunduğu alan mola vermek için keyifli bir seçim olabilir.

Palma Plaça Major / Plaza Mayor:

Trafiğe kapalı bu bölgede alışveriş yaparak, sokaklara atılmış masalarda buz gibi bir San Miguel( Mallorca’da üretilen yerli bira) içerek dinlenebilirsiniz.

Manastır:

Vall De Mossa kasabasında bulunan bu manastırı görme imkanım olmadı ama bir daha gidersem listenin başında. İlgimi çeken kısmı, 19. Yüzyılın başlarında seçkin kişilerin ağırlandığı inziva oteli olarak kullanılmış olması ve Frederik Chopin’in ağırlandığı odaların hiç bir şeyine dokunulmadan öylece bırakılarak ‘Chopin Müzesi’ olarak hizmet veriyor olması. Vaktiniz olursa uğramayı ihmal etmeyin.

Evet turistik gezimizi yaptık.. Bir de incilerden bahsetmek istiyorum. Mallorca Manacor kasabası inci üretimi ile meşhur. (Majorica) Bir çok büyük inci mağazası göreceksiniz. Hediye almak istiyorsanız mutlaka bu mağzalara uğrayın, her bütçeye uygun alternatifler bulabileceksiniz.

Yazarken tekrardan yaşadım Mallorca’yı… Bir daha gitmek isteyeceğim bu ada, benim için hem çok özel hem de çok güzeldi. Yazımın başında da belirttiğim gibi farklı tatil beklentilerini karşılayabilecek bir yer Mallorca. Deniz tatili, gece hayatı, tarihi geziler birçok şeyi bulabileceksiniz..

Şimdiden gidilecekler listenize ekleyin bu cenneti…

Mallorca’da gidilecek plajlar yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

keyiflekeşfet

2 thoughts on “İçinizi Isıtacak Bir Rota: Mallorca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir