Woyzeck Masalı

İlk olarwoyzeck masalı 2ak 2015 Ocak ayında Ankara’da sahnelenmiş olan Woyzeck Masalı, 14-15 Nisan tarihlerinde İstanbul’da; 1-2 Mayıs tarihlerinde ise Ankara Tatbikat Sahnesinde izleyicilerle buluşacak. Oyun, Georg Büchner’ in yarım kalmış eserinin bir uyarlaması. Aslına bakarsanız, oyun demek yanlış, zira afişinde açıkça “rock müzikali” olduğu belirtilmiş.

Woyzeck Masalı’ndan bahsetmeden önce, oyunun yazarı, Almanya’da adı, edebiyat ödülüne verilmiş Georg Büchner’e değinmeden geçmek olmaz. Georg Büchner, askeri doktor olan babasının da isteğiyle Tıp okumuş, ancak edebiyat ve sosyal olaylara ilgisi baskın gelmiş ve sonunda yazarlığı tercih etmiş. Kendisi 19Georg bücher. yüzyıl başlarında yaşayıp, şahit olduğu toplumsal adaletsizliği hem fiili olarak hem de yazılarıyla eleştirmiş, “kulübelere barış, saraylara savaş” sözünün savunucusu, alman devrimci oyun yazarı. Ahlak ve toplumsal baskının insan üzerindeki etkisini en güzel anlatan yazılarından biri de yazmış olduğu “Woyzeck” oyunu. Rivayet o ki, babası askeri doktor olan Bücher, babasının ofisinde bulunan hasta belgelerinde bu isme rastlıyor, hastanın hikayesi ilginç geliyor ve yaptığı araştırmalardan da sonra “Woyzeck” adlı bu oyun ortaya çıkıyor. Acıklı olansa, deha bir oyun yazarı olarak anılan, Tiyatro alanında yeni bir anlayış getiren  ve toplumsal duyarlılığı had safhada olan devrimci Bücher’in, maruz kaldığı baskılar nedeniyle hastalanarak, 23 yaşında vefat etmiş ve “Woyzeck”‘i yarım bırakmış olması.

Oyunun yarım kalmış olması, hem kötü hem de iyi olmuş aslında. Kötü çünkü, yazarın sonu için neyi tasarladığını hiç bilemeyeceğiz; iyi çünkü sonu tamamen hayal gücümüze kalmış. İşte bu sebeple de bir çok farklı yorumu sahnelenmiş. Rock Müzikali olarak kurgulanması ise ilk kez Ankara’da Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğinde gerçekleşiyor.

Beşikçioğlu bir röportajında, “Toplum baskısı iktidar tarafından dikta edilen bir durum haline gelmiş durumda. Üç tane çocuk yap diktası, kürtaj diktası, kadın cinayetleri… Bunlar bireysel ya da toplumsal durumlar değil. Bir kışkırtmayla oluşan bir durum ki bu kışkırtmayı da ateşleyeni biliyoruz. Toplumun ahlak değerleri sorgulanmaya başladı. Bu kuralları koyanların ne kadar ahlaklı olduklarını sorgulayan bir oyun. Bu bağlamda zamanlaması iyi. Toplum baskısı olduğu sürece bu hikayeler hep yaşanacaktır. Basit bir hikayedir. Halk hikayesi. Siz savaşa gidersiniz, döndüğünüz zaman o kadını bulamazsınız. Belki siz onu affedeceksinizdir ama toplum, ahlak olgusu üzerinden size engel olacaktır. Siz kabul etseniz bile toplum nedense kabul etmeyip onun öyle olmaması gerektiğini dikte eder. Ne kadar doğrudur onu sorguladık.” diyerek neden bu oyunu seçtiğini ve bu oyunun neden izlenmesi gerektiğini anlatmış aslında.image1

Woyzeck oyununda özetle, üstleri tarafından ezilen bir askerin psikolojik baskı ve duyduğu suçluluk sonucunda, çocuğunun annesini öldürmesi konu ediliyor. “Woyzeck Masalı” ise bu oyunun müzikal bir kurgusu. Ben oyunu Ankara, Tatbikat sahnesinde Ocak ayında izledim ve dürüst olmak gerekirse bir iki küçük detay dışında oldukça beğendim.

Oyuncular hakkında söyleyebileceğim kötü hiç bir şey yok. Behzat Ç dizisinin akbabası Berkan Şal ve benim oyunculuğuna hayranı olduğum Ahmet Melih Yılmaz’da kadroda yer alıyor. Bu çocuğu, “Kadınlar, Aşklar, Şarkılar” adlı travestilerin yaşadıklarını anlatan tek kişilik oyunda izlediğimde bu nasıl bir oyunculuktur, helal olsun demiş, oyun bittiğinde alkışlamaktan avuçlarım acımıştı. Woyzeck Masalı’nda da yeteneğine bir kez daha hayran oldum. Tek kelime konuşmaksızın, vücut dili ve hareketleriyle size neyi hissettirmek istiyorsa, o duyguyu en derinden hissediyorsunuz. Kızgınlığı, öfkeyi, çaresizliği, deliliği… Sırf Ahmet Melih Yılmaz’ın oyunculuğunu seyretmek için bile izlenir demek isterim ama bu da oyuna haksızlık olur sanırım. Zira sahne, dekorlar, kostüm, makyaj her biri ayrı ayrı başarılıydı. Bir kere, izlediğim diğer müzikal, opera ve oyunlardan farklı olarak orkestra sahnenin üst katında ve seyirci görebiliyor. Hem seyirci için hem oyuncular için çalıyor ve hatta zaman zaman orkestra da oyuna dahil oluyor. Makyaj, kostüm ve dekor konusunda, elbetteki biraz mübalağa ediyorum ama benim aklıma Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmindeki görselliği getirdi. O acıklı öyküye rağmen herşey renkli ve coşkulu. Müzikal dedik ya, Soul Project isimli Ankaimage2 (1)ra grubunun solisti olduğunu henüz öğrendiğim Müjde Kızılkan ve ona eşlik eden Metehan Güler ikilisi seslendiriyor şarkıları ve bazı yerlerde seslerin fazla çınlaması dışında oldukça başarılılar. Bu da sanırım, mikrofonlardan kaynaklanan bir sıkıntı, çünkü ikisinin de ses tonlarına diyecek bir şey yok.

Biz üç arkadaş gittik bu müzikale. Ben başından sonuna kadar gözlerimi alamadım sahneden. İlk sahneden itibaren içine aldı beni oyun, hiç çıkmadım içinden, şarkılar müthişti, oyunculuk harika. Ayrıca oyun boyunca sahne arkasındaki projeksiyonda gösterilen görsellerde sahneye ve oyuna derinlik katmış bence. Bittiğinde ise gerçekten rüyadan uyanmış gibiydim. Mutlu bir rüya değildi ama, hani sabah uyanınca rüya mıydı gerçek miydi anlayamazsınız, nasıl bilinçaltım varmış arkadaş dersiniz ya, işte tam öyle bir ruh halindeydim oyun bittiğinde. Kabus değil, mutlu rüya değil, gerçekle hayal arasında müzikli bir dünya. Sonuç : ben Woyzeck Masalı’nı çok beğendim. Oyun bittikten sonra gerindim, yeni uyanmış gibi kendime geldim.

Arkadaşlarımdan biri ise hiç beğenmemiş. Müzikalin Türkçe olması ve sözlerin yeteri kadar anlaşılmaması, seslerin fazla çınlaması ve konuyu hiç bilmeden izlemek, onu oyundan soğutmuş. O yüzden size tavsiyem oyunun konusu hakkında bilgi sahibi olarak izlemeniz. Diğer eleştirilere gelince, seslerin bazen çınlamasına diyecek bir şeyim yok, o beni de rahatsız etti. Ancak sözler dikkatle dinleyince anlaşılıyor ve emin olun her bir cümleyi anlamasanız da oyunculuk ve görsellikteki başarı bunu görmezden gelmenizi sağlıyor. Hem oyunun konusu çok gerçek ve bir şekilde içinizi acıtıyor, empati kuruyorusunuz, hem de konu müzikal olarak işlenmiş, dolayısıyla gerçekliğin de dışına taşıyor.

Biletinizi şimdiden alın ve bu rock müzikalini kaçırmayın derim. Biletinizi almak için TIKLAYINIZ..

İyi seyirler…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir