Riff Cohen – A Paris

image“A Paris” single  ve ardından aynı isimli albümü ile çıkış yapan İsrailli şarkıcı Riff Cohen 7 Mayıs’ta Ankara Hayal Kahvesi’nde.

Henüz 28 yaşında olan Cohen, 8 yaşından beri kendi şarkılarını yazıp, besteleyip söylüyormuş.

Cohen Tel Aviv Üniversitesi Müzikoloji bölümünden mezun olduktan sonra şarkılarını sahnede söylemeye başlamış. Belki klibini izlemişsinizdir. Sevimli, enerjik, hayat dolu bir tip kendisi. Müziğini, Fransız, Sudan, Amerikan ve Fas müziklerinin kombinasyonu olarak tanımlayan Cohen’in asıl ilham kaynağı ise okuma yazma bilmeyen büyükannesi Fortunée’ımış.

1 Ocakta yayinlanan A Paris albümümde 14 parça yer alıyor;
1. Dans Mon Quartier
2. Une Femme Assise
3. Sur Le Macadam
4. A Paris
5. Greetings
6. Je Cours
7. Jean Qui Rit Hean Qui Pleure
8. Le Rat Et La Princesse
9. J’aime
10. Meshoch Be Gufi
11. Rotza Prahim
12. Chut…
13. Hine Ha Or
14. Tzama Nafshiimage

Şarkılar Fransızca, İbranice ve Arapça ama sözlerini anlamasanız da tanıdık bir şeyler var, içine giriveriyorsunuz bir anda. Tam gözlerinizi kapatıp kendinizi çölde hayal etmelik. Ama bir anda çöl sıcağında dans etmeye başlıyorsunuz ve belki de yanınıza penguenler geliyor. Ritimler, melodiler, söyleyiş tarzı; doğuyu ve batıyı; oryantal, Balkan, Afrika müziklerini kendi tarzında birleştirmiş. “Sur Le Macadam” bas, gitar, bateri ve oryantal ritimlerden oluşan bir rock parçası olarak tanımlanabilir belki. “Je Cours” yine kendi tarzında rock denebilir belki ama kesinlikle alışılmışın dışında, arkadan kanun çalan rock diye tanımlasam abartmış olmayacağım. “Meshoche Be Gufi” oryantal ritimler var hep arka planda ama eş zamanlı olarak bateri. “Tzama Nafshi” Balkan mı desem, doğu mu desem bilemedim. Ama hiç bir şarkı yabancı değil bizlere. Trakyada, Güneyde ya da Doğuda bir düğüne gitseniz, aynı melodileri duyarsınız. “Dans Mon Quartier”, “J’Aime”, “Rotza Prahim” , … Cohen hem bu müzikleri iç içe geçirmiş hem de kendi tarzını yaratmış.

Riff Cohen’in sesi de kendisi gibi duru ve sevimli. Kliplerinde kendi topraklarını ve kendi kültürünü göstermesi de güzel olmuş. Galiba videolarının youtube da izlenme rekoru kırmasının sebebi de bu. Cohen’in sempatik tavırları daimage cabası. Şahsen tüm albüme bayıldım. Değişik, tanıdık, güzel, keyifli, neşeli…

Şarkılarını dinledikçe keyfim yerine geliyor benim. Dinleyin size de öyle olacak eminim.

7 Mayista Ankara Hayal kahvesindeki konserini kacirmayin derim. Çok eğleneceğinize eminim.

Biletler Biletix’de..

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir