Hindi Zahra – Homeland

image Handmade adlı albümü ile çıkış yapan ve albüm kapsamında Türkiye’de de konserler veren yarı Faslı yarı Fransız müzisyen Hindi Zahra‘nın yeni albümü “Homeland” 13 Nisan’da müzik severlerle buluştu. 13 parçadan oluşan ve dinlerken huzur dolacağınız bu albümde, şubatta single olarak piyasaya sürülmüş olan “Any Story” parçası da yer alıyor.

Annesi şarkıcı, dayıları müzisyen olan Zahra, adeta müziğin içine doğmuş. Büyükannesinden Berberi müziğini, amcalarından James Brown, Led Zepplin, Jimmy Hendrix’i, annesinden ise ruhuyla şarkı söylemeyi öğrenmiş. Jazzla ABD filmleri, Hint kültürüyle Bollywood filmleri, mısır kültürüyle de izlediği Mısır menşeli filmler sayesinde ilk olarak tanışıyor. Zahra, şarkılarına da yansıttığı kültürel etkileşimi ise hem Avrupa hem Afrika hem de Doğu kültürünün birleştiği bir yer olan Fas’ta doğup, büyümüş olmasına bağlıyor.

Bir gün babası aileyi Fransa’ya taşıyor ve bambaşka bir hayat başlıyor. image Fransa’ya taşınmasıyla birlikte müzik hayatı da hareketleniyor Zahra’nın. Camerun, Senegal, Avrupa ve Afikalı müzisyenlerle tanışma fırsatı buluyor ve müziğini, benliğini daha da geliştiriyor. Bir süre arka vokal olarak sahne alıyor ve bu sırada stüdyoda kayıt yapmayı öğreniyor, şarkılarını yazıyor, bestelerini yapıyor. Hazır olduğunu hissettiğinde ise ilk albümü “Handmade” i baştan sona kendi elleriyle hazırlıyor. Bu başarısı takdir görmüş olacak ki, Zahra’nın albümü, dünyanın en ünlü caz plak şirketi Blue Note’dan çıkıyor. Zahra, ilk albümünde de şimdiki albümünde de şarkı sözlerini kendi yazdı, şarkıları besteledi. Ancak bununla kalmayıp bir de kendi albümünü kendi kaydedip, kendi yarattı.

Müziğinin illaki belli bir tarzda olmaması gerektiğini düşünüyor, Zahra. Bir kalıba sokmuyor kendini. O şarkı daha çok cazsa caz, daha çok bluessa blues olsun önemli değil. Farklı müzik türlerinin karıştırmak sanatçıyı mutlu ediyor. Blues denildiğinde akla ilk olarak “African Blues” gelirken sanatçı Güney Fas, Kuzey Samara, bölgelerinde yaygın olan Blues tarzından etkileniyor. Hatta ilk albümünde yer alan “Kiss and Thrills” parçasında bu etkileşimi görmek mümkün. İllaki bir tanımlama yapmak zorundaysak, Zahra’nın müziği, rock’n roll ve oryantal ritimli, jazz ve blues. Ama bu kadarla kalmıyor, Amerika, Afrika, Mısır, Hindistan müzik kültürlerini şarkılarında birleştiriyor aslında.

Şarkılarında, aşk hikayelerini, yaşadıklarını, tecrübelerini İngilizce ifade edebilmenin kendisine daha kolay geldiğini söylüyor. Bu nedenle albümde yoğunlukla, İngilizce şarkılar yer alıyor. Ancak, Fransızca ve Berberi dilinde şarkılar da mevcut. Hangi duygu ya da anısını hangi dilde daha kolay ifade edebiliyorsa o dili kullanıyor şarkılarında. Handmade albümünde yer alan “Oursoul” isimli parçayı Berberi dilinde (Berberi diller; Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali ve Nijer’deki küçük Berber toplulukları tarafından konuşulan birbiri ile yakın akraba olan bir diller grubu) seslendirmiş. Bunun nedeni ise parçanın Zahra’nın anne babasının nasıl evlendikleri ve düğünleri ile ilgili olması. Anne ve babasıyla ilgili olan bir hikayeyi Berberi dilinde anlatmak daha kolay gelmiş.
İlk albümünden sonra dünyanın pek çok yerinde 400’den fazla konser veren Zahra, yorulana kadar şarkı söylüyor.

imageAncak “Handmade” albümü kapsamında konser turlarını tamamlar tamamlamaz Zahra, müziğini bulmak için köklerine, Fas’a dönüyor. 1 seneliğine Marakeş’e yerleşen müzisyen, bu süreçte Agadir ve Suvayir arasında bulunan mağaralarda ve dağlarda yaşayan Berberi çiftçilerle zaman geçiriyor, gözlem yapıyor ve müziğini arıyor. Burada dünyaca ünlü Faslı müzisyen Rhani Krija ile ritim çalışmaları yapıyor. Küba ritmi ile Fas perküsyonunu; Fas ritmi ile Hint perküsyonunu birleştirirken, yeni albümünün ilk çalışmaları Fas’ta anavatanında başlıyor. Zahra, bir süre sonra farklı ülkeleri de deneyimlemek için Ürdün, Küba, Mısır ve İtalya’da kalıyor, müziği, şehirleri dinliyor. Çocukluğu ve kökenlerine yaptığı seyahat ile farklı kültürlerde topladığı deneyimlerin ardından, iki buçuk sene sonra “Homeland” albüm kaydı Paris’de gerçekleşiyor. “Şarkılarıma tüm etkileşimleri katmak istedim. Fas, Paris ve gezip gördüğüm tüm kültürleri birleştirerek, özgürce müzik yapmak istedim.” diyen Zahra bunu gerçekten başarmış.

imageAlbüm de tıpkı Zahra’nın seyahatleri gibi çok kültürlü ve naif. “Any Story” bir kez dinledikten sonra kulaklarınızda yer eden bir parça. “Un jour” ritim ve melodisiyle benim favorilerimden biri. “Cabo Verde”, “Dream”, “La Luna”, “Can We Dance”, “Silence”, “The Blues”, “Broken Ones”, “The Moon Is Full”, “To The Forces” her biri birbirinden güzel. Her moda uygun, her yerde, her an dinlenebilecek parçalar. Kadife sesli sanatçının, huzur dolu, egzotik ama bir o kadar tanıdık parçalarını dinleyin. Bırakamayacaksınız.

Unutmadan Hindi Zahra 3 Haziran’da Ankara’da. Sanatçı, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonunda müzik sevenlerle buluşacak. Keyifli bir akşam yaşamak istiyorsanız kaçırmayın. Biletler Biletix’de

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir