Yüzyüzeyken Konuşuruz

Upuzun bir araba yolculuğunun bitmesini beklerken tanıştığım grup, bir anda etraftaki her şeyi güzelleştirdi. Telefonda kayıtlı olan tek şarkı “Ateş Edecek Misin?”di o sırada. İnternet de olmayınca ard arda dinledik. Normalde sıkılırım arka arkaya aynı şeyi dinlemekten ama bu şarkıya bayıldım. Dinledikçe daha çok sevdim. Sıcak, samimi sözler ve huzurlu melodiler.

Bu güzel şarkı “Yüzyüzeyken Konuşuruz” grubuna aitmiş ve benim oldukça geç keşfettiğim grup giderek popülerleşmiş ve hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahipmiş meğerse. 2011 yılında küçük bir proje olarak başlayan Yüzyüzeyken Konuşuruz, her geçen gün kendini geliştirerek, Türkiye’nin en sevilen underground rock gruplarından birisi haline gelmiş bile.

Basit bir video kamerayla kaydedilen şarkıların Vimeo ve YouTube’da yayınlanmasıyla başladığı yolculuğuna “Evdekilere Selam” ve “Otoban Sıcağı” isimli iki stüdyo albümüyle devam etmiş. Tarzlarını “indie rock” olarak tanımlayan grup bu güne kadar birçok farklı müzisyenle çalışmış olsa da son üyeleri şu şekilde:

Gitar vokal: Kaan Boşnak
Elektro gitar: Engin Sevik
Bas gitar: Burak Güngörmüş
Davul: Can Kalyoncu

imageİlk albümleri “Evdekilere Selam” ‘da yer alan şarkılar sırayla;
1. Ankara Kapkara
2. Ateş Edecek Misin?
3. Bakkal Osman Abi
4. Bir Sinema Filmine Bilet Almışım
5. Cenaze Evi
6. Kendi Evimde Deplasmandayım
7. Ölmemişiz
8. Takımdan Ayrı Düz Koşu
9. Vicdanın Rahat
10. Yaz Geçer

imageGrubun son albümü ” Otoban Sıcağı” ‘ndaki şarkılar ise;

1. Güç Para Zıvana
2. Kalabalık
3. Kaş
4. Para Hala Bende
5. Kediler
6. Gece Beşten Sonra Evden Çıkan Kimse
7. Ellilik Banknotlar
8. Çok Acil Bir İş
9. Tarla
10. Sen Taştan
11. Adam

Şarkılar ard arda bir hikayeyi anlatıyor ve tüm şarkılar bir bütünlük içinde. Aşırı anlam yüklemenize gerek olmadan, samimi söz ve müziği dinleyin yeter. Farklı duyguları tadacak, hem eğlenecek hem de düşüneceksiniz.

Benim için acıklı olan ise bu grubu geç bulup erken kaybetmek oldu. Zira grup, 23 Ocak 2015’de resmi Facebook hesabından yaptığı açıklama ile artık müzik yapmayacaklarını ilan etmiş.

“Grup içindeki anlaşmazlıklar bilmemneyler tarzı saçma açıklamalara gerek yok. Grubu bitirme kararını alma sebebimiz artık bir havası, bir özelliği kalmamış olması. Başladığı günden itibaren zaten çok fazla abartılmış bir projeydi, son yılda da iyice bir rock’nroll band’e dönüştü. Kimler bunun farkında ama bu beni rahatsız ediyor. bir kişinin yaptığı projenin ötesine geçen durumlar oldu. Benim hayalim de elbette bu değildi. Fakat yasal durumlardan dolayı, ayarlanmış ve duyurulmuş konserleri yapacağız çünkü hapse girmek istemiyoruz. Ani kararlar alabiliyoruz ama hala biraz göt korkumuz var. Hepimize geçmiş olsun.
Kaan”

Ben üzüldüm. Son zamanlarda dinlediğim en güzel gruptu. Yakalayabildiğiniz konserlerini kaçırmayın derim;)

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir