Yaza Türk Edebiyatıyla Eşlik Edelim

Yazı, farkında olmadan Türk yazarlarla geçirmişim. Son bir kaç aydır yaptığım seçimleri Türk yazarlarla perçinlemem, aslında bir hasret gideriş oldu benim için. Bir süredir Türk edebiyatından uzak kalmıştım. Erdal Öz ile bir başladım, soluksuz bir şekilde kendimi Nermin Yıldırım’da buldum. Roman ve öyküden oluşan listemde size göre de bir şeyler çıkacağına eminim.

1.Yaralısın, Erdal Öz (1975 Orhan Kemal Roman Armağanı)

Can Yayınlarının kurucusu Erdal Öz’ün kaleminden çıkan ‘Yaralısın’, bir siyasi suçlunun hapishanede geçirdiği işkence dolu günlerini anlatıyor. Son zamanlarda okuduğum en çarpıcı dil ile kaleme alınmış bu roman bir solukta akıp gidiyor. Yazar, okuyucuyu adeta baş role alıyor kullandığı dil ile. Bu sebepten olsa gerek, her bir cümleyi hissediyor, cümlelerden çıkan acı ile açı çektiriyor, çaresizliği hissettiriyor. Son zamanlarda da çok sık yaşadığımız, o hücrelerde işkenceye maruz kalan adına ‘siyasi suçlu!’ denilen yazarların, aydınların bir nebze olsun yaşadıklarını anlamak adına okunması gereken bir roman.

Kitap Adı: Yaralısın

Yazar: Erdal Öz

Yayın Evi: Can Yayınevi

Basım Yılı: 28.basım, Ocak 2017

Sayfa Sayısı:245

Goodreads Puanı: 4.26

2. Bazı Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Öykü)

öykü, kanatlarını kıran insana aşık olduğunu kabul etmek ve her ikindi patiskadan kanat biçmektir kendine.

öykü budur. sürgün de…

Bu şekilde tanımlıyor öyküyü yazar, ‘Öykü’ isimli öyküsünde. Çok sevdiğim yazarlardan bir olan Ece Temelkuran’ın, sindirerek okunması gereken birçok duygunuza tercümanlık edecek öykülerden oluşan kitabı “Bazı Kadınların Kafası Karışıktır’, aynı isimle tiyatroya da aktarıldı. Kadın olgusunu ve toplumun kadınlardan beklentilerini naif bir dille işleyen öykülerden çok güzel şeyler yakalanabiliyor.

Kitap Adı: Bazı Kadınların Kafası Karışıktır

Yazar: Ece Temelkuran

Yayın Evi: Everest

Basım Yılı: 15.basım, 2015

Sayfa Sayısı: 106

Goodreads Puanı: 3,86

3.Dokunmadan, Nermin Yıldırım

Nermin yıldırımın bu yıl çıkarmış olduğu romanı ‘Dokunmadan’, 29 yaşındaki Adalet’in orta yollu, ne mutlu ne mutsuz, kimseye dokunmadan yaşadığı bir hayatın ölümcül bir hastalığa yakalanması sonucu sarsılmasıyla; kendi geçmişine, pişmanlıklarına, umutlarına yaptığı yolculuğu konu almaktadır.

Ne var ki insan ölürken en çok hayallere geç kalıyordu. Vakit daralınca bütün kolaylar zorlaşıyor, mümkünler imkansızlaşıyordu.

Tam bir tatil kitabı, çok sürükleyici olmasının yanı sıra yazarın kelimelerle dansı çok hoşunuza gidecektir.

Kitap Adı: Dokunmadan

Yazar: Nermin Yıldırım

Yayın Evi: Hep Kitap

Basım Yılı: 1. baskı, Mart 2017

Sayfa Sayısı: 314

Goodreads Puanı: 4.42

4.Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş ile bu romanla birlikte yeni tanıştım. Bir baba-oğul ilişkisinin dinamikleriyle kurgulanıyor roman. Romanın konusu ne kadar sıradan, tekdüze yazarın anlatım şekli konuyu o kadar çiçeklendiriyor. Ne anlatıldığında ziyade nasıl anlatıldığına odaklandığım bi roman oldu benim için. Cümleler o kadar ince ama bi yandan güçlü ki tekrar tekrar okudum bazılarını. Kafanızı yormadan içine alacak bir roman, tatil için güzel bir seçim olabilir.

Kitap Adı: Kuşlar Yasına Gider

Yazar: Hasan Ali Toptaş

Yayın Evi: Everest

Basım Yılı: 10.basım, 2016

Sayfa Sayısı: 248

Goodreads Puanı: 4,41

5.Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Öykü)

Barbarın Kahkasından‘ sonra okuduğum 2. Sema Kaygusuz kitabı ‘Doyma Noktası’. 9 öyküden oluşan kitap çok ince olmasına rağmen beni bazı kısımlarda zorladı. Bazı öyküler akıp giderken resmen film gibi izledim. Yazarın dilini çok sevsem de bazı öykülerin içine girmekte zorlandım muhtemelen yanlış zamanda okumak gibi bir hata yaptım. Kafanızın biraz boş olması gerekebilir bu öyküleri okurken.

Yaprak ve Tüy Zamanları öyküsünden;

Emin ol bu hallerden hangisi olsaydım yine de memnun kalırdım yaşamımdan. Çünkü öteki olmanın düşüyle, yaşadığım o anın gerçekliği arasında bir seçim yapmam gerekirse, yine elimdekini seçerim. Bugünün dayatılmışlığına düş gücüyle karşı çıkarak yalnızca aklımı tazeler, yine kendimi seyrederdim.

‘Doyma Noktası’, öykü ve Sema Kaygusuz severlerin listesine ekleyebileceği bir kitap.

Kitap Adı: Doyma Noktası

Yazar: Sema Kaygusuz

Yayın Evi: Metis Yayınları

Basım Yılı: 6.basım, Kasım 2016

Sayfa Sayısı: 97

Goodreads Puanı: 3,89

Şimdiden keyifli okumalar,

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir