While We Are Young

image2015 İstanbul Film Festivali ile Türkiye’de izleyici ile buluşan, senaryo ve yönetmenliğini Noah Baumbach’ın üstlendiği “While We Are Young” ı henüz izleme fırsatı buldum. Yönetmenin oldukça takdir toplayan bir önceki filmi “Frances Ha” yı da izlemiş biri olarak, beklentilerim karşılanmadı diyebilirim. Ama haksızlık etmek de istemem zira filmlerin yapısı, konu ve tarzları tamamen farklı ve aslında filmin ana temasını oluşturan “insan ilişkileri” nin iyi bir gözlemci tarafından yansıtılmış olduğu açık.

image Film, çocukları olmayan 40’lı yaşlarında, New York’ da yaşayan Josh (Ben Stiller) ve Cornelia (Naomi Watts) çiftinin yaşamlarının bir kesitini konu alıyor. Kendi yaşıtı olan arkadaşları çocuk sahibi olup farklı önceliklere yöneldikçe kendi ortamlarından uzaklaşmaya başlayan çift, bu esnada genç hipster bir çift olan Darby (Amanda Seyfried) ve Jamie (Adam Driver) ile tanışırlar. Kendilerinden daha genç bu çift ile çok daha renkli bir hayat yaşamaya başlar ve uzun süredir eksikliğini hissettikleri enerjiye kavuşurlar. Ta ki bu gençlerin zannettikleri kadar güvenilir olmadığını anlayana kadar… Devamını izleyip görmelisiniz.

Filmin alt metnini ise teknoloji ve sosyal medya ile farklı jenerasyonların ( 20 li yaşları ile 40 lı yaşlarıdaki kişilerin) ilişkisi; teknoloji bağımlılığı ve hipster yaşam tarzına küçük de olsa getirilmiş olan eleştirel, “sarkastik” bakış açısı oluşturuyor. Genç çiftin plak, vhs kasetlere geri dönüş isteği ile yaşlı çiftimizin ipad, iphone, kinddle gibi son teknoloji ürünlerini kullanmaları gibi son zamanlarda gerçek hayatta da gözlemleyebileceğiniz ayrıntıları da yakalamış yönetmen. Bence film sırf bu nedenlerle bile izlemeye değer.

image

Size çok şey katacak ve kafa yoracağınız bir film izlemek istiyorsanız, bu film sizin kaleminiz değil ama kafa dağıtmak ve keyifli vakit geçirmek için hafif ve sempatik bir film. İyi seyirler…

Woman!nTouch

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir