Westworld, 2016

Bilimkurgu ve gerilim kategorisinde, dizi dünyasına 2016 yılında bomba gibi düşen Westworld, oyuncu kadrosu ile oldukça dikkat çekiyor. Anthony Hopkins (Dr. Robert Ford), Ed Harris (Siyah giyinen adam), Even Rachel Wood (Dolores Abernaty), Jeffrey Wright (Bernard Lowe) gibi tanıdık simaların rol aldığı dizide, muhteşem oyunculuk daha ilk bölümden gözünüze çarpıyor.

Westworld’ün yaratıcıları Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy; Game of Thrones, True Detective gibi dizilerin de yapımcısı olan HBO ile ortak çalışarak dizi sektöründe güzel bir başarıya imza atıyorlar. Dizi, aynı zamanda, yazar Michael Crichton’un 1973 yılında yazıp yönettiği, yine Westworld adındaki filmden uyarlamadır.

Geçmişte karşımıza çıkan birçok filmde olduğu gibi, birkaç kere aynı sahne ile tekrarlanan senaryo ile başlıyor dizi. Vahşi Batı’da, kendi halinde ve ailesi ile yaşayan Dolores’in günlük yaşantısını görüyoruz. Yaratılan bu Dünya’da, genelev, çiftçiler, şerifler, çocuklar ve kötü adamlar dahil her detay mevcut. Öyle ki, standart bir filmde ya da dizide olduğu gibi, Dolores’in bir de sevdiği adam var. Teddy Flood ( James Marsden), Dolores için her şeyi yapabilecek kapasitede gözü kara bir silahşor. Ancak sorgulanması gereken, kendi iradeleri kendilerinin elinde mi? Dizinin ana fikrini anlamaya çalışırken, karakterleri de analiz edebilirsiniz. Vahşi batı senaryosu ile kurgulanmış, zengin kesime hitap eden bir oyun parkında, insanların kendilerini keşfetmelerini ve gerçek dünyada yaşayamadıkları uç düşünceleri gerçekleştirebilmelerini amaçlıyor. Yapay zekanın doğuşu, insanlarla farklılıkları ve benzerliklerini gözlemleyebileceğiniz bölümler, her geçen dakika sizi şaşırtıyor.

Westworld, eşsiz senaryosu, muhteşem oyunculukları ve derin kurgusu ile sizleri içine çekecek. Henüz ilk sezonu yayınlanan bu dizinin, ikinci sezonunu merakla bekliyor olacaksınız. Şimdiden iyi seyirler dilerim…

Westworld Bazı Replikleri 

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulur.

Hiç gerçekliğinin doğasını sorguladın mı?

Ben bir rüyanın içindeyim.

Mozart, Beethoven ve Chopin ölmediler; müziğe dönüştüler.

Piyano, müziği beğenmedi diye piyanisti öldürmez.

Woman!ntouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir