The Wanderings Of The Avener

image2014 yılında çıkardığı “Fade Out Lines” adlı ilk singleyla dünya müzik listelerinde ilk sıralarda yer alan Fransız Dj, müzik yapımcısı Tristan Casara, şimdi de “The Wanderings Of The Avener” albümü ile karşımızda. Albüm, aslında Türkiye’de şubat ayında piyasaya çıktı ancak şarkılar tam da ısınan havalara ve canlanan doğaya uygun.

“Fade Out In Lines”‘ ında aralarında yer aldığı 17 parçadan oluşan albüm Casara’nın ilk albümü. Tristan bu albümü hazırlamak için aylarca stüdyosundan çıkmamış, 70 ve 80’lerin unutulmaya yüz tutmuş ve değeri anlaşılamayan şarkılarını, blues, underground folk, rock, pop ile harmanlayarak yeniden işleyip, şarkılara daha modern bir his vermeye çalışmış. Albümde yeniden düzenlenmiş 70’ler parçaları; Andy Bey’den “Clestial Blues”; John Lee Hooker’dan “It Serves You Right To Suffer”, 90’lardan ise Amerikalı Rock grubu Mazzy Star’ın “Fade Into You”. Albümde yer alan parçaların bir kısmını ise, Phoebe Killdeer, Kadebostany, Ane Brun, Rodriguez, N*Grandjean, The Be Good Tanyas, Adam Cohen, Jake Isaac gibi müzisyenlerle yapılan ortak çalışmanın sonucu ortaya çıkan coverlar oluşturuyor. “La Tourre”, “Lonely Boy” ve “Panama” ise tamamen Tristan’a ait.

image

Elektronik Kolaj olarak tanımlanabilecek albüm, caz ve soul müzik severlere de hitap eder tarzda. Folk ve Funk notaları da parçalarda hissediliyor. Özellikle 90’larda oldukça popüler olan Kanadalı folk müzik grubu ‘The Be Good Tanyas’ ile çalışmış olması da bunun bir göstergesi. Ancak “Waitin Round To Die” artık sadece folk müziği olmaktan çıkmış, deep house, elektro ritimlerle şarkı baştan yaratılmış ve açıkçası orijinaliyle kıyaslanınca çok daha güzel olmuş. Zaten Avener’ın amacı da müzik türleri, tarzlar arasındaki sınırları kaldırmak, dinlediğimiz ve dans ettiğimiz müzikler arasında, underground ve high-end (üst uç) pop arasında gezebilmek.

image1987 doğumlu, Tristan Casara nam’ı diğer The Avener, müzik serüvenine küçük yaşlarda klasik müzik eğitimi ile başlamış. Halen, kendisini en çok etkileyen bestecinin Beethoven olduğunu söyleyen Tristan, 7 yıllık klasik müzik eğitiminin ardından daha 15 yaşındayken elektronik müziğe geçiş yapmış ve kendini bu alanda geliştirmiş. Tamamen kendi çabasıyla remix ve prodüksiyon yapmayı öğrenmiş. Yani kendisi bir bakıma dahi çocuk. Bir süre Ghost Producer olarak elektronik dans müziği üreten Tristan, bu müziğin kendisine sert gelmesi üzerine 6 aylık bir ara vermiş. Vee dönüşü muhteşem olmuş, “The Avener” dönemi böylece başlamış…

Tıpkı The Avener’ ilk single “Fade Out Lines” gibi albümdeki diğer parçaların da bir kalıba sokulması oldukça zor, kendi deyimiyle; “Blues ve caz, folk ve funk ve elektronik enstrümanların birleşimi. Şarkılar hem nostaljik hem duygulu hem de fazlasıyla enerjik.” Tam plajda içkinizi yudumlarken dinlemelik şarkılardan oluşan albüm, hem sakin hem enerjik. Albümü dinleyin ve yazın geldiğini iyice hissedin derim.

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir