The Lobster, 2015

Kadın erkek ilişkilerini konu alan birçok yapımdan kendini ayıran şahane bir film: The Lobster. Türkçe ismiyle “Istakoz”.

Günümüzdeki ilişkilerin farklı bir yaklaşımla ele alındığı yapımda bekarlığın suç olduğu bir dünyaya giriyoruz. Eşinizden veya sevgilinizden ayrılmanız durumunda konaklamak zorunda olduğunuz bir otel düşünün. Otelde 45 gün kalma hakkınız var ve bu süre içerisinde diğer misafirler arasından bir eş bulamazsanız, seçeceğiniz bir hayvana dönüşeceksiniz. Tabiki eş bulmak o kadar kolay değil, seçeceğiniz eş ile mutlaka ortak yönleriniz olması gerekiyor yoksa ilişkiniz kabul görmüyor.

lobster28gun

Bekar yaşamı seçen bir “Yalnız Gezenler” grubu da var elbette ancak bu grubun da kuralları var. Toplumdan kaçarak yaşamak zorunda olan bu grubun içerisinde flört ve ilişkiler yasak.

Başrolünü Colin Farrell’ın üstlendiği filmde mantık evlilikleri, güven, toplumun çiftlere ve yalnız gezenlere bakışı, bu toplum içerisinde yetişen bireylerin kendi ilişkilerine bakışı gibi konular bazen seyircinin yüzüne tokat gibi vurularak bazen de diyalogların içerisine işlenmiş çok ince nüanslar kullanılarak anlatılmış.

IMG_2135.CR2Ayrıca evlilik müessesesinde çocuk yapma olgusu filmde yer alan eğlenceli detaylardan biri olmuş. Evliliğiniz kötü mü gidiyor? Tartışmaya, sıkılmaya mı başladınız?  Hemen size bir çocuk tahsis ediyoruz…

Çok başarılı bulduğum bu filmi durağan ve soğuk bulan bir kitlenin olduğunu söylemeden geçmeyelim ancak çevrenizde ve kendinizde sorgulayacak birçok şey bulacağınızdan eminim.

Şimdiden iyi seyirler…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir