The Fall

Son zamanların popüler serilerinden biri olan Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) kitabının yakın zamanda filmi çekildi. Serinin özellikle bu kadar popüler olmasının en temel sebebi, anladığım kadarıyla içeriğindeki cinsellik unsurları. Ben kitabı şahsen okumadım, özellikle çok satan kitaplara karşı biraz tepkiliyim. Ama bir merak, filmini izledim. Ta ta taaa.. Karşımda favori dizilerimden biri olan The Fall’un yakışıklı seri katili Jamie Dornan… Farklı karakterlerdeki rollerin hakkını veren bir oyuncu. The Fall’daki karakterinin aksine yine yakışıklı, cool ama bu sefer zengin bir adamı canlandırıyor filmde.

Neyse aslında 2013 yılından beri vizyonda olan The Fall dizisine getirmek istiyorum lafı. Polisiye ve psikolojik gerilimin bir arada olduğu bu dizide Jamie Dornan, bir seri katil olan Paul Spector’ı canlandırıyor… Kadın katili… Karşısında ise Hannibal dizisinden tanıdığımız soğukkanlı psikiyatrist Gillian Anderson. Gillian bu dizide yine soğukkanlı, başarılı dedektif rolünü hakkıyla yerine getiriyor. Zaten ben henüz neşeli bir rol oynadığını görmedim..:)

thefalljamiedornan-horz

Diziye çeşitli kanallarda denk geldiğimde açıkçası biraz karanlık ve ağır ilerlediğini düşünmüştüm. Nitekim tespit doğru, ancak ilk bölümden itibaren izlediğimde dizinin konusu ve işleniş biçimi açısından doğru bir seçim olduğunda karar kıldım.

crimescene_thefall

Ben yıllardır bıkmadan sıkılmadan CSI ve türevleri dizileri izleyen biriyim, bu yüzden kriminal incelemelerin anlatıldığı suç dizilerine bayılırım. The Fall her bölümde farklı bir suç olayının çözümlendiği bir dizi değil. Gerçek hayatta da seri katil niteliğindeki suçlular öyle 3 günde, 5 günde yakalanmıyor. Tabi delillerin üzerinde bulunan madde analizlerinden çıkan sonuçlar da şehirdeki tek bir binayı işaret etmiyor. (CSI türündeki dizilerde genelikle kurbanın üzerinde buldukları abudik gubudik bir kimyasal madde koskaca şehirde sadece bir fabrikada üretiliyor oluyor ve sanki başka bir yerden üzerine bulaşmış olamayacak gibi katil bu fabrikada yakalanıyor) Katil ilk bölümden itibaren seyirciye gösteriliyor biz daha ziyade polisin suçları çözme çabasını ve Paul Spector ile dedektifimiz Stella Gibson’ın verdiği psikolojik savaşı izliyoruz.  Bu bakımdan başından sonundan ayrı ayrı izlemeyin derim..the fall

The-Fall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de polisiye ve psikolojik gerilim sevenlerdenseniz bu diziye başlamanızı tavsiye ederim..

İyi seyirler dilerim…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir