Tatil Kitapları Vol.1

Hala 4 mevsimi bir arada yaşıyor olsak da yaz gelmeye çalışıyor. Tatil için yapılan planlar, ne düşüncelerimizden ne de dilimizden düşmüyor. Biz de dedik ki tatil planlarınızda sizi yalnız bırakmayacak bir tatil kitapları listesi yapalım, içine kolay girebileceğiniz, bir yandan deniz kokusunu burnunuzda, güneşin dokunuşunu teninizde hissederken sizi yormayacak akıp gidecek türden…

image1. Dublörün Dilemması – Murat Menteş

Mizah dolu, sürükleyici, günümüzden bir kitap. Elinize aldığınızda bırakamadan bir solukta ilerleyeceğiniz, yazarın kelimelerle yaptığı şov karşısında arada bir derine inmenizi gerektirecek türden bir kitap. Çerez mi? Hayır kesinlikle değil, mizah dolu abzürdlüğün arasında saklı kalan düşünceleriyle zekice kurgulanarak anlatılmış bir roman.


2. MOMO – Micheal Endeimage

Micheal Ende’nin hem çocuklara hem büyüklere yazdığı bu masal kitabı, hem hayatınızı sorgulatacak hem tatilde kafanızı boşaltacak. Çalınan zamanımız, hep bir koşturmaca ile geçen hayatımızı Momo isimli küçük bir kızın çevresinde yaşadıkları ile yüzümüze vuruyor kitap. Ama bunu o kadar naif ve o kadar masalsı biçimde anlatıyor ki sizde o dünyaya dahil oluveriyorsunuz. Bu kitabı okurken, kumsalda, tatilde, kendinize ayırdığınız zamanın kıymetini bir kez daha anlayacağınıza ve bulunduğunuz yerden daha fazla keyif alacağınıza eminim.

image3. Günlerin Köpüğü- Boris Vian

Mühendis, matematikçi, yazar, eleştirmen, gazeteci, editör, ressam, besteci, jazzcı, jazz aşığı Boris Vian. 39 yıllık yaşamına, dahil olduğu her alanda başarılar sığdıran dahi adam, ‘Günlerin Köpüğü’ romanıyla hayal gücümüzün çok ötesinde, süreal bir dünyaya götürüyor bizleri. Gerçeküstü bir dünya, bu dünyada yaşanan aşk, sevgilinin göğsünde büyüyen nilüfer çiçeği, içki üreten piyano ve jazz müziği. Jazzla, müzikle, ustalıkla var edilen büyüleyici bir aşk roman Günlerin Köpüğü. “Yalnızca iki şey vardır:Aşk, tüm çeşitleriyle aşk ve New Orleans’ın ya da Duke Ellington’ın müziği. Kalan herşey gitmelidir çünkü kalan herşey çirkindir.” Boris Vian

image4. Simyacı- Paulo Coelho

Çocuk ruhunu kaybetmemiş okurların klasikleri arasında bulunan Simyacı, sizi kahramanımız Santiago’nun serüvenlerinin peşinde sürükleyecek. Masalsı anlatımının altında hayata dair güzel çıkarımlar yapabileceğiniz bu kitap, her yaştan insanın okuyabileceği, kendi tecrübeleri doğrultusunda farklı dokunuşları algılayabileceği türden.


5. Yüzyılın Aşkları – Can Dündarimage

“Uygarlık tarihi biraz da aşkların tarihidir.
Kadınla erkeğin, sevenle sevilenin, âşıkla maşukun tarihi…
Ama insanlık tarihi gibi, aşkların tarihi de dikensiz gül bahçesi değildir.
Kahkahalar ve buselerle olduğu kadar, acılar ve gözyaşlarıyla da işlenmiş bir kanaviçedir bu.. Yaşandığı döneme ilişkin ipucu verir ve dönüp bakınca insana güzel gelir.”
Can Dündar ; Nazım Hikmet-Piraye, Bedri Rahmi- Eren Eyüboğlu, Yıldız Kenter- Şükran Güngör gibi resimlerden, şiirlerden eserleriyle tanığımız kişilerin yaşanmış aşk öyküleriyle karşımıza çıkıyor. 10 öykünün herbiri başka türlü bir aşkı barındırıyor. Aşkın her hali, duyguların her türlüsü var. Tatilde size her anlamda eşlik edebilecek bu kitapta bakalım siz kendinizden neler bulacaksınız?

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir