Tatil Kitapları Vol. 2

imageTatil planlarımız hızla devam ederken tatil kitapları listemiz de sizi yalnız bırakmayacak. Keyifli okumalar…

1. Satranç – Stefan Zweig

Stefan Zweig’e olan hayranlığım bu kısa romanını okumamla başlamıştı, Wes Anderson’ın filmlerinde Zwieg’ın eserlerinden etkilenmiş olduğunu öğrenmem ve yazarın hayat hikayesini okumamla merak ve hayranlığım arttı. Avusturyalı yazar. 2. dünya savaşının ruhunda uyandırdığı acıya daha fazla dayanamayarak karısıyla birlikte intihar etmiş ve ardında mükemmel edebiyat eserleri bırakmış.

Satranç kitabında Newyork’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic ile Nazi döneminde esir düşen Avusturyalı Dr.B’nin şampiyona maçı için bir araya gelmelerini konu alıyor. Tamamen birbirinden farklı iki zıt karakterin düellosunu anlatan romanda, satranç sanatı, 2. dünya savaşı ve etkileri ile karakter analizleri bir arada yer alıyor. Okumaya kıyamayacağınız ama bir solukta okumaktan kendinizi alamayacağınız bu kitabı tatilde yanınıza alın derim.

image2. Tatlı Rüyalar – Alper Canıgüz

“Hayatımı satıyorum ! 25 yaşında, iyi eğitimli, iki dil bilen sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor. İlgilenenler aşağıdaki telefon numarasından randevu alabilirler.”gibi cümlelerle başlıyor serüven. Zaten anlaşılacağı üzere matrak, çok fazla mantık aramanıza gerek olmadan akıp giden keyifli bir kitap. Ama sadece bu sıfatlar yeterli değil. Yazarımız kitabı ‘ psiko-absürd romantik komedi’ olarak nitelendiriyor. Her cümlesinde zekayı, kurguyu bulabileceğiniz, okurken yüzünüzde bir tebessüm bırakacak bir kitap, hem de çok kısa. Kısa bir tatil planınız varsa, tatil listenize hemen ekleyin.

image3. Martin EdenJack London

“Kendilerine anlatılan o küçük ahlak yasalarını çevrelerine anlatan ve yaşamaktan korkan insanlardır bunlar. Seni severler ama o küçük ahlak yasalarını daha çok severler.” Jack London’ın toplumsal sınıf ve bencilliği anlattığı romanında belkide en çarpıcı cümle bu. Diğer insanları yargılamak kendilerini eleştirmekten çok daha kolaydır çok kişi için. Ahlaklı görünmek için herşeyi yapan ama ikiyüzlü davranmaktan çekinmeyen insanların arasına girmeye çalışan ve ancak en sonunda kendini, toplumu eleştirmeye başlayan Martin Eden’in hikayesini okumak sizlere pek çok şey katacaktır. Kafa dağıtmaktan ziyade konsantre olmak isteyenler için birebir.

image4. Parfümün Dansı – Tom Robbins

Erleichda! Kaybolmuş bir İskandinav dilinde hafifle anlamına geliyor. Bence hikayede kilit kelime de bu.Tatil zamanındayız hepimizin hafiflemesi, rahatlaması için vakit bu vakit. Tatilin keyfini çıkarmak, kendinizi başka dünyalarda hissetmek için bu kitabı okumanız yeterli. Mitolojiden kahramanlar (Pan), ölümsüzlük, aşk, koku bu romanda birleşiyor. Tom Robbins’ in akıcı anlatımı ve sınırsız hayal gücüyle yazın keyfini çıkarmak ve hiç bir şey imkansız değildir demek için bu kitabı okumalısınız.

image5. Erken Kaybedenler – Emrah Serbes

Emrah Serbes’i severim hem de çok severim. İlk olarak Behzat Ç ile tanıdım kendisini, OT dergisinde yazdığı kısa öyküleriyle ise fazlaca hayranlığımı kazandı. “Erken Kaybedenler” romanı ise kitap okuma alışkanlığı olmayanları dahi içine çekebilecek cinsten. Erkekleri anlatıyor; ergenliklerini, yaşadıkları sıkıntıları, ilk aşklarını, hislerini, hırslarını, bir erkek gözünden, samimi olarak… Kızlara, karşı cinsi anlamak, erkeklere ise çocukluk ve gençlikte yaşadıklarını tekrar yaşatmak için harika bir fırsat sunuyor. Kısa öykülerden oluşan, hem kızlara hem erkeklere hitap eden bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir