Sputnik Sevgilim, Haruki Murakami

Processed with Snapseed.

1949 yılı Kobe doğumlu olan Haruki Murakami, alışılanın dışında ve sürükleyici anlatımlarıyla son zamanlarda kitapçılarda aranan yazarlar arasına girmeyi başardı. Çok satan kitaplar arasında olan Sputnik Sevgilim, orjinal adı ile ” Spütoniku no Koibito ” Doğan Yayıncılık ile 2016 yılında basılmıştır.

Ben aşık oldum. Şüphe yok. Buz soğuktur, gül kırmızı. Ve bu aşk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışıyor; öyle güçlü bir akıntı ki ondan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Ama artık dönüş yok. Kendimi bu akıntıya bırakmak dışında bir şey yapamam. Yanıp kül olsam da, yok olup gitsem de. 

Hayatında ilk kez aşık olan, Sumire’nin hikayesini okuyacaksınız bu kitapta. Aslında sadece Sumire’nin değil, hikayeyi bize anlatacak olan Sumire’nin en yakın arkadaşına da uzanacak hikaye, hatta bir anda üçlü bir aşk hikayesine dönüşecek. İki yakın arkadaşın en belirgin özelliği olarak kitap okumaktan ve düşlemekten zevk aldıklarını söyleyebiliriz. Belki de bu özellikleri birbirlerine bu kadar bağlamıştı onları. Amaçları sadece okumak ve belki de yazmak…

Yoktu isteği

Zamanın yığdığı

Çöp dağının altında

Gömülü olanları eşelemeye

Tahmin edilemeyecek bir şekilde kesişiyordu yolları, çözülmesi gereken olaylar zinciri ile…

Tasvirlerine kendiniz kaptıracağınız, hikayenin içine gireceğiniz ve sonunu merakla bekleyeceğiniz bu kitabı elinizden bırakmadan bir solukta bitireceksiniz. Haruki Murakami’nin enteresan tarzı, hem düşündürüp hem sakinleştirecek.

“Eğer sana hikayemi anlatırsam, ikimizin sonsuza dek paylaştığı bir hikaye olacak bu, öyle değil mi? Ama bunun doğru bir şey olup olmadığını bilmiyorum. Şimdi burada kutunun kapağını açarsam, sen de bu hikayeye dahil oluverirsin belki. Bu mu istediğin? Benim ne pahasına olursa olsun unutmayı dilediğim bir şeyi öğrenmek mi istiyorsun? ”    

Keyifli okumalar dileriz…

Woman!nTouch

Kitap Künye

Kitap adı: Sputnik Sevgilim

Orjinal Adı: Spütoniku no Koibito

Yazar: Haruki Murakami

Yayın evi: Doğan Kitap

Basım yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 224

Goodreads Puanı: 3.82

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir