Sonsuzluk için Yedi Gün, Marc Levy

20160917_171630Marc Levy ismini birçok defa çok okunanlar listelerinde görmüş olmama rağmen, bu kitaba kadar kendisi hakkında pek bilgi sahibi değildim ve herhangi bir kitabını da okumamıştım. Ancak tatilde okumak için hem kısa hem de basit bir kitap bakınırken kütüphanede “Sonsuzluk için Yedi Gün” e rastladım, kitabın konusu  ve yazarı da ilginç gelince denemeye karar verdim.

Kızılhaç örgütünde gönüllü olarak hizmet vermiş, Fransız yazar Marc Levy’nin yazarlık macerası, oğluna anlattığı hikayeleri yazıya dökmesiyle başlıyor. İlk yayınladığı kitabı “Keşke Gerçek Olsa” nın yakaladığı başarının ardından ise sırayla diğer romanları ortaya çıkıyor. “Sonsuzluk için Yedi Gün” ise yazarın pek çok kitabından sadece biri ve bir solukta okunuyor diyebilirim.

Kitabın konusu iyilik ve kötülük arasındaki ezeli rekabete ilişkin! Tanrı ile Şeytan yıllar süren mücadelelerine ara vererek bir anlaşma yaparlar; tanrının temsilcisi ve şeytanın temsilcisi insan olarak dünyaya gelecek ve insanları daha fazla iyiliğe ya da daha fazla kötülüğe yönlendirenin kim olduğuna göre anlaşmanın kazananı belli olacaktır. Tanrının temsilcisi, ajanı Zofia ve Şeytanın ajanı Lucas bu görevi gerçekleştirmek adına dünyaya gönderilir ve bu iki karakter arasındaki yarış başlar. Kitabın sonundan bahsederek heyecanını kaçırmak istemem ama okuması keyifli, akıp giden bir hikayesi var.

Ben böyle kitaplarda ve filmlerde hep kötüyü daha çok seviyorum nedense. Aslında nedeni oldukça basit, daha özgür, daha toplumsal baskıdan uzak, daha bencil ve istedikleri gibi yaşayabilen tipler oluyorlar. Herkes için öyle mi bilmiyorum ama kimseyi umursamadan yaşamak yaşayabilmek bence en büyük özgürlük ve iyi yazılmış bir kötü karakter bize pek çok şeyi sorgulatabilir.  Kitaptaki Lucas da öyle. Gerçek hayatta tanışsam, Zofia ile değil Lucas’la vakit geçirmek ve eğer kitapta bir karakter olabilsem kesinlikle Lucas olmayı tercih ederdim. Zofia ise iyilik abidesi, dürüst, fedakar, insanlar mutlu olsun, insanlar birbirini sevsin diye uğraşıp didiniyor. Eh bence hayatını da yaşayamıyor. Kitap elbetteki sadece bu iki karakteri tanıtmaktan ibaret değil, sürükleyici bir olay kurgusu var. Özellikle son sayfalar daha da hızlı geçiyor ve kendinizi kaptırıyorsunuz. Sonuç güzel bir roman okurken zıt iki karaktere ve bu karakterler arasındaki çekime şahit oluyorsunuz, bu da güzel bir deneyim bence.

Kitabı okumanızı tavsiye eder miyim? Çok büyük bir edebiyat şaheseri beklemiyor ve keyifli vakit geçirmek istiyorsanız kesinlikle okuyun, seveceğinize eminim.

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Sonsuzluk İçin Yedi Gün

Orjinal Adı: Sept jours pour une éternité

Yazar: Marc Levy

Yayın evi: Can Yayınları

Basım yılı: 2003

Sayfa Sayısı: 223

Goodreads Puanı: 3,62

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir