Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss


Fantastik kurgu romanları hayranlarının başını çeken biri olarak, Rüzgarın Adı maalesef geç tanıştığım bir kitap oldu ama şükrediyorum ki geç de olsa tanışmışım.

Rüzgarın Adı adlı fantastik kurgu romanı, kahramanın kendi ağzından anlatılan bir hayat hikayesidir. Serinin ilk kitabı olan Kral Katili Güncesi: 1. Gün adlı eserde, kahramanımız Kvothe bir kumpanya da ailesi ile yaşadığı hayatın derinliklerine iniyor ve sonrasında karşılaştığı akıl almaz olayları bizlerle paylaşıyor.

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım. Belki beni duymuşsunuzdur.

Fantastik kurgu edebiyatının eşsiz bir masalı, bir kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu… bir kurtuluş öyküsü… bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü…

Bu kitap ile tanışmam, fantastik kitap arama çalışmaları sırasında oldu. Uzun zamandır, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi yada Taht Oyunları gibi b ir kitap arıyordum. Elime aldığımda bir solukta okuyabileceğim, elimden bırakma istemeyeceğim, her karakteri kafamda giydirip bir bedene yerleştireceğim… Okumaya başladığımda işte buldum dedim…

Serinin ilk kitabı, Kral Katili Güncesi : 1. Gün, 736 sayfa, yalnız bu size çok gibi gelmesin zira serinin ikinci kitabı olan Bilge Adamın Korkusu, Kral Katili Güncesi : 2. Gün 1139 sayfa. Eminim ki daha önce fantastik romanlara düşkün okuyucularımız bu konuda sıkıntı çekmeyeceklerdir. Ama ne yalan söyleyim, yanınızda taşımak, uzanıp okumak biraz sıkıntı oluyor. Eğer mümkün ise o yüzden E-Kitap formunu seçebilirsiniz.

Bu keyifli kitabın yazısına, en sevdiğimiz yazarlardan olan Ursula K. Le Guin’in yorumu ile son vermek istiyorum;

Rothfuss, Rüzgarın Adı ile başlayan bu muazzam hikayede nereye giderse gitsin iyi bir şarkıcının bir şarkıyı taşıması gibi bizi de yanında götürecek.

Keyifle okumanız dileğiyle…

keyiflekeşfet

 


Kitap Adı:
 Rüzgarın Adı Kralkatili Güncesi : 1. Gün

Kitap Yazarı: Patrick Rothfuss

Yayın Evi: ithaki Yayıncılık

Basım yılı: 2007

Sayfa Sayısı: 736

Good Reads Puanı: 4,55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir