Ruhi Mücerret, Murat Menteş

IMG_3443

 

 

Kitabı yazarını bilmeden okusanız da, Murat Menteş’e ait olduğunu daha ilk bölümden anlarsınız. Kitapların başında, bir iki satır yazı olur ya hani, yazarlar birilerine o kitabı armağan eder ya da o kişilere duygularını belirtirler. Örneğin, her zaman beni destekleyen eşime gibi… İşte bu kitap şöyle başlıyor ” Bu kitapta anlatılanların tümü hayal mahsulüdür. Umarım asla gerçekleşmezler”

Yazarımız, yine kendine özgü anlatım tarzı ile bir İstikbal Gazisi olan Ruhi Mücerret ile tanıştırıyor bizleri. 100 yaşındaki milli kahramanın başına gelen ilginç hikayelere şahit oluyor, son nefesinde kelime-i şahadet getirip getiremeyeceğine meraklanıyoruz aslında. Biraz hüzün ve fazlasıyla kahkaha atıyoruz bu serüvende. Uçaklar düşüyor, Coca-Cola treni, Pepsi gemisine çarpıyor, ölüler diriliyor ve kafanızı karıştıracak bir sürü olaylar yüzünüzde gülümseme bırakıyor. Kitapta dikkatimi çeken ve eminim sizin de hemen çekecek olan detay ise reklamlar. Hiç çekinmeden her türlü marka kullanılıyor. Barilla, Gucci (Atatürk yaşasaydı kesin Gucci giyerdi), Camel, Starbucks ve daha birçoğu…

Bir başka hoşuma giden ayrıntı ise, her yeni başlayan hikayenin başına bir söz yerleştirilmiş olması. Kimi İstiklal Marşı’ndan, kimi Orhan Gencebay’dan, kimi de Woody Allen’dan. Hatta yazıma, kitaptaki en sevdiğim sözlerden biri ile başlamak istedim. Lakin gel gelelim ki, Murat Menteş’e ve yayın evine olan kırgınlığımı da yazmayı borç bilirim.  Kitabın 77. sayfasında, Cesetlere özgü davranışlar bölümü girişinin özlü sözü, “Dünya küçük. Yine de onunla pinpon oynayamazsın.” dır ve bu sözün Tuğrul ve Çağrı Beyler’e ait olduğu yazılmıştır. Bu konuda benim biraz kafam karıştı açıkçası. Tuğrul ve Çağrı Beyler 990-1060 li yıllarda yaşamış Selçuklu boylarındandır. Pinpon 1870 li yıllarda bulunmuştur ve dünyanın yuvarlak olduğu da 1522 yılında kanıtlanmıştır. Bu bilgilere dayanarak maalesef iddia edilen sözün aidiyatını kaynaklarda bulamadım. Konu ile ilgili Murat Menteş’e ve yayınevine de yazdım ancak dönüş olmadı. Daha sahiplenici ve ilgili bir tutum beklerdim.

Sonuç olarak, kitapta bazı noktalar kafanızı karıştırsa da, anlatılanların hepsinin (hatta belki bazı sözlerin bile) hayal ürünü olduğunu kabul edin ve keyfini çıkarın.

İyi okumalar…

Dünyayı değiştirecek kapasiteye sahip kişiler, genellikle hayatta kalma konusunda beceriksizdirler

[BALTASAR ZAMACOIS,1817-1861]

Woman!nTouch

 

Kitap Künye:

Kitap Adı: Ruhi Mücerret

Yazar: Murat Menteş

Yayın evi: April Yayıncılık

Basım yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 320

Goodreads Puanı: 3.76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir