Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino

image

Küba’da İtalyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Italo Calvino, 2 yaşında ailesi ile birlikte İtalya’ya taşınır. Yaşı ilerledikçe edebiyat ve yazarlığa ilgi duyan Calvino yazarlık, gazetecilik ve editörlük yapar ve zamanla yazmış olduğu öykü ve romanlarla savaş sonrası İtalyan Edebiyatının en önemli isimlerinden biri haline gelir. Belkide Küba’da bebek yaşta kokladığı o hava Calvino’nun 2. Dünya savaşı sonrası İtalyan faşist rejimine karşı katıldığı ve desteklediği direniş hareketinin temelini atmıştır kim bilir. “Yeni gerçeklik” akımının kurucularından olan yazar, eserleriyle günümüzde halen 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Calvino, bu ilk romanında öksüz bir çocuğun gözünden direniş anlatıyor. İtalyan faşist rejimine karşı gelen direnişçiler; ideolojik olarak değil de sadece hak arayan saf kişiler olarak yer alıyor romanda. Sadece baş kahraman Pin değil aslında saf olan, tüm direnişçiler, siyasi- sosyalist terimleri kullanmayı bilmeyen sadece inandıkları şeyin peşinden giden, “çapulcular”. Calvino tam da amaçladığını başarmış, sosyalist kahraman yaratmadan, sadece gerçek insanların hikayesini anlatmış. Zira kendisi de,”öyleyse, ben de size, içinde hiç kimsenin kahraman olmadığı, hiç kimsenin sınıf bilincinden haberli olmadığı bir partizan öyküsü yazacağım. ‘En alttakilerin, lümpen proleteryanın dünyasını anlatacağım!” diyerek başlıyor romanına.

Pin çok da çalışmayı sevmeyen bir ayakkabı çırağı, fahişelik yaparak geçinen ablası ile birlikte yaşıyor. Yaşıtlarından önce olgunlaşmış, kendi yaşıtlarıyla değil büyüklerle vakit geçirmeyi tercih eden bir çocuk. Ama çocuk işte. Yaşananlara onun gözünden bakmak, sevinç, kızgınlık ve hayallerini görmek direnişe olan bakış açınızı değiştiriyor. Elbetteki hiç bir savaş masum değildir ama kitap size insanların masumiyetini gösteriyor. Keyif alarak okuyacağınıza eminim.

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap Adı: Örümceklerin Yuvalandığı Patika

Orjinal Adı:  Il Sentiero Dei Nidi di Ragno

Yazar: Italo Calvino

Yayın evi: Yapı Kredi Yayınları

Basım yılı: 2008

Sayfa Sayısı: 168

Goodreads Puanı: 3.70

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir