Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz

Havalar ısınmaya başladıkça okuduğu kitaplar da değişen insanlardanım ben. Yazın açık havada, deniz kenarında veya herhangi bir yerde kitap okurken dikkatinizi dağıtabilecek onlarca güzel şey varken konsantrasyon gerektiren kitaplarla anlaşamıyorum. Tabi bu demek değil ki, ticari amaçlarla yazılmış cafcaflı bestseller yaz kitaplarına para harcıyorum. Demek istediğim, sizi yormayan bir dille yazılmış, içi dolu dolu ama bir cümlenin bir paragraf uzunluğunda olmadığı, zekice yazılmış ve içinde biraz da mizah barındıran romanlar benim tercihim.

alper canıgüzTanışmamış olanlarla Alper Canıgüz’ü tanıştırmak istiyorum.  Birkaç sene önce okuduğum “Tatlı Rüyalar” kitabı, işte tam da az önce bahsettiğim tadı vermişti bana. Havaların ısınması ile birlikte de ilk aklıma gelen isimlerden biri oldu Canıgüz. Bu sefer “Oğullar ve Rencide Ruhlar” kitabını edindim.

Kitabın kahramanı 5 yaşındaki Alper Kamu… Bırakın yaşıtlarını, bugün işyerinizde yanınızda oturan herhangi bir yetişkinden çok daha bilge bir hayat görüşü var. Tabi farkındalık ve kültür seviyesinin artmasıyla artan mutsuzluğu, etrafındaki cehalete ve sığ bulduğu diğer karakterlere olan tepkisi, zekice ve mizahi bir dille anlatılmış.

Canıgüz’ün 5 yaşında bir çocuğun dilinden yazdığı kitabının arka kapak yazısı kitabın genel havasını yansıtıyor aslında:

“Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar. Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum. Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı.”

Alper’in dilinden yetişkinlerin dünyası ve mahalle çocuklarının acımasız oyun ve sataşmalarını okurken, bir yandan da  kendini içinde bulduğu cinayet mahallindeki sırları ve bu sırların arkasındaki insanları çözmeye çalışan Alper Kamu’nun polisiye maceralarına tanık oluyorsunuz.

Ben kitabı oldukça akıcı ve keyifli buldum. Sizi yormayan ama sığ cümlelerden uzak… Siz de bu aralar bu tür bir kitap okumak istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

Ha bu arada Alper Kamu karakteri baya sevilmiş olacak ki 2013 yılında  “Alper Kamu Cehennem Çiçeği” isimli kitabını yayınlamış Canıgüz. Benim Okunacaklar Listeme eklendi..

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Oğullar ve Rencide Ruhlar

Yazar: Alper Canıgüz

Yayın evi: İletişimYayınları

Basım yılı: 2004

Sayfa Sayısı: 204

Goodreads Puanı: 4,2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir