Nil’e Hayat Dersleri, Nil Karaibrahimgil

Hani bazen çok yorucu, içinizi sıkacak ya da karanlık labirentlere sürükleyecek kitaplar okumak istemezsiniz. Umutla, içinizde pozitif duygular uyandıracak, kendinizi daha iyi daha güçlü hissettirecek bir kitaba ihtiyaç duyarsınız, bir dostla sohbet eder gibi. İşte Nil Karaibrahimgil’den Nil’e Hayat Dersleri böyle bir kitap oldu benim için.

Nil Karaibrahimgil’in köşe yazılarından oluşan Nil’e Hayat Dersleri, insan hayatının her dönemine ait bir noktaya mutlaka dokunuyor. Çocukluk, gençlik, yetişkinlik, ebevynlik.. Yazılarını, kendisini çok yakınen takip eden biri olmadığım için iyiki tanışmışım dedim bu güzel kadınla.

Kitabı okurken en çok hoşuma giden şey yalnız olmadığımı farketmek oldu. Benim dert ettiğim o küçük şeyler aslında başkalarının da derdiymiş, benim kavgalarım, kendime almaya çalıştığım dersler aslında başkalarının da dersiymiş dedim bir çok yazıda. Ve özellikle benim kendimi geliştirmeye çalıştığım noktalar benim eksiklerim değilmiş, aslında benim artılarımmış bunları farkederek iyileştirmeye çalışıyor olmak.

Kitabı bir roman gibi okumak yerine hergün bir veya iki yazı okuyarak bırakmanızı tavsiye ediyorum. Yoksa biraz kendini tekrar ediyor gibi gelebilir yazılar.

En sevdiğim yazılardan biri ‘Her zaman bugünün kavgasını et!’ oldu. O kadar hoşuma gitti ki bu söz, bunun üzerine çalıştım, bildiğiniz çalıştım. Geçmiş, gelecek demeksizin sadece içinde bulunduğum günün hatta anın kavgasına, farkındalığına odaklandım. Koptukça andan bu sözü anımsattım kendime savuşturarak ana ait olmayan düşünceleri. Ve baktım ki gerçekten faydası oluyor.

Yoğun iş tempomdan kendime zorlukla ayırabildiğim bir saatte elimde 5 kitap hangisine başlamalıyım, sinemaya da pek gidemiyorum acaba sinemaya mı gitsem, eş dost ya onlarla görüşmek daha mı iyi olurdu dediğim bir günde, ‘Kendinle bir saat baş başa kalabilir misin?’ adlı yazısında ki şu satırlar, içinde bulunduğum durumdan dolayı beni çok iyi hissettirdi. Yalnız değilim dedim yine.

…..

Şu hale geldim çünkü,okuyacağım,bakacağım,öğreneceğim,dinleyeceğim şeyleri arayıp bulma paniğinden okuyamıyorum,bakamıyorum,öğrenemiyorum,dinleyemiyorum.

…..

Nil Karaibrahimgil’in pamuk gibi yazıları, kişisel gelişim ve gündem odaklı diyebilirim. Aslında bence tam da bir tatil kitabı. Tam da tatil zamanlarındayken bu kitaba da yer ayırabilirsiniz.

Şimdiden keyifli okumalar…

Kitap Künye:

Kitap Adı: Nil’e Hayat Dersleri

Kitap Yazarı: Nil Karaibrahimgil

Yayın Evi: Doğan Novus

İlk Basım yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 278

Good Reads Puanı: 4,07

 

keyiflekesfet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir