Modern Inventions – Frank Basile Quintet

image
Tıpkı ismi gibi bir albüm… Modern İcatlar, enerji dolu ve keyifli parçalar barındırıyor içinde… Caz zaten farkli ritimlerin senkronizasyonudur diyebiliriz ama grubun lideri Frank Basile yeni ritim ve tonlar icat etmiş adeta. Favorim albümle aynı ismi taşıyan ‘modern inventions’ parçası ama albümün tamamı dinlemeye değer.

İçinde büyük bir Caz tutkusu ile yetişen ve küçük yaşlardan beri Caz müziğine olan ilgisiyle kendini geliştiren, 1978 Illinois doğumlu Frank Basile, Kuzey Teksas Jazz Çalışmaları bölümünden mezuniyeti ile müzik dünyasına profesyonel olarak adım atıyor. Üniversitenin ilk yıllarında aldığı klarnet ve alto saksafon eğitiminin ardından Bariton Saksafon’ a geçiş yapan Basile, taşındığı New York’da kısa zamanda en başarılı ve istenen bariton saksafonistlerden biri oluyor. 2001 yılında New York’da başlayan yeni müzik serüveninde Vanguard Caz Orkestrası, the Jon Faddis Caz Orkestrası the Dizzy Gillespie All-Star Bandosu, the Jimmy Heath Bandosu,Dennis Mackrel’s Manhattan Senfonik Caz Orkestrası, the Joe Lovano Nonet, the Dave Holland Bandosu, ve Michael Bublé gibi grup ve isimler ile çalışıyor.

Grup üyesi olarak yer aldığı 30 a yakın albüm dışında, Basile’in bariton saksafonist ve grup lideri olarak icra ettiği parçalardan oluşan albümleri de yer alıyor. Frank Basile ve beşlisi (Frank Basile Quintet) başlığı ile çıkan ilk albüm 2007 tarihli ‘Thursday the 12th’. 7 şarkıdan oluşan albümde Basile tarafından bestelenmiş olan ‘Rabp’s Delight’, ‘Thursday the 12th’, ‘A December’, dışında farklı bestecilerin şarkıları da yer alıyor. Güzel bir albüm ama bir şaheser diyemeyeceğim.

 

imageFrank Basile’in ikinci albümü ise ünlü saksafoncu Pepper Adams parçalarının yeniden icra edilmesiyle ilgili bir proje ile gerçekleşiyor. Pepper Adams’ın ölümünden tam 26 yıl sonra ortaya çıkan bu projede alanlarında en iyi müzisyenlere teklif götürülüyor. Zira Pepper Adams gibi bir müzik dahisinin parçalarını çalmak hem oldukça zor hem de oldukça önemli bir iş. Projenin 4. Albümü olan “Pepper Adams: Complete Compositions, Vol. 4” ‘de Frank Basile lider olarak yer alıyor ve albüm büyük başarı elde ediyor.

Kanımca Frank Basile ve beşlisinin en başarılı oldukları olan ‘Modern Inventions’ albümü ise 2012 yılında müzikseverlerle buluşuyor. Basile’in ‘The High Desert’, ‘Fountain City Bounce’, ‘Modern Inventions’ bestelerinin yer aldığı 8 şarkıdan oluşan albüm gerçekten fazlaca keyifli bir dinlemelik. İlk albüm denemesi ile kıyasla mükemmel diyebilirim. Klasik caz parçalarından farklılaşmış ve kendi tarzını yaratmış gibi. Tüm caz parçalarında olduğu gibi düzensizliğin düzeninde kendinizi kaybediveriyorsunuz.

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir