Minor Empire, Second Nature, 2011

Sevgili Minor Empire,

Çok geç kalmışım sizinle tanışmakla..

Yakın zamanda albümleri ile tanışma fırsatı bulduğum Minor Empire, aslında hepimizin hatta analarımızın, dedelerimizin bildiği, aşina olduğu türk halk müziğini kendi tarzlarında yorumlayan Kanada kökenli bir grup.

Grubun kurucuları Özgü Özman ve Ozan Boz. 2010 yılında Kanada’da ilk olarak “Auxetic Pulse” ismi ile kurdukları grup ile kendi yazdıkları İngilizce besteleri Toronto ve çevresinde seslendirmişler.  “Auxetic Pulse” ismi ile bir albüm hazırlığına girdikleri dönemde laf lafı açmış, sıla hasreti, kendi kültürümüz, zevklerimiz derken grubun ismi “Minor Empire” olarak değişmiş. Bu değişim ile birlikte projenin yönü Türk ve Batı müziğini sentezlemeye kaymış.

Minor Empire grubunun 2011 yılında çıkardığı albüm Second NatureMinor Empire” olarak grubun ilk ve tek albümü olan 2011 yılında çıkardıkları “Second Nature” içerisinde, çoğumuzun bildiği ve muhtemelen sevdiği türkülerin yanı sıra enstrümantal parçalar da yer alıyor. Albüm içeriği şu şekilde;

 1. Yüksek Yüksek Tepeler
 2. Ozan’s Psyche
 3. Divane Aşık Gibi
 4. Ismail’s Spell
 5. Bülbülüm Altın Kafeste
 6. Zülüf Dökülmüş Yüze
 7. Second Nature
 8. Haydar Haydar
 9. Selim’s Anatomy
 10. Sen Bu Yaylaları Yaylayamazsın
 11. Ismail’s Soul
 12. Keklik Daglarda Cagılar
 13. Dostum Dostum
 14. Fırat Türküsü

Albümde yer alan diğer sanatçılar Michael Occhipinti (elektrik gitar), Chris Gartner (bas), Debashis Sinha (vurmalılar), Selim Sesler (klarnet), Sidar Demirer (bağlama), Didem Basar (kanun), İsmail Fencioglu (ud) olarak karşımıza çıkıyor. Selim Sesler’in 2014 yılındaki vefatı düşünüldüğünde albümün kıymeti sanki bir kat daha artıyor.

Minor Empire grubunun kurucularından Özgü Özman
Özgü Özman

Minor Empire, Second Nature albümünde seçtikleri türkülere caz katmış, caza türkü katmamış. Albümü dinlerken kendimi caz dinler gibi değil, diken diken tüylerimle halk müziği dinlerken buldum. Batı müziği ile yorumladıkları hiç bir şarkı özünü kaybetmemiş, mıncık mıncık oynanıp bambaşka birşeye dönüştürülmemiş. Nitekim albümü ilk kez çilingir sofrasında dinleyen biri olarak şarkıların hiç birinin ruhunu kaybetmediğini söyleyebilirim. Rakılar yudumlanıp, vokalistimiz Özgü Özman’ın yumuşacık kadifemsi sesi bizi sarıp sarmalarken, altyapıda kullanılan enstrümanlar aynı anda ama tek tek kulaklarımızı şenlendirdi.

Albümün çıkışı 2011 olduğu halde, Türkiye’ye 3 yılın ardından 2014 yılında ulaşabilmiş. Neyseki bize gelene kadar Kanadalı müzikseverler, grubun hak ettikleri değeri göstererek 2011’de “Kanada Folk Müzik Ödülleri”nde Yılın Dünya Müzik Ödülü’nü, 2012’de ise “Kanada Bağımsız Müzik Ödülleri”nde Yılın Dünya Müzik Grubu/Sanatçısı ödülünü layık görmüşler. Albümün Türkiye’deki lansmanı sonrası bir Türkiye turnesi yapan gruba ise biz sahip çıkmamış, gereken değeri göstermemişiz diyebilirim.

Minor Empire – Zülüf Dökülmüş Yüze

Minor Empire – Mendilin Yeşili

Dünya Müzikleri/Minor Empire
Dünya Müzikleri/Minor Empire

Grubun Facebook hesabını ziyaret ettiğimde yakın zamanda yeni albümün sinyallerini veren kısa bir video paylaştıklarını gördüm. Sofrayı kurduk, heyecanla bekliyoruz..

Woman!nTouch

2 thoughts on “Minor Empire, Second Nature, 2011

 1. Berk Can Özen dedi ki:

  Süper paylaşım teşekkür ederiz bu grupla tanıştırdığınız için bizi….

 2. Nil dedi ki:

  Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir