Lilya 4 Ever, 2002

Lilja ve Volodya..

Aralarındaki güzel ve farklı dostluk ruhunuza dokunuyor önce. Sonra hayatlarının karamsarlığına kapılıyorsunuz. İkisi de o kadar eksik ki, boşlukları çok büyük ve doldurulamaz. Lilja ve Volodya’nın sahip oldukları, olamadıkları ve olmasını arzuladıkları üzerine kurgulanmış başarılı bir film. Filmin duyguları iyi işlediğini düşünüyorum. Kasveti, çaresizliği, yalnızlığı çok derinden hissettirmeyi başarıyor.

lilya

Filmin yönetmen koltuğunda İsveçli yönetmen Lukas Moodysson’u (film Rusça), baş rollerde Oksana Akinshina ve Artyom Bogucharskiy’ ı görüyoruz. Özellikle, film çekildiğinde henüz 15 yaşında olan Oksana Akinshina, Lilja rolünde çok başarılı.  Ayrıca filmde, Rammstain’dan Mein Herz Brennt’i dinliyoruz.

Lilya4ever2Aslında filmin arkasında gerçek bir hikaye var.  2000 yılında iş vaadiyle kandırılarak İsveç’e götürülerek seks köleliğine zorlanan ve intihar ederek hayatına son veren Litvanya’lı 16 yaşındaki Danguole Rasalaite’in hikayesi..

Filmin birçok anafikri var bu konuda oldukça zengin ama bir noktada, yazarın ve yönetmenin vermek istediklerinin gözünüze sokulduğunu hissediyorsunuz. Uzun zamandır bu tarzda film izlemediğim için beni çok da rahatsız etmedi ama başkasını edebilir. Filmin dayandırıldığı gerçek hikayeyi göz önüne aldığımda, belki de bazı şeyler göze sokulmalı diye de düşünmeden edemiyorum.

Böyle içinizi açacak, sıcak, rahatlatıcı türden bir film modundaysanız Lilja 4 Ever’ı bir süreliğine rafa kaldırın. Çünkü rahatsız edici,sert, üzücü ve kasvetli… Ama kesinlikle izlenmeli…

Şimdiden iyi seyirler,

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir