Lie to Me,2009

“Bana Yalan Soyle” diye Türkçe’ye çevirebileceğimiz, oyuncu kadrosu ile benim hayli dikkatimi çeken Lie to Me, 21 Ocak 2009 tarihinde ilk gösterimi ile izleyicileri ekran karşısına getirmeyi başarmıştır. Dizi, ” Bir insan on dakikada ortalama kaç yalan söyler? ” sorusu ile eş zamanlı ilerlemektir. Lost, Shark ve 24 dizilerinin yapımcılarından Davranış Bilimcisi Paul Ekman’ın hayatından esinlenen ve başrolünde Pulp Fiction, Rezervoir Dogs gibi en iyi Tarantino filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Tim Roth’un oynadığı Lie to Me, gerilim, gizem ve suç kategorilerinde değerlendirilebilir.

Mikro ifadeler ve beden dili ile, bir insanin yalan söyleyip söylemediğini anlayan ve bu yöntemlerle FBI konularına destek veren bir şirket olan Lightman Group ve ekibinin her bölümde farklı bir olayı çözümlemesini izliyoruz. Bölümlerin birbirinden bağımsız olduğu düşünülse de, dizideki sabit karakterlerin hayatlarındaki ilerleyiş ile ilgili bağlantılar mevcut. Yani bu açıdan bölümleri sırası ile izlemenizi tavsiye ederim.

Lie to Me,  Dr. Cal Lightman (Tim Roth) ve Dr. Gillian Foster (Kelli Williams) ortak olarak çalıştıkları şirketlerinde birbirinden enteresan durumları çözmektedir. Bu durumlar bazen basit görünen bir aldatma olayı bazen de karmakarışık bir cinayet davası olabiliyor. Dr. Cal Lightman, kendini beğenmiş, fazlasıyla açık sözlü ancak işinde de bir o kadar iyi bir karakterdir. Dr. Gillian Foster ise, hem kadın olmanın getirdiği duygular ile hem de mesleğinin psikyatrist olmasi dolayisi ile, daha sakin ve yumuşak bir role bürünmüştür. Çoğu zaman bu iki ortak birbirleriyle ters düşseler de her zaman birlikte hareket eden ve oldukça iyi bir ikilidir. Ekipte bulunan diger çalışanlar ise bir yandan Dr. Lightman’ ın yoğun baskılarıyla baş etmeye çalışıp, diğer bir yandan da olayları çözmekte ekibe ellerinden gelen desteği sağlamaktadırlar. Sabit karakterlerin yanı sı ra, bir çok bölümde Cal Lightman’ın eski eşi ve kızı da olaylara dahil oluyor. Lightman ve kızı arasındaki, kızının büyümesinden kaynaklı tartışmalar ise diziye eğlence katıyor. Dizinin ilk bölümlerinde, Gillian ve kocası arasındaki yalanlara da tanık oluyoruz. Bu noktada, terzinin kendi söküğünü dikememesi alt metni karşımıza çıkıyor.

1. Sezonu 13, 2 . Sezonu 22 ve 3. Sezonu 13 bölüm olmak üzere, toplam 3 Sezondan oluşan Lie to Me, insanların suratlarına farklı açıdan bakmanıza neden olacak. Genel olarak, ilk sezonunda oldukça akıcı ve başından kalkamayacağınız bir dizi. Maalesef hemen hemen her dizi gibi, ilerleyen sezonlarda ritim biraz düşüyor. Yine de, piyasadaki birçok dizinin üstünde puanlarım bu arkadaşı. Mutlaka izlemeniz gereken diziler listenize eklemenizi tavsiye eder, şimdiden iyi seyirler dilerim.

Oyuncular

Tim Roth (Cal Lightman)  Kelli Williams (Gillian Foster)  Brendan Hines(Eli Loker)  Monica Raymund (Ria Torres)

  Hayley McFarland (Emily Lightman)  Jennifer Beals (Zoe Landau)  Mekhi Phifer (Ben Reynolds)

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir