La Pazza Gioia, 2016

Yüzünüzde anlamsız bir gülümseme bırakan bir film izlemeyeli ne kadar oldu?

CerModern’in açık hava etkinliklerinin atmosferinden midir bilmem ama yüzümde hala gülümsemesi asılı duran bir film izledim birkaç gün önce. Türkçeye “Deli Dolu/Çılgınlar Gibi” olarak çevirilen “La Pazza Gioia”, komedi ve dram kategorisine aynı anda dahil olan bir İtalyan yapımı.

Deli Dolu

Akıl sağlığı yerinde olmayan iki kadının bir psikiyatri kliniğinde tanışmaları ve klinikten kaçışlarını konu eden filmi çoğu zaman gülümseyerek, yer yer de boğazınız düğümlenerek izliyorsunuz. Biri bipolar diğeri ağır depresyon yaşayan bu iki kadının geçmişleri dokunaklı bir şekilde sunuluyor izleyiciye. Ancak karakterlerin ruh halindeki iniş çıkışları, umursamazlıkları ve samimiyetleri de bir o kadar içinizi ısıtıyor. Karanlık bir dram filmi yerine trajikomik bir hikaye üzerinden kurgulanmış 2016 yapımı “La Pazza Gioia” , son zamanlarda izlediğim en keyifli film oldu.

Başrolde yer alan Valeria Bruni Tedeschi (Beatrice Morandini Valdirana)’nin çatallı ses tonuna alışmak biraz zaman alsa da oyunculuğu sayesinde “Keşke benim de böyle arkadaşlarım olsa” dedirtecek kadar sevdiriyor kendini. Uçlarda yaşadığı duygularıyla, kendini koruma içgüdüsü olmadan atıldığı maceralarla ve hayattan aldığı keyifle neredeyse özenilecek bir karakter yaratılmış. Başroldeki diğer oyuncu Micaela Ramazzotti (Donatella Morelli) ise kişisel yatkınlığının yanı sıra yaşadığı olaylar nedeniyle ciddi bir depresyon yaşayan ve intihara teşebbüsü sonrası kliniğe yatırılan bir karakteri canlandırıyor. Oldukça içine kapanık ve soğuk tavırlı Donatella ile Beatrice karakterlerinin; geçmişleri, özlemleri, hayalleri ve kişilikleri farklı bu iki insanın bir araya gelmesi ile birlikte başlayan arkadaşlık ise filmin temelini oluşturuyor. “Deli” sıfatına sahip bu kadınların Dünya denilen tımarhanede aradıkları ise biraz mutluluk.

IMDB puanı 7.3 olan bu İtalyan yapımı filmde ayrıca İtalya’nın Toskana bölgesinde yapılan çekimler de bir İtalya bileti almak için motive ediyor.

la_pazza_gioia

Yeri gelmişken Ankara’da yaşayıp halen CerModern açık hava sineması etkinlerine katılmadıysanız, yaz bitmeden elinizi çabuk tutun derim. İçkinizi alıp, bu tarihi binada güzel insanlarla, güzel bir film izlemek için son aylar. Sonra “Ankara’da hiç bir şey yok yeaa!” demeyin.

Şimdiden iyi seyirler..

KeyifleKeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir