Korku, Stefan Zweig

korku-stefan-zweigStefan Zweig’in Korku adlı romanı, 8 yıllık evliliğinden sıkılmış, hayatla ilgili bir mücadelesi olmayan, rahat ve korunaklı kozasında yaşayan Bayan Irene’nin atıldığı gönül macerasıyla hayatına dahil olan bir şantajcının, Irene’nin hayatını nasıl zindana çevirdiğini konu alıyor. Kitabı bence başarılı yapan basit, sıradan bir konuyu her satırda derinden hissedilen duyguları harmanlayan bir dil ile yazılmış olmasıdır. Stefan Zweig, okurun da bu korkuya, gerilime dahil olmasını istemiş ve bunu başarmış.

Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiç bir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.

Şantajcının hayatına girmesiyle Irene’nin mücadelesi önce avukat olan eşiyle başlar, sonuçta ondan gizlemek zorundadır macerasını ve şantajcısını. Macerayı bitirmek kolaydır ama şantaj için aynı durum geçerli değildir. Eşini kandırmak ya da kandırdığını düşünmek de önemli değildir çünkü aslolan kendisiyle verdiği mücadeledir.

…..Aslına bakarsan hala anlayamadığım şey, insanın tehlikesini bilerek bir suçu işledikten sonra itiraf etme cesaretini bulamayışıdır. İtirafı engelleyen bu basit korkuyu her türlü suçtan daha zavallıca buluyorum.

Sence… Sence… İnsanları engelleyen şey, her zaman korku mudur? Acaba… Acaba… Utanç olamaz mı… Herkesin önünde kendini ortaya koymanın…örtüsüz kalmanın utancı… Olamaz mı?

Evet utanç ve korku.. Daha çok elindekileri kaybetme korkusu, Irene’nin aslında her zaman sahip olduğu ve ona sıkıcı gelen bir hayatın, bir anda şartlar değiştiğinde sahip oldukları olmadan yaşayamayacağını düşündüğündeki korku… Ve kendini düşürdüğü durumdan ötürü duyduğu utanç..

Bol bol bu duyguları iliklerinizde hissedeceğiniz bu kitap, bazen biraz ruhunuzu daraltacak, bazen suça ve cezaya ortakmışsınız gibi hissettirecek ama sizi merakla sonuna kadar sürükleyecek ve şaşırtacaktır.

Keyifli okumalar…
keyiflekeşfet

Kitap Künye:

Kitap adı: Korkukorku-stefan-zweig

Orjinal Adı: Angst

Yazar: Stefan Zweig

Yayın evi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Basım yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 70

Goodreads Puanı: 4,12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir