Kaygı Üzerine, Renata Salecl

Renata Salecl-Kaygı ÜzerineBazen eksik hissediyorum evet, bazen de çok eksik… Sanki sürekli yapmam gereken bir şeyler var ve ben yapamıyorum. Yapmak istediğimi düşündüğüm şeyi yaparken bile yapmayı seçmediklerimi düşünüyorum. Bu yüzden hep bir yetişememe hissiyatı içerisindeyim. Bazen tüm bunlar için vaktim ve naktim oluyor ama bu sefer de hangisini yapmam gerektiğine emin olamayıp, bir yanım diğerinin daha iyi olup olmadığını sorgularken o şeyleri yapmaya çalışıyorum.

Tabi ki hayat sadece bunları düşünerek geçmiyor. Ancak aklımın bir yerinde sürekli dönen düşünceler ve kararlarımı, neşemi, enerjimi sinsi sinsi etkileyen bu kaygı durumunu da tahminimce bir tek ben yaşamıyorum. Herkese merhaba :)

Öte yandan tüketilebilecek o kadar şey var ki… Hangisini tüketmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Bazılarımız hepsine atlıyor, biraz ondan, biraz bundan, iki selfie, bir snap derken her b*ku yapıyorum diye gerim gerim gerilip sosyal medyanın dibine vuruyor. Bazılarımız bu hayatları yakın takibe alıp başka insanların hayatında seyirci olarak yaşıyor. Kimilerimiz ise ne kadar başka hayatlara belli bir mesafede durmaya çalışsa da sosyal medya çılgınlarına, muhtemelen tam tersi olan mükemmel hayatlarına ve yapılabilecek/gidilebilecek sonsuz sayıda aktivite ve lokasyona şahit olmaktan tam olarak kaçamıyor.

Yapılabilecek o kadar çok şey var ki;

Gidilebilecek o kadar yer,

Yenebilecek o kadar yemek,

Okunabilecek o kadar kitap,

Dövdürülebilecek o kadar dövme,

Çalışılabilecek o kadar iş yeri.

Günümüz tüketim toplumunda partner arayışı yeni bir araba alma mantığına benzer bir mantık izliyor: Önce piyasada kapsamlı bir araştırma yapmak;sonra arzu edilen “nesne”nin tüm özelliklerini gözden geçirmek; evlilik öncesi anlaşmayla kendini garantiye almak; belli bir süre sonra eskisini yenisiyle değiştirmek veya kavga gürültüyü azaltmak için kısa dönemli bir kiralama yolunu seçmek gerekiyor. (Kaygı Üzerine-Renata Salecl)

Seçim yapmak zorunda olmak, yapılan seçimin diğerlerine göre daha iyi olup olmadığı, seçimin toplum/arkadaş grubu/aile tarafından ne kadar kabul gördüğü veya göreceği gibi kaygılar aslında çoğumuzda var. Hatta bazen bizi neyin kaygılandırdığını kolay kolay söyleyemiyoruz: Seçeneklerimiz, seçimlerimiz, hayatlarımız, başkalarının seçimleri, başkalarının hayatları, kim olduğumuz, topluma göre kim olduğumuz, olmak istediklerimiz, olduğumuzu sandıklarımız ve bunlar arasında yaşadığımız tüm belirsizlikler, tatminsizlikler..

Felsefe ve sosyoloji alanlarında çalışmalar yapan Renata Salecl, Kaygı Üzerine adlı kitabında işte tam da bunlardan bahsetmiş. Anlattıklarını somutlaştıracak örnek olaylar seçmiş ve güzel bir bölümlendirme yaparak tamamlamış kitabını. Öyle gelişine değil, altını çize çize, düşüne düşüne okudum ben kitabı.

Kaygılarım azaldı mı? Hayır.

Bunu bekliyor muydum? Hayır.

İçinizde bir yerlerde dönüp duran kaygıları, korkuları çözümlemeniz için bir araç ama bunlarla başetmek yine size kalıyor.

KeyifleKeşfet


Renata Salecl-Kaygı ÜzerineKitap Adı:
 Kaygı Üzerine

Orjinal Adı: On Anxiety

Kitap Yazarı: Renata Salecl

Çeviri: Barış Engin Aksoy

Yayın Evi: Metis Yayınları

Basım yılı: 2.Basım 2014

Sayfa Sayısı: 145

Good Reads Puanı:3,58

2 thoughts on “Kaygı Üzerine, Renata Salecl

 1. Elis dedi ki:

  Bloğunuzu tesadüfen keşfettim ve begendim.Bu kitabı ben de okumuştum ve bu kitap kaygı üzerine farklı bir bakış açısı sunmuştu bana. Aslında yaptığımız seçimlere zorunlu olarak mi itiliyoruz? Yani secimlerimiz içsel bir baskı sonucunda mi oluşuyor? Kabul edilme, onaylanma dürtüleriyle birlikte. Hayata karşı yaptığımız seçimler ve aldığımız kararlar gerçekten yargısız zihnimizin mi bir urunu? Gelecege dair kaygilar korkuları, korkular güçsüzlüğü doğurur diye düşünüyorum. Ben de kendi gücümü keşfe çıktım. :)

  1. Cansu dedi ki:

   Elis Merhaba,

   Kabul edilme ve onaylanma dürtülerimizle ilgili görüşlerine yürekten katılıyorum. Başkaları tarafından kabul edilmenin öncesinde kendimizi kabul edebildiğimiz ve sevebildiğimiz doğrultuda mutlu olabileceğimiz görüşündeyim. Kolay olmadığını bizzat biliyorum:)

   Keşfinin tadını çıkarman dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir