Karanlık Oda, Hakan Bıçakçı

Karanlık Oda, Hakan Bıçakçı

Hakan Bıçakçı, Karanlık Oda romanı ile geceleri kendini dişlemeye başlayan, bunu farkedip öncelikle korkan, sonra inkar ederek kabullenmeyi reddeden bir fotoğrafçının hikayesi ile karşımıza çıkıyor. Kitap ismini aslında hem kahramanın mesleğinden, hem hayallerinden, hem de kendini içerisinde bulduğu ıssız ve ürkütücü mekanlardan almış gibi.

“Geceleri uykumda kendimi mi dişliyordum yani? Böyle bir hastalık var mı?
Uyurgezerliğin bir türü mü bu? Yamyamlığın bir türü mü ya da?
Yoksa ben mi icat ettim? Cinsel fantezi kurbanı olduğumu sanan doktora söyleseydim keşke,”İyi de doktor bey, ben yalnız yaşıyorum,” diye.
Söyleyememiştim. Tutmuştum kendimi. Nedenini de gayet iyi biliyordum
aslında: Kendi kendimi bilinçsizce ısırıyor olmam, en sapkın ilişkiye girmemden çok daha rahatsız ediciydi.”

Hikaye kahramanın otobüste uyuyakalarak son durakta şoför tarafından uyandırılması ile başlıyor. Uyku sersemi haliyle gecenin bir yarısı karanlık ve uykuya dalmış tekinsiz sokaklara dalıyor. Açık bir mekan ararken ilk bulduğu çorbacıya giren dostumuz, kendini bir şekilde garsonun evinde uyumaya ikna edilmiş buluyor. Ama bir şeyler o kadar garip ve ürkütücü ki kalkıp gitmekle gözlerini kapayıp olacakları beklemek arasında gidip geliyor. Bu gariplikler silsilesi kahramanımızı hikaye boyunca yalnız bırakmıyor. İdrakı zor olaylar ve karşılaşmalar kendi akıl sağlığını sorgulamasını sonra da şuursuz bir kabullenişi beraberinde getiriyor.

Sanırım ben en çok kahramanın hayallerinin, hayal kırıklıklarının, kimlik bunalımlarının ve olmak istediğini olamayışının anlatıldığı bölümleri sevdim. Günümüzün popüler kalıplarından biri olan “hayaller ve gerçekler”… Hani böyle kimi insan hayallerini gerçekleştirmek için hırsla, yorulmadan, bazen acımasızca ilerler ya, işte romandaki kahraman kesinlikle o değil.. Fotoğrafçı olma hayallerini gerçekleştirmeye ilk yaklaştığı an düğün fotoğrafçılığı hatta daha da kötüsü düğün fotoğrafı dağıtıcılığı. O sıkışmışlık hissi, o koşarak kaçma isteği ile birlikte onu koltuğuna yapıştıran ekonomik kaygılar, korkular ve hayalin uzaklığının farkında olmaktan gelen vazgeçiş, kabulleniş.

Psikolojik gerilim türünün sahip çıkılması gereken yazarlarımızdan biri olduğunu düşündüğüm yazarın diğer kitaplarını henüz okumadım ancak, bence Karanlık Oda ile oldukça güzel bir başlangıç yaptık.

Şimdiden iyi okumalar..

Woman!nTouch

Kitap Künyesi

Karanlık Oda Kitap Kapağı

Kitap Adı: Karanlık Oda

Orijinal Adı: Karanlık Oda

Yazar: Hakan Bıçakçı

Yayın Evi: İletişim Yayıncılık

Basım Yılı: 2010

Sayfa Sayısı: 176

Goodreads Puanı: 3,58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir