Kan ve Gül, Alper Canıgüz

Polisiye romanlarından ne kadar hoşlanmıyorsam, mizah içeren polisiye de denilebilecek “Kan ve Gül” romanından bir o kadar keyif aldım.

Romanımızın baş karakteri Aziz, hayatının pek de iyi gitmediği sıralarda, bir yangında herşeye veda etmek üzereyken, yirmi yıl öncesine uyanır. Üstelik Aziz’in yaşı dahil hiçbir şey değişmemiştir. Hayalleri, hayatının aşkı Nergis’den ayrılmadan ve kızı Zeynep’e layık bir baba olmaktan ibaretken, karşısına çıkanlarla beklenmedik bir bilinmeze girecektir. Gelecekte cevabını bulamadığı soruları geçmişte yanıtlamaya çalışırken, kendini bir cinayetin ortasında bulacaktır. Peki kaderin akışını değiştirmeye gücü yetecek midir? Ya da cinayeti çözümleyip, katili bulmak Aziz’i mutlu edecek midir?

Pişmanlık… 

Geçmişte, geleceği için baktırdığı kahve falında sadece “Pişmanlık” çıkmıştı. ” O tadına doyulmaz hayat pınarı… Ebedi gençliğin kaynağı… Pandora’nın büyülü iksiri… Sevgilerimin, özlemlerimin, tutkularımın aslan payını vereceğim sana, sen de karşılığında bana ölümsüzlüğü. Orak diğer herşeyi biçerken ben özgürce at koşturacağım sonsuz, yemyeşil kırlarda. Bilmediklerime inanacağım, yapmadıklarımdan güç alacağım, tanımadıklarıma sığınacağım, ihtimallerle tazeleneceğim… İki vakte kadar bir adam öldüreceğim. Evleneceğim sonra. Bir cesedi tek başına taşımak zor iştir çünkü ve aşk, karşılık bulmayan iki sevgi. Mahsustan yanlış yerlere bakacağım, çiçeklere değil vazolara şiirler yazacağım. İnanmadığım şeylere, inanmadığım manalar yükleyeceğim, doğru hayatı yanlış yaşayacağım. Göz önünde görünmez olacağım. Zamanın kanlı ellerini seninle bağlayacağım, insafsız dudaklarını seninle mühürleyeceğim. En güvenli limanım, biricik sevgilim, hayat ışığım… ey benim güzel pişmanlığım…”

Her bölümün başlığı, Amerikalı rock grubu Nirvana’ya ait olan parçalardan alınmıştır. The Man Who Sold The World ile başlayan Kan ve Gül, Come As You Are son bölümü ile okuyuculara veda ediyor. Tesadüf müdür, bilerek isteyerek mi yapılmıştır yoksa ben mi çok severim hem Nirvana’yı hem de Alper Canıgüz’ü bilemiyorum ama, şarkıların alt metinleriyle, kitabın bölümlerini de bağdaştıramadan geçemedim.

Kara mizah ustası Alper Canıgüz, özgün edebi dili ile sizi romanın içine alacak. İnce ince işlediği Kan ve Gül, merak uyandırarak sonuna getirecek sizi. Beşinci romanında, kendini bir adım daha öteye taşıyan Alper Canıgüz’ün sıradaki romanını dört gözle bekliyor olacağım. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

 

Kitap Adı: Kan ve Gül

Kitap Yazarı: Alper Canıgüz

Yayın Evi: A.P.R.I.L Yayıncılık

Basım yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 212

Good Reads Puanı: 4,04

 

Woman!ntouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir