Kalthoum: Ibrahim Maalouf

imageAmin Maalouf’un kitaplarından dolayı, Beyrut benim için hep ayrı bir yerde olmuştur. Maalesef bir türlü gidemedim ama en büyük hayalim orada olmak diyebilirim. İşte bu yüzden de Beyrut adının geçtiği her şey daha ilk anda beni heyecanlandırıyor. Zaten dinlediğim anda beni çok farklı yerlere götüren şarkının shazam karşılığının ‘Beirut’ olduğunu görünce daha da bir heyecanlandım. Şarkı öyle bir şarkı ki defalarca dinlemek yetmiyor, hem hüzün hem isyan hem de coşku var melodilerinde. İşte bu müthiş şarkı, Amin Maalouf’un da yeğeni olan Ibrahim Maalouf’a aitmiş. Maalouf, 18 yaşında kulaklığı ile Pink Floyd dinleyerek Beyrut sokaklarında yürürken, savaş sonrası yıkılan binaları görmenin üzüntüsü ile bestelemiş bu parçayı. ‘Diagnostic’ albümünde yer alan bu parça, sanatçının yegane güzel parçası değil elbette, gerçekten de elinin değdiği her şeyi kusursuzlaştırmış, her bir albüm ve her bir parçası mükemmel.

İbrahim Maalouf’u keşfettiğimden beri o kadar çok dinledim ve o kadar benimsedim ki kafamın içindeki mütemadi ve huzur verici bir melodiye dönüştü.

Lübnan asıllı Fransız vatandaşı olan İbrahim Maalouf, ünlü trompet ustası Nassim Maalouf’un ve piyanist Nada Maalouf’un oğlu, hepimizin bildiği yazar Amin Maalof’un yeğeni, müzikolog ve gazeteci Rushdi Maalouf’un torunu. Yani zaten konularında oldukça başarılı bir aileden geliyor. İbrahim ve ailesi Lübnan İç Savaşı sırasında ana vatanlarından kaçmak zorunda kalıp, Fransa’ya yerleşiyorlar. İbrahim eğitimini Fransa’da tamamlıyor ve klasik, barok, modern, Arap müzik teknik ve notalarını trompet ustası babasından öğrenip kendini giderek geliştiriyor ve 2007 yılından beri toplam 9 albüm çıkarmış bir müzisyen, aranjör ve besteci olarak karşımızda. Maalouf çocukluğundan beri pek çok prestijli müzik yarışmasında ödüller kazanmış, Fransa’da jazz ve dünya müziği alanında pek çok ödüle layık görülmüş bir yetenek aslında. Albümlerinde yer alan şarkılar dışında “Smart Ass”, “Yves Saint Laurent” gibi filmlerin soundtracklerini hazırlamış ve Sting, Salif Keita, Amadou & Mariam, Lhasa de Sela, Marcel Khalifa, Vanessa Paradis, Juliette Greco, Archie Shep gibi pek çok farklı tarzda müzik yapan sanatçıyla birlikte çalışmış.image

İbrahim Maalouf’un parçalarında kullandığı ana enstrüman babası Nassim Maalouf tarafından icat edilmiş olan 4 sübaplı trompet. Müzik aletlerinden pek anlamayan biri olarak normalde 3 sübaplı olan trompetin 4. sübabının doğu melodilerini (tonlarını) de çalmaya olanak tanıdığını söyleyebilirim. Yani bu 4 sübaplı trompet, hem trompet hem de klarnet işlevi görüyor diyebiliriz belki basitçe. İşte Maalouf, trompetiyle Arap ezgilerini de kullanarak klasik ve doğu müziğinin iç içe olduğu ve farklı müzik türlerine kaymayı başarabilmiş bir müzisyen.
imageİşte bu müthiş adamın son olarak 7 parçadan oluşan ‘Kalthoum’ albümü ve ‘Red & Black Light’ single’ı 25 Eylül 2015’de piyasalarda yerini aldı. ‘Kalthoum’ albümündeki parçalar sırayla; ‘Introduction’, ‘Overture I’, ‘Overture II’, ‘Movement I’, ‘Movement II, ‘Movement III’,  ‘Movement VI’.

Gerçekten de melodilerinde kendinizi kaybettiğiniz, huzuru, hüznü bir arada yaşadığınız, gözünüzü kapatıp hayallere dalabildiğiniz bu adamı takip edin, son albümünü ve tüm diğer albümlerini dinleyin.

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir