Kadınsız Erkekler, Haruki Murakami

Haruki Murakami, Kadınsız Erkekler isimli eserinde, adından da anlayacağımız gibi, kadınlar yüzünden, daha doğrusu, bir kadın için acı çekmiş erkeklerin öykülerine değiniyor.

Kitapta farkı öyküler olarak yazılmış yedi tane ağıt bulunuyor; Drive My Car, Yesterday, Bağımsız Organ, Şehrazad, Kino, Aşık Samsa ve Kadınsız Erkekler. Her bir öyküde farklı karakterler ve farklı dramlara şahit oluyorsunuz. Ancak her ne kadar farklı hayatlar da desek ortak bir acıda buluşuyorlar, aşk ve kadın…

” Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. Geriye dönmek mümkün olmayacak. O köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. O dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın. Hep bu soğuk çoğul eki ile… ” 

Son zamanlarda fazlasıyla popüler olan Haruki Murakami, dili ve değişik anlatımları ile her kitabına ayrı merak uyandırıyor. Kitaplarını okurken, acaba kullanılan dil yazardan mı kaynaklanıyor, yoksa Japonların dil edebiyatı mı böyle diye düşündürüyor. Ancak kitaplarını sırası ile okumaya başladığınızda anlayacaksınız ki, Haruki Murakami ince alt metinleri işlemeyi kendi dili ve edebiyatı gibi gösteriyor. Akıcı ve kolay okunan kitapları, farkında olmadan sizi düşünmeye zorlayacak.

Kısa kısa öyküler ve ortak temalar olduğundan, konular ile ilgili fazla detay veremiyorum. Sıkılmadan okuyacağınıza ve keyif alacağınıza eminim. Bağımsız Organ öyküsünde bulunan hoşuma giden bir sözle noktalıyorum yazımı.

” Aşık olduğun kadınla buluşup bedenini onunla birleştirdikten sonra hoşça kal demenin ardından duyumsanan o kaybetme hissi. Bunaltı. Düşününce bu hisler bin yıldan beridir hiç değişmemiş. Ve ben bunları bugüne dek hissetmemiş biri olarak, henüz yetişkin olamamış bir insan olmanın acısını duydum. Fark etmekte epey geç kalmışım. ” 

Keyifli okumalar…

Woman!nTouch

Kitap Künyesi:

Kadınsız Erkekler

Kitap Adı: Kadınsız Erkekler

Orjinal Adı: Onna Noinai Otokotachi

Yazar: Haruki Murakami

Yayın Evi: Doğan Kitap

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 217

Goodreads Puanı: 3,73

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir