Kadebostany

 

imageSon zamanlarda radyolarda sıkça çalan “Castle in the snow” parçasını duymuşsunuzdur. Ben şahsen saatlerce aynı şarkıyı dinleyebilirim. İşte bu mükemmel şarkının sahibi grup, Kadebostany. İlk olarak “The National Fanfare of Kadebostany” ismiyle kurulmuş olan grup, daha sonra adını sadece Kadebostany olarak değiştirmiş. 2013 Rock’n Coke Festivali’nde “keşif sahnesi”nde sahne almış olan grup aslında en çok burada tanındı, 8 Mayıs 2015 de ise Ankara Hayal Kahvesinde.

 

imageGrup, pop İmparatorluğu’nda yepyeni bir koloni! Kadebostany Cumhuriyeti! Grup üyeleri, ülke başkanı Kadebostan’ın yarattığı, müzikal ve heyecan dolu bu hayali ülkenin vatandaşı oldukları konusunda oldukça kararlılar. Tıpkı Peter Pan’in “Neverland” i gibi. Kadebostany ülkesi; Türkiye’nin batısı, İtalya’nın kuzeyi, İsviçre’nin doğusunda yer alan küçük bir ülke. Resmi dil İngilizce, para birimi kad, başkanı Kadebostan, ülkenin divası ise grubun solisti Amila. Ülkenin iki politikası var; müzik ve sağlık. Ülkenin varlık amacı, en iyi müzisyenleri toplamak ve müzisyenlere sonsuz özgürlük yaratmak. Başkan, Dj Kadebostan’ın ülke yönetimindeki başarısının sırrı ise keman, akordeon, saksafon, gitar, banjo, fagot ve bilgisayarın bileşeni olan gizli formül. Kadebostany Cumhuriyeti pasaportu için başvurmak istiyorsanız, sitelerini ziyaret etmeniz yeterli. http://www.kadebostany.com

İlk olarak İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan ancak kendilerini Kadebostany vatandaşı olarak tanımlayan grup üyeleri, müziğin evrensel olduğu, her türlü etkileşime açık olduğu ve bu nedenle devletler üstü başka bir düzende var olması gerektiğini savunuyorlar. Neden doğdukları ülke ya da kökenleri ile anılmak istemedikleri ve kendilerine ayrı bir ülkelerini kurdukları sorusunun cevabı da bu. Onlara göre ne doğu ne batı müziği var ne de bu müzik tarzları arasında bir ayrım olmalı. Müziğin gerçek tadını alabilmek için her şeyi karıştırmak, birleştirmek gerek.image

2008 yılında kurulmuş olan “Kadebostany Band” ise Kadebostany ülkesinin grubu. Grubun amacı, ülkeyi ve ülkenin kültürünü müzik aracılığıyla tüm dünyaya tanıtmak. Ülkenin var oluş amacı da zaten müzik. Grup üyesi ve ülke başkanı Kadebostan, “Grup üyeleri olarak her birimiz farklı tarz müzikten hoşlanıyoruz. Farklı enstrümanlar çalıyoruz ama bizi birleştiren şey müzik” diyor. “Müzik, müziktir. Sizi bir duygudan diğerine taşıyabiliyor, size mutluluğu, sevinci, umudu ve diğer duyguları yaşatabiliyorsa o müzik iyidir.” İşte siz de grubun müziğini dinlerken, keyif alıyorsanız, Kadebostany ülkesinin varlığını hissedebiliyorsunuz demektir.

Grup neredeyse tüm kliplerinde ve konserlerinde askeri denebilecek üniformalarla seyirci karşısına çıkıyor. Ancak militarizmle hiç bir alakaları yok. Bir göndermede de bulumuyorlar. Politika hakkında konuşmuyorlar! Politika umurlarında değil. Şarkı sözlerinde de politik hiç bir tını yok. Tek dertleri güzel müzik yapmak. Üniforma giymelerinin nedenini ise şu şekilde açıklıyorlar; “Biz ülkemizde bu şekilde giyiniyoruz. Ülkemize gelen her müzisyende bu üniformayı giydiği anda Kadebostany vatandaşı oluyor. Üniformalarımızı giymemizin tek sebebi ülkemizi dünyada temsil etmek.”

Her ne kadar belli bir tarzları olmadığını söyleseler de grubun parçalarında elektronik müzik ile Balkan folk müziğinin karışımı ve mükemmel uyumun karışımına şahit oluyorsunuz. Ayrıca grubun coverlamış olduğu parçaların da, parçaların orjinalinden daha başarılı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Aslında Beyonce’a ait olan “Crazy in Love” parçasını bir de Kadebostany’den dinleyin ve aradaki farkı görüm derim.

image2011 yılında çıkan ilk albüm, “Songs From Kadebostany” kurulan Kadebostan ülkesi ile ilgili şarkılar içeriyor. 14 parçadan oluşan ve Balkan ezgilerinin pek çok parçada elektronik müzikle kaynaştığı albümde, ülkenin folklorik müzikleri tanıtılıyor. “The National Anthem of Kadebostany” (milli marş), “Theme for Funerals”( cenaze müzikleri)  gibi parçalarla ülke kültürü tanıtılıyor. Albümün en bilindik parçası “Kazak Rules”, benim favorim ise “Behind The Jajouka”. Şarkıyı dinlemeye başladığımda aklıma “Beetlejuice” filmi geldi, çocukluğuma döndüm, bir mutluluk sardı içimi. Ardından ise Balkan ezgileri… Tüm parçalar sizi bir yerlere götürmeyi başarıyor zaten. Şahsi görüşüm, mükemmel bir albüm olmuş.

 

image

2. Albüm, “Pop Collection” ise 2013’de çıktı. Ülkenin milli radyosunda çalan tüm hit pop şarkılarının derlemesi. Ülkenin divası ve grubun solisti Amila da bu albüm ile kadroya dahil oluyor. Amila diva olmak için yaratılmış diyebilirim. Böyle bir ses yok, hatta pek çok yerde Adele ile yarışsa, Amila’nın kazanacağı söyleniyor. Toplamda 11 parçadan oluşan albümün açılış parçası “Walking with a Ghost”, hızlı ve kesik notalarla ama yumuşak bir başlangıç yapıyor. Derken Amila’nın ruh okşayıcı sesi giriyor devreye, ardından üflemeli,vurmalı çalgılar ve ritim, arkada Balkan müzik tonu.

Sözleri ve hissettirdikleriyle ismi cuk oturan, “Castle in The Snow” parçası da bu albümde alıyor. Gerçekten de dinlerken, nefesinizi havada görebildiğiniz bir kış gününde gökyüzüne baktığınız bir anınız aklınıza geliyor. “K-Line” şarkısında Balkan ve elektronik temalı müziğe bir de latin ezgileri eşlik ediyor. “Goodbye”da da Balkan müziği ile latin birleşmiş; başlangıçta soft bir gitar, arka planda latin rüzgarı ve ilerleyen yerlerde Balkan esintileri.

Albümde beğenmediğim tek bir parça yok. “Teddy Bear”, “Jolan”, “Invisible Man” ve diğerleri… Başta sakin ve yumuşak giriş yapıp hızlı tono ve düşük tempolu elektronik müzik eşliğinde devam eden “Bugs&Folwers” ise zaten albümden önce single olarak piyasaya sürülmüştü. Hepsi birbirinde keyifli parçalar arasında seçim yapmak zor, albüm bir bütün olarak harkulade ama benim favori parçam, “Hey!”. Dinleyin, eminim siz de seveceksiniz.

Grubun sadece müzikleri değil, sahne performansları da nefes kesici. Öyle kendi kendilerine söyleyip gitmiyorlar, her şarkıya sizi de dahil ediyorlar. Sahnedeki görsellik de şovlarının bir parçası, ışık, dans, kostüm hepsi bir arada. Müziklerini enfes bir görsel şölenle süslediklerini söylemek sanrım abartı olmaz.image

Kadebostany 8 Mayıs 2015’de Ankara Hayal Kahvesi’nde sahne alacak. Biletler Biletix’de..

Kaçırmayın derim.

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir